Kuşadası Belediyesi Yan Ege Belediyeler Birliği Toplantısı’na ocak sahipliği yaptı

Kuşadası Belediyesi, Kıran Iye Belediyeler Birliği Ağustos kocaoğlan komite toplantısına sülale sahipliği yaptı. 17 Ağustos depreminin sene dönümü olması zımnında hareket gündemi ile açılan toplantıda benzer acıların gene yaşanmaması amacıyla konunun uzmanları ile kuma çalışmalar yürütülmesi üzerine düşün birliğine varıldı.

Lep Ege Belediyeler Birliği Ağustos kocaoğlan komisyon toplantısı Kuşadası Belediyesi’nin familya sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıya, Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı olan Han Şehremini Abdül Keleş, Kuşadası Belediye Reisi Ömer Günel, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Selçuk Belediye Reisi Sürgün Ceritoğlu Sengel, Çeşme Şehremini Ekrem Büyüklük, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan ve Narlıdere Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ay katıldı. Derinti 17 Ağustos Depremi’nin yıl dönümü olması sebebiyle sarsıntı gündemi ile açıldı. Depremde hayatını kaybedenler anılırken benzer acıların yine yaşanmaması üzere konunun uzmanları ile ortak icraat yürütülmesi konusunda düşünüm birliğine varıldı. Hele Ege Bölgesi’nde yapılacak mesai ile “Yer Sarsıntısı Riziko Haritası”nın güncellenmesi üzere lüzumlu çekicilik ve kuruluşlarla işbirliği dahilinde çalışılması karara bağlandı.

Ağustos ayı Komite toplantısının tıpkı yüce konusu birlikte ölüm gemisi adına bildik Sao Paulo oldu. Iri tartışmalara illet olan asbestli sefine Sao Paulo’ya bire bir ülkü bile Kıyı Egeli Uray Başkanlarından geldi. Geminin Aliağa’ya getirilmesi ve söküm işleminin yapılmasına alın olduklarını tamlayan Bağlanak Başkanı Bahadır, geminin durdurulması üzere yargıya başvuracaklarını söyledi. Bahadır, “İnsan ve mekân sağlığı açısından büyük riskler haiz bu geminin bire bir an geçmiş durdurulması ve ilişkin olduğu ülkeye mankafa gönderilmesi gerekmektedir. Dünyanın ciharıyek yanından gezmen çekici kıyılarımızın korunması amacıyla biz üstelik Lep Egeli Başkanlar adına bu geminin karasularımıza girmeden derhal durdurulmasını istiyoruz. Kıyı Veli Belediyeler Birliği olarak yargıya başvuruyoruz, konunun takipçisi olacağız” diyerek konuştu.

Toplantının asıl gündem maddelerinden biri üstelik İller Bankası vecibe kesintileri oldu. Yaz aylarında yerleşik nüfusun çokça üstünde ziyaretçi ağırlayan, bu nedenle hizmet üretmede mütenevvi sıkıntılarla karşılaştıklarını tabir eden Temas üyesi Şehremaneti Başkanları artan enflasyon ve hesaplı sebepler nedeniyle tahakküm durumda olduklarını dile getirdiler. Geçmiş yıllarda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İller Bankası yoluyla yapılan kesintilerin hele yaz döneminde 4 kamer ertelendiğini üstelik hatırlatan ilişki üyesi uray başkanları, bu yaz eş ayrımsız karar alınmamasının domestik yönetimleri balaban tıpkısı hesaplı ensiz boğaza ittiğine dikkat çekerek yapılan kesintilerin 3 ay süreyle ertelenmesi gerektiğini belirttiler.

Toplantının tıpkısı başka koskocaman ruzname maddesi ise; yapım işleri ile ilişkin ihalelerin müteahhidi marifetiyle tek taraflı yerine tağyir edilmesi ve yıpranmamış ihale üzere müsaade istenmesi konusu oldu. Temas üyesi belediye başkanları, özellikle artan para şişkinliği zımnında işin yapım ihalesini düz müteahhitlerin tek taraflı namına sözleşmeyi nakız etmeleri nedeniyle yeniden müsaade alma sürecinin işlediğini ancak bakanlığın evet vermediği üzere hizmette aksamalar olduğunu dile getirdiler. – AYDIN

Share: