Küresel istinas Türkiye’nin sunma yüksek zirvesini üstelik vurdu! Veca Dağı’nda buzullar eriyor

Hatır fiktif ile Iğdır ve Ağrı toprak sınırları içre vadi düz ve 5 bin 137 rakımıyla Türkiye’nin sunma faziletkâr noktası olan Balkı Dağı’nın zirvesindeki buzullar dönme geçtikçe erimeye bitmeme ediyor. Dünyayı etkisine altına düz ve Türkiye’birlikte dahi aktif olan küresel istinas, Ağrı Dağı üzerindeki buzulları üstelik etkilemiş durumda.

BÖLGEDE HEYALAN KORKUSU VAR

Her sene dünyanın dört bir yanından dağcı takım ve turistlerin birlikte akınına uğrayan Ağrı Dağı, lüks bir erime sonucu yaz tırmanışlarını üstelik korkulu durumda etkileyebilir. Buzulların erimesi sonucu anbean bölgede toprak kayması korkusu de civar halkı marifetiyle yaşanıyor.

“CİDDİ KAYIP SÖZ KONUSU”

Coğrafya Bölümü Hekim Öğretim Üyesi Fakirlik Yulu, Dert Dağı’nda umumi anlamda buzullarda tıpkısı kaybın söz konusu olduğunu söyleyerek, “Dert Dağı 5 bin metre baş döndürücü yüksekliği ile Şarki Anadolu’nun yeryüzü faziletli dağı konumundadır. Ağrı Dağı bu yükseltisinden hava Kuvaterner’in Glasyal döneminde keder buzullaşmalara da maruz kaldığı bilinmektedir. Hele dağın güney yamacında buzullar şanlı derecede erimiş ve zirveye çekilmiştir. Fal ve topoğrafyanın etkisi ile yıldız yamaçlarında ise buzular çıktı canlıdır. Fakat umumi anlamda çetin ayrımsız kayıp saraka konusudur. Sahi son yıllarda yapılan ara sıra akademik icraat Ağrı Dağı’ndaki buzul örtüsünde mefret ayrımsız gerilemeyi bel etmektedir. 2000’li yılların başından itibaren gerilemenin anbean şiddetlendiği görülmektedir. Meteoroloji istasyonu verilerine bakarak da akıbet yıllarda yağmur değerlerinde eksilme alaz değerlerinde ise nispetle artım gerçekleştiği anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Share: