Kurgu kiralama şirketlerinin internet sitesini kopyalayan suç örgütüyle ilişik iddianame hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal açar kiralama şirketlerinin internet sitelerini kopyalayarak dolandırıcılık yaptıkları kanıt edilen yanlışlık örgütünün idareci ve üyeleri seçkin biri için 7 bin 700 yıla büyüklüğünde mahpushane istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Yıldırı ve Teşekkül Suçlar Bürosunca, kurumsal araç kiralama şirketlerine ilgili genel ağ sitelerini kopyalayarak açkı isticar vaadiyle 504 kişiyi hep 1,5 milyon liralık dolandırdıkları öne sürülen 64’ü tutuklu 85 münasebetsiz hakkında düzenlenen anket tamamlandı.

3. Sakil Ukubet Mahkemesince kabul edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un değişik semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal çevirgeç kiralama şirketlerinin web sitelerini sahte namına tasarlayıp ayyarlık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve deklare olmayı çalmak için mütenevvi tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin ayyarlık tahsis etmek üzere ofiste kullandıkları ecnebi uyruklu kişiler yerine alınan hatları büro dışına çıkarmadıkları ve zat aralarındaki görüşmeleri dahi Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Suç örgütü elebaşı “Korkmaz” harf adlı O.Y’nin çağrı merkezindekilere (call center) mahremiyet içre çalışmaları üstüne emirler verdiği ve ofiste geçer not bilgisayarları uzaktan kumanda ile kontrol ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere düzlük verildi:

“Ofiste mergup kurumsal şalter isticar şirketlerine ilişkin sahte web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, yapmacıklı web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek arama motorlarına ense sıralara taşınmasını sağladığı, araç isticar etmek üzere arayan müştekilerle ofiste call center namına müteharrik ‘İrem’ kod isimli A.C, ‘Yusuf’ kod isimli U.Ç, ‘Murat’ kod isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ kod isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin ön ve art yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği konum bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonraları müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri adisyon numaralarına mülk yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den servet çekerken kapela ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Dayı” harf adlı S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Dağ bölgesi sahacılarından “Minik” kod isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek mülk çektikleri aktarıldı.

Vezneci hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üstüne özlük adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları belirtilen iddianamede, hesap kartları ve GSM hatları ile cümbüşlü bankacılık harf bilgilerini şehirler arası etkin otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve aktif bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında konfirmasyon düzlük S.B. ile E.T’nin bunları teşekkül faaliyeti kapsamında dolandırıcılık eyleminde kullanmaya başladıklarının bile belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ harf O.Y’nin öncülüğünde ayrımsız araya gelerek iş bölümü halinde hareket ettikleri, O.Y. yoluyla verilen irade ve talimatların call center yerine ofiste etkin şüphelilerin meşru yahut gayrimeşru tıpkısı talep olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek kabul edildiği, şüphelilerin görüngü öncesinden realizasyon ettikleri ecnebi uyruklu hatlar ve kiraladıkları idarehane üzerinden programlı ve tedbirli hareket ederek ayyarlık eylemlerini gerçekleştirdikleri, zat içlerinde aynı yapılanmaya anbean örgütlü şekilde debi ettikleri, bu şekilde 21’i örgüt yöneticisi ve üyesi almak için 85 şüphelinin Türkiye’nin mütenevvi illerindeki müştekileri yapmacıklı web siteleri üzerinden miftah isticar vaadiyle dolandırarak nahak yere yarar temizlemek üzere tıpkısı araya gelip birleştirme şekilde debi ettikleri tespit edildi.”

İddianamede, “Suç hizmet etmek üzere teşekkül ihdas, yönetme, örgüte örgen olma” ve “Enformatik sistemlerini vira etmek yoluyla ayyarlık” suçlarından cürüm örgütü yöneticisi ve üyesi 21 çirkin hakkında 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, özge şüpheliler amacıyla bile ayrımlı sürelerde mahbes cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyici günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, kurumsal açar kiralama şirketlerine ilgili internet sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan vesile kiralama vaadi ile kazanç realizasyon ettiği belirlenen yanlışlık örgütü ile suç örgütü üyelerine vezneci hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları calip, bütün 85 aynasız hakkında kontrol kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı konusunda polis ekiplerince 7 Nisan ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Okumuş, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Cıvıl Cıvıl, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yardımcı ve Van’da gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: