Konya’da çete kurarak baç topladıkları iddia edilen 25 sanık hakim karşısında

Konya’da cürüm örgütü kurarak gâh eğlence mekanları ve bire bir galeri sahibinden haraç istedikleri, plaçka, yıldırma, faizcilik ve uyuşturucu ticareti kabil suçlara karıştıkları öne sürülen 9’u mevkuf 25 sanığın yargılanmasına başlandı.

Konya 5. Vahim Ceza Mahkemesince adliyenin konferans salonunda tanıdık duruşmaya, tutuklu sanıklar Abdullah Ç, Çağrı Ç, Hakan Ç, İsmail Ç, Mustafa G, Müşkül A, Muhammet S, Saim C, Serkan U. ile bambaşka tıpkısı suçtan tutuklu Yalvarma U, Veysel B, Yaşar K, tutuksuz yargılanan sanıklar, müştekiler ve canip avukatları katıldı.

Kimlik tespiti sonrası savunma fail tutuklu sanıklardan örgütün lideri olduğu öne sürülen Abdullah Ç, üstüne ertelenmiş suçlamaları reddetti, kimseden baç istemediğini, kimseyi yıldırma etmediğini öne sürdü.

Abdullah Ç. beraatini talep ederek, “Benim paraya ihtiyacım yok kim başkalarının parasını alayım. Benim evlerim, hisse senedi yerlerim var. söz konusu olaylarla tıpkı ilgim bulunmayan. Teşkilat lideri değilim. Benim adımı kullanan biri, insanlardan benim adımla mal istemiş. Suçlamaları akseptans etmiyorum.” ifadelerini kullandı.

Örgüt yöneticilerinden olduğu tez edilen vakfedilmiş maznun Davet Ç. dahi “Kimseden cebren dünyalık almadık, kimseyi alıkoymadık. Suçlamaları akseptans etmiyorum.” dedi.

Sanık Hakan Ç. üstelik gazino sahibi olduğunu, bahis konusu cürüm ve olaylarla ayrımsız ilgisinin bulunmadığını öne sürdü.

İsmail Ç. birlikte suçlamaları reddetti, tahliyesini ve beraatını rica etti.

Müşteki avukatları, sanıkların suçlarının sabit olduğunu savunarak en güç şekilde cezalandırılmalarını istedi.

Mahkeme heyeti, mevkuf sanıkların bu halinin devamına değişmeyen vererek, cemi sanıkların ifadelerinin alınması üzere duruşmayı yarına erteledi.

Olay

Konya Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca planlı soruşturma kapsamında, 24 Mesafe 2021’dahi, “silahlı örgüt kurmak”, “tefecilik”, “plaçka”, “maden ticareti ika” ve bire bir suçları işledikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 25 şüpheliden 9’u tutuklanmıştı.

Teşekkül lideri olduğu kanıt edilen nahoş Abdullah Ç’nin 11 Ilkgüz 2020’de Kovid-19 salgını dolayısıyla cezaevinden yetkilendirilmiş namına çıktığı, kardeşi, oğulları ve adamları yoluyla kendisini afişe etmek ve cezaevinde olduğu sürede yaşadıkları maddi kayıpları telafi edebilmek adına sıkışık “faizcilik”, “yağma”, “gözdağı”, “maden ticareti ika” gibi suçlara karıştığı kanıt edilmişti.

Şüphelilerin Konya’da atraksiyon, bar ve bir eğlence sektöründe cümbüş gösteren mekanlar üzerinde hakimiyet kurmaya çalıştıkları, bazen coşku mekanlarının sahiplerinden ve benzeri galerinin sahibinden yüzbin ile 1 milyon liralık arasında mütebeddil miktarlarda haraç istedikleri öne sürülmüştü.

Share: