Lisans intaç tezi yerine kameriyeye şarj istasyonu ve tenvir ünitesi kurdu

Siirt Üniversitesinde (SİÜ) öğrencisi Musa Alak, darülfünun yerleşkesindeki tıpkısı kameriyede geliştirdiği sistemle sıra enerjisiyle yükleme istasyonu ve tavzih ünitesi kurdu.

SİÜ Mühendislik Fakültesi Faaliyet Elektronik Mühendisliği Bölümü son derslik öğrencisi Alak, lisans mezuniyet tezi kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine dikkati fethetmek ve kullanım alanı mütezayit çağ enerjisinin canlılık enerjisine dönüştürülmesine yönelik say yaptı.

Bu kapsamda mukteza izinleri aldıktan sonraları arkadaşlarının birlikte desteğiyle SİÜ Kezer Yerleşkesindeki bire bir kameriyenin çatısına çağ paneli kuran Alak, 4 kişinin ayrımsız anda düşüncesiz cihazlarını yükleme edebileceği istasyon ve akşam ezanı saatlerinde bile öğrencilerin kitap okuyabilmesi amacıyla tenvirat ünitesi projesini hayata geçirdi.

Musa Alak, AA muhabirine, çağ enerjisinin oylumlu bir yere sahip olduğunu belirterek, çabuk danışmanı Doç. Dr. Melih Kuncan’ın önerisiyle bu çalışmayı yaptığını söyledi.

Doç. Dr. Melih Kuncan da bölümün 3. ve 4. sınıflarında okuyan öğrencileriyle lisans mezuniyet tezi kapsamında kâh güncel Ar-Ge ve mütenevvi çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Son yıllarda Türkiye ve dünyada yenilenebilir enerjiye ilginin dakikasında arttığını rapor eden Kuncan, “Tığ birlikte mevcut lisans intaç öğrencilerinden birkaçına cılız icraat vererek yenilenebilir enerjiden farkındalık yazmak istedik. Bu anlamda gençlerimizin enerjik adına kullandığı kameriyelerden birine ders çalışırken kullandıkları cihazlarının bataryalarını yükleme edebilmesi üzere hakeza bire bir proje hayata geçirildi.” dedi.

SİÜ Mühendislik Fakültesi Ruh Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Muazzez Eviz birlikte, proje yardımıyla akşama akla yatkın şarjı biten telefonunu kameriyede otururken şarj edebildiğini anlattı.

Share: