KRALİÇE ELİZABETH’İN CENAZESİ İÇİN TÜRKİYE’DEN 1,5 MİLYON EĞIN KARANFİL –

İNGİLTERE’birlikte Ece 2’nci Elizabeth’in matem ve cenaze programında kullanılmak üzere Antalya ve Isparta’dan çiçek talebi yüzdelik 90 arttı. Cenaze üzere toplamda arz az 1,5 milyon dalı bulacak karanfil sevkiyatı başladı. Sevkiyatlarda firmalar, TIR adına daha acul olan tayyare kargoya döndü ve İngiltere’yi ihracatta ilk sıraya aldı. Günlük mesai saatleri 2’şer saat, iştirakçi sayıları yüzdelik 50 artırıldı. Kesme çiçekçiler üzere 11 ve 18 Ilkgüz Münasebet günleri dahi çalışma yapılacak.

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in ölümü sonrası Antalya ve Isparta’daki kesme çiçek sektöründe balaban aynı ruh başladı. Ece Elizabeth’in 8 Eylül’da mevt etmesi sonrasında Krallık Ailesi’nce yas ve cenaze merasimi amacıyla 10 günlük bire bir izlence hazırlandı. Bu kapsamda, özellikle bile cenaze merasimi üzere İngiltere’den Antalya’ya yapılan kesme çiçek talebinde yüzde 80-90’a varan aynı dilek artışı yaşanıyor.

ÜRETİMİN HADDINDEN FAZLA BIR IKI OLDUĞU DÖNEM

Akçakesme çiçek üretiminde Türkiye’üstelik evvel tam düz düz Antalya’birlikte, son teşrin- haziran aylarında hasat gerçekleşiyor. Haziran- son teşrin ayları arasındaki dönemde ise plato bölgesi olarak nitelendirilen Isparta’daki üretimlerle 12 aylık akıcı istihsal sürecindeki bu mabeyin dolduruluyor. Kraliçe Elizabeth’in ölümü dahi Isparta bölgesindeki plato üretiminin serencam dönemine balya geldi.

İNGİLİZ TALEPLERİ İLK SIRADA

Antalya’daki seralardaki hasat dönemi kasım ayında başlayacağı amacıyla şu dakika İngiltere’den faziletkâr temenni olmasına karşın, iz yetersizliği nedeniyle firmalar siparişlere yetişemiyor. Bu dönemde İngiltere’ye olan kesme çiçek ihracatını 7-8 devir süren yolculukta TIR’larla gerçekleştiren büro, Kraliçe’nin ölümüyle nakliyatlarını uçaklarla günlük namına göndermeye başladı. Firmalar işçi sayıları ve mesai saatlerini artırırken, kesme çiçek ihracatında evleviyet namına İngiltere’yi evvel ilk kânun aldı.

ÖLÜM HABERİNİN ARDINDAN SİPARİŞ

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclisi ile Akçakesme Çiçek ve Bezgi Bitkileri Iz Komitesi üyesi Selçuk Çelebi, 8 Ilkgüz akşamı Kraliçe’nin ahiret yolculuğu haberiyle İngiltere’deki müşterilerinden ekstra çiçek siparişleri almaya başladıklarını söyledi. Çelebi, Ülkede gerçekleşecek olan ulusal matem ve cenaze programının 10 ahit süreceği belirtiliyor. Ancak süresince bulunduğumuz bölüm Antalya’üstelik kesme çiçek üretimi bulunmayan, Isparta’üstelik yayla üretiminin dahi azaldığı bir ahit geldi dedi.

TIR YERİNE UÇAKLA SEVKİYAT

Normal haftalık sözleşmelerinin olduğu çiçek sevkiyatlarını yapmakta zorlanırken, sevkiyat programına yeni mevrut siparişlerle akçakesme çiçek sektöründe İngiltere’nin önce sıraya alındığını anlatan Selçuk Çelebi, Cenazeden periferi bu hafta bakımından TIR’la atıf edeceğimiz ürünlerimizi uçak sevkiyatına dönüştürdük. TIR’la 7-8 devir sürerken, uçakla ertesi dönme ellerinde oluyor diyerek konuştu.

‘HER RENKTEKİ KARANFİLİ GÖNDERİYORUZ’

Ece Elizabeth’in ölümüyle akçakesme çiçek siparişlerinde yüzde 80-90’lık tıpkı artma olduğunu tabir eden Çelebi, Fakat bu çağ istihsal boşluğumuzdan ekolojik ortam bu ısmarlama artışının yüzde 40-50’sini karşılamaya çalışıyoruz. Şu anda üretimi olan kabil ise karanfil, gelişigüzel renkteki karanfili de gönderiyoruz. 10 günce program dışında kısaca 1 ay süresince bu hareketliliğin birlikte sürmesini bekliyoruz dedi.

Antalya ve Isparta’daki akçakesme çiçek üreticilerinin İngiltere’ye aracısız ihracatının yanı sıra Hollanda’ya da alçak miktarda çiçek gönderdiklerini kaydeden Çelebi, bu kapsamda Hollanda’daki müşterilerinin dahi cenazeden âlem ellerindeki Türk çiçeklerini İngiltere’ye gönderdiklerini söyledi.

MESAİ VE İŞÇİ SAYILARI ARTIRILDI

Çiçek firmasında kalite kontrol ve antrepo sorumlusu kültür mühendisi Rabia Yıldırım, yayla bölgesindeki üretimin beş altı olduğu dönüş olması zımnında normalde günlük 8 saat şeklinde tıpkısı mesai programı uygularken, Kraliçenin ölümü üstüne hem faaliyet saatleri hem dahi işçi sayılarını çoğaltmak durumunda kaldıklarını söyledi. Yıldırım, bu süreçte seçkin gün günce 2’şer saat çalışma ve 11- 18 Eylül Alışveriş günleri dahi faaliyet kararı aldıklarını dile getirdi. Saika, 30 olan iştirakçi kapasitesinin dahi 45 kişiye çıkartıldığını kaydetti.

Orta Küçük Asya Bezgi Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmaz ise yayla kendisine anlatım edilen Isparta’nın haziran- teşrinisani ayları ortada, Antalya’nın ısıdam olduğu yaz dönemindeki açığını kapattığını belirterek, şöyle konuştu

Üretim periyodumuzun de 12 kamer süresince yapılmasını sağlıyoruz. Isparta’daki istihsal alanlarının nazik bölümünü Antalyalı üreticiler oluşturuyor. Isparta’de 2 bin dekar alanda toplamda 250 milyon dallık tıpkısı istihsal kapasitesi kâin. Normalde bu dönemde İngiltere pazarına haftalık 600- 700 bin peş çiçek gönderirken, Kraliçe Elibazeth’in ölümüyle birlikte bu rakamın cenaze töreni döneminde arz beş altı 1,5 milyon peş olacağını hesap pusulası ediyoruz. İngiltere’den taleplerde korkulu tıpkı artma var. Şu anda yayladaki üretimde karanfil ağırlıklı üretimiz bulunan. Cenaze ve matem programının peşi sıra de anlaşılan aynı süre daha bu hareketliliğin devam etmesini bekliyoruz.Share: