Kütahya’dan 21 arkalama tırı dualarla kıran bölgesine uğurlandı

Kütahya, depremin arkası sıra yaralarını sarmaya çalışan 10 il amacıyla tek canevi oldu. Kütahya Valiliği koordinesinde yardımseverlerin destekleriyle hazırlanan gıda, battaniye, akarsu, ısıtıcı üzere asıl hayat malzemelerinin yüklendiği 21 arkalama tırı dualarla afet bölgesine uğurlandı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat 2023 saat 04.17’üstelik 7.7 büyüklüğünde, Elbistan ilçesinde ise saat 13.24’da 7.6 büyüklüğünde meydana mevrut depremlerin arkası sıra Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis ve Adana’daki depremzedelerin yaralarını sarmak amacıyla tüm Türkiye’nin seferber olduğu kıran bölgesine ayrımsız müzaheret eli bile Kütahya’dan uzandı. Kütahya Valiliği koordinesinde mülk genelinde başlatılan arkalama kampanyasında vatandaşların destekleriyle hareket bölgesine 21 tır dolusu yardım malzemesi gönderildi. Tırlarda besin, battaniye, su, saflık, ısıtıcı ve kişisel hijyen malzemeleri bulunuyor.

“Bu zorluğu de gelişigüzel aşacağız”

Ülkemizin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin gördüğü yer büyük felaketlerden birini yaşadığını tamlayan Vali Vekili Mustafa Cenup, “Bütün ülkemizde olduğu gibi Kütahya’mızda da arkalama kampanyası başlatıldı. Nakdi yardımlar amacıyla AFAD’a ait hesap numaralarını vatandaşlarımıza duyurduk. Ayni yardımlarımız ise Kütahya Valiliğimiz koordinasyonunda Sosyal Yardımlaşma Vakıflarımız üzerinden yapılıyor. İlçelerimizde kaza Ilçe Içtimai Teavün Vakıflarımız, ilimizde İl Içtimai Yardımlaşma Vakfımız organize ediyor. Yardımları topladığımız depomuzda büyük benzeri mücahede var. Mevrut malzemelerimizi sunturlu tasnif edip sınıflandırarak afet bölgesine gönderiyoruz. Şu ana büyüklüğünde 4’ü OSB’den kalkmak amacıyla 5’i Kütahya Belediyesi eliyle toplanan yardımlar, 12’si Toplumsal Yardımlaşma Vakıflarımızdan toplanan yardımlar oluşmak üzere bütün 21 tır müzaheret malzemesini deprem bölgesine gönderdik. Antrparantez bugün Kızılay’a ait 5 tır henüz gitmiş olacak. Bu sabahleyin İl Esenlik Müdürlüğümüz birlikte merhem ve gıda malzemesinden oluşan 1 tır gönderdi. PTT tırları ile da 3 tır keçe ve battaniye gönderildi. Yardımlarımız artarak bitmeme ediyor” dedi.

“Depremin ilk anından itibaren bölgedeydik”

Kütahya’nın depremin meydana geldiği ilk andan itibaren afetzedelerin birlikte saha aldığını dile getiren Güney, “Devletimiz depremin olduğu evvel andan itibaren ilimizde müstelzim temas nev tedbiri aldı. Bizler bile bütün beraber yüreklerimizle, burada çalışan farklı kamu görevlilerinin çabukça bölgeye intikali ve organizasyonuyla zelzele bölgemizin beraberinde olduk. Bu süreçte Sayın Valimiz Şanlı Polat depremin olduğu günün önceki saatlerinde 100 şahsiyet ekiple sarsıntı bölgesine debi etti. Grup sayımız daha sonra 549’a daha çok. 100’e mail iş makinesi ile bölgeye anlama edildi. Şu anda orada çalışmalara katılıyorlar. İhtiyaç az çok ilave gelişim makineleri dahi gönderilmeye bitmeme ediliyor. Kampanyaya rabıta gösteren parçalanmamış Kütahyalılara çok teşekkür ediyoruz. İnşallah ayrımsız elan böyle günler yaşamayız. Son eden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur diliyorum. Gerileme altındaki insanlarımız bile genişlik gelişmemiş zamanda sağ salim kurtulurlar” diye konuştu. – KÜTAHYA

Share: