Mahrukatçıların şita hazırlığı

Kahramanmaraş’ta canlılık gösteren 100’ün üzerindeki mahrukatçı esnafında hummalı şita hazırlıkları başladı.

Onikişubat ilçesinin Şazibey Mahallesi’nde hareketlilik gösteren mahrukatçı esnafı odun ve kömür satışının yanı sıra değişik türlerde şekillenen ahşap ürünleri de hazırlayıp satıyor. Esnafın çoğunluğunda şita mevsimi öncesi hazırlıklar önceden, kütük halindeki odunlar hızar makinalarında belli boyutlarda kesilip stoklanıyor. Kış mevsimi öncesi biçilmiş odunun ton fiyatı ise 2 bin 100 liradan satışa çıktı.

Esnafta bunaltıcı şita temposunun yıl sonuna kadar devam edeceğini tabir eden mahrukatçı Büyük Güngör, “Kış mevsimi hazırlıklarımız başladı odunlarımızı kesip satışa hazır ayla getiriyoruz. Genellikle gerekseme hallerinde ahşap eş, dam veya çardak gibi yapılarda beğenilen ahşaplar da hazırlıyoruz. Tıpkı zamanda ayrı ayrı ölçülerde, kereste satışlarımız ve kavak ve çam kabilinden ürünlerde satıyoruz. Özellikle şita mevsiminde odun satışları amacıyla koyu çalışmamız başladı. Şu anda biçilmiş benzeri ton odunun 2 bin 100 lira. Fakat fiyatlara aldırış etmiyoruz ve müşterilerin korunması hesabına fırsatçılara düzlük vermemeye çalışıyoruz. Tahmini burada 150 civarında esnaf var ve bunlar da Kahramanmaraşlıların taleplerini karşılıyor” dedi.

Vatandaşların şita hazırlıkları için geç kalmamaları çağrısında bulunan Musa Antrenör ise, “Vatandaşların yağışlar başlamadan odunları alsın. Odunlar ıslanıyor ve şu dakika odunun bildirme arık olduğu zaman” diye konuştu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: