Kuracağı GES ile Kayseri’deki 1410 caminin zindelik ihtiyacını karşılayacak

Zindelik mühendisi Ahmet Seferoğlu, kuracağı çağ erke santrali ile 25 yıl boyunca Kayseri’deki 1410 caminin hayatiyet ihtiyacını karşılayacak.

Cami, ekol, darülfünun binası, sağlık ocağı gibi bir nice alanda hayırseverlerin katkılarının civar plana çıktığı Kayseri’bile, Seferoğlu Zindelik Yatırım SERPMEK Genel Müdürü Ahmet Seferoğlu (66), kentteki camilerin hayatiyet giderini 25 yıl karşılayabilecek kapasiteye ehil ruz erke santrali projesi ile hayırsever katkısına ayrımlı açılım getirdi.

Yaklaşık 40 yıldır faaliyet alanında faaliyet gösteren firmanın sahibi olan Seferoğlu, 1410 caminin canlılık giderlerini bastırmak üzere İncesu ilçesindeki 1,4 megavat güce cemaat olacak tarih erke santralini bedelsiz kurarak, Kayseri’deki camilerin hizmetine sunacak.

Temeli 25 Ekim’dahi Din İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın katılımıyla atılmış santralin 2023’ün mayıs ayında tamamlanmasıyla, Kayseri’deki camilerin yıllık 1 milyon 750 bin kilovatsaatlik cümbüş gideri Seferoğlu’nun bağışıyla karşılanmış olacak.

Seferoğlu, AA muhabirine, firmasının yenilenebilir erke kaynaklarına dayalı güneşten hareketlilik üreten tesisler kurduğunu ve erke verimliliği üzerine çalışmalar yaptığını söyledi.

Yenilenebilir enerjinin kullanımıyla ilişkin devletin mevzuat değişiklikleri yaparak bu alanda yaşanan gelişmelerin önünü açtığını tamlayan Seferoğlu, “2019 yılında araziye muhtelif alanlarda cümbüş dağıtımı sınırı içerisinde istihlak birleştirilerek, lisanssız cümbüş üretimiyle ilişkin ayrımsız müsaade çıktı. O devir, temelini attığımız yararlı işi aklıma geldi.” dedi.

Ailesiyle birlikte camilerin ruh giderlerini istikbal hesabına yararlı işi yapma kararı aldıklarını dile getiren Seferoğlu, şunları kaydetti:

“Ailemle tıpkı araya geldik, ‘Belirli ayrımsız yaşa geldik. Annemizin, babamızın adına de aynı yararlı yapalım’ dedim. Meslek mu yapalım, cami mi yapalım diye niteleyerek konuşurken sistem benzeri öz söyledi. O tam ego, ‘Neden camilere biz güneşten cıvıltı üretip vermeyelim’ dedim. Bunun üzerine Milletvekilimiz Mustafa Elitaş Bey’e gittim ve niyetimi anlattım, Din İşleri Başkanı ile görüşüp fikrimi gelir talebinde bulundum. İnceledik, Kayseri’üstelik 1410 cami var. Bu camiler yılda 1 milyon 750 bin kilovatsaat cümbüş kullanıyor. ‘Bunların elektriğini güneşten karşılayalım bunu üstelik yarayışlı adına bağışlayalım’ dedik. Bu fikri Kült İşleri Başkanımıza sunduğumuzda hoşuna gitti.”

“25 yıl kapasiteyle camilerimiz emeksiz hayatiyet kullanacak”

Camilerin bir tane bir tane almanak zindelik tüketimini hesapladığını anlatan Seferoğlu, “Camileri incelediğimde bazen familya abonesi, bazen yapı yeri abonesi, kimi tecim abonesi. Bu mevzuata aykırıydı. Bunu Kült İşleri Başkanına anlattım. O de esen olsun Kayseri Müftülüğüne talimat verdi. Gelişigüzel tören düzeni hazırladık. Hep yatırım bedeli Seferoğlu Hayatiyet Envestisman ATLATMAK marifetiyle karşılanmak için 1,4 megavat gücünde sıra cıvıltı üretim tesisi bina etmek üzere protokol imzaladık. Bu inikat sonrası zindelik şirketine gittik, bütün camileri Kayseri İl Müftülüğü hesabına abone yaptık.” diye konuştu.

Tesis istihsal kapasitesinin 1410 caminin ihtiyacından aşkın olacağını, küsurat elektriği Türkiye Kült Vakfının satacağını belirten Seferoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Diyanetin Milli Emlak’tan tahsis ettiği düz 60 dönüm. Kayseri’deki camilerin kullandığı elektriği karşılamaya 1 megavatlık tıpkısı yavaş birlikte çok geliyor. Biz yararlı amacıyla yaptığımızdan tesisin gücünü 1,4 megavat adına belirledik. 2 milyon 200 bin kilovatsaat üretim yapıp seçme ay sonu camilerimizin faaliyet giderini mahsuplaştıracağız. Artanı bile Türkiye Ilmek Vakfı 10 sene boyunca devlete satacak. 25 sene boyunca camilerimiz emeksiz elektrik kullanacak.”

Seferoğlu, panellerin siparişini verdiklerini, şubat ayında tasdik alacaklarını ve tesisi 2023’ün mayıs ayında işletmeye alacaklarını tabir etti.

Böyle benzeri hayrı yaptıklarından belde çok bahtiyar ve huzurlu olduklarını anlatan Seferoğlu, şunları söyledi:

“Ben bu işi, haddinden fazla etrafa duyulmadan kendi içerisinde yapılsın diye düşünmüştüm ama Kült İşleri Başkanımız, ‘Bu aynı afiyet, iyiliği üstelik herkese izah etmek geçişsiz. Onun amacıyla gel o düşünceden vazgeç. Tığ bu iyiliği herkese anlatalım’ dedi. Hakeza ayrımsız hayrı Allah bize kader ettiği amacıyla çok mutluyum. Topluma, insanlara görevimi yerine getirmiş olacağım. Zira ego onlardan para kazandım. Neticede onlar perestiş ederken camiyi aydınlatacağız.”

Share: