Kültürlü ekonomi haberleri | ‘Bozdoğan Sobası’ Türkiye’yi ısıtıyor

‘Bozdoğan Sobası’ Türkiye’yi ısıtıyor

AYDIN Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde üretilen, ismini üretildiği ilçeden kayran Bozdoğan Sobası, Türkiye’nin bir nice noktasında kullanılırken, soba üreticisi Yılmaz Acayip, doğalgaz sıkıntısından kontekst okkalı bir kış geçirmeye hazırlanan Avrupa ülkeleri üzere, “Dilek gelirse Avrupa’yı da ısıtırız” dedi.

Aydın’dahi üretilen, patadak ısı vermesi ile tercih edilen sobalar, şita şartlarının korkulu geçtiği Türkiye’nin yüksek kesimleri görünmek için maşrık bölgelerinde evleri ısıtıyor. Berduş olması ve yakıldığı anda flama vermesi ile ünü yayılan sobalar, rustik bölgelerde, yaylalarda, çadırlı dirim alanlarında aileler tarafından yeğleme ediliyor.

Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde ağababa mesleğini devraldıktan sonra 25 yıldır geceli gündüzlü üretime devam eden Yılmayan ve Mustafa Abus kardeşler, Türkiye’de ‘Bozdoğan Sobası’ adı ile ad salan sac sobaları üreterek geçimlerini sağlıyor. Mektepli ve mevsim şartlarına bakarak değişkenlik gösteren soba üretimi birtakım zamanlarda on binli rakamlara ulaşıyor. Alelhusus akla yatkın fiyatlı olması nedeni ile Karadeniz, İç Küçük Asya, Şark ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerde, kırsal bölgelerde ve yaylalardaki evlerde beğenilen sobalar kış aylarında haneleri ısıtıyor.

“Fiyatı uygun olduğu için dilek fazla”

Ata mesleğini 25 yıl evvel devraldıklarını ve o yıldan bu yana mesleği devam ettirdiklerini rapor eden soba üreticisi Yılmaz Garip, “Babamızın bizi işi devretmesinin peşi sıra Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde kardeşim Mustafa Somurtkan ile üretime devam ediyoruz. Günce soba imalatımız 100 ile 110 arası değişiyor. Talepler doğrultusunda soba imalatımız beş bin, on binli rakamlara ulaşıyor. Bozdoğan Sobası çabuk ısı verdiği amacıyla bulunduğu ortamı acele ısıtıyor. Beş Altı ayrımsız odun ve kömürle lüp içini ısıtabiliyor. Bu ürettiğimiz sobaları Karadeniz, huy Anadolu kadar bölgelerimizdeki kışın ağır sıklet geçtiği illerimize götürüyoruz. Şu zaman kamyonumuza sardığımız sobalar Hakkari iline gidecek. Bağımlı sobalarımızın fiyatları 300-500 TL olup akla yatkın olduğu üzere talepte aşkın oluyor” dedi.

“Avrupa’yı birlikte ısıtırız”

Türkiye’nin ayrı ayrı bölgelerinde beğenilen sobaların, doğalgaz sıkıntısı işlek Avrupa’ya üstelik ihraç olabileceğini ve orada birlikte insanları ısıtabileceğini rapor eden Acayip, “Bilindiği kabilinden Avrupa’bile bile doğalgaz sıkıntısı yaşanıyor. Irade gelirse sobalarımızla Avrupa’yı üstelik ısıtmaya kararlıyız” diyerek konuştu.

Share: