Mahrukatçıların şita hazırlığı

Mahrukatçıların kış hazırlığı

Kahramanmaraş’ta mahrukatçılardan “Yağışlar başlamadan odunlarınızı karşı” çağrısı

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta zindelik gösteren 100’ün üzerindeki mahrukatçı esnafında ateşli şita hazırlıkları başladı.

Onikişubat ilçesinin Şazibey Mahallesinde canlılık gösteren mahrukatçı esnafı odun ve kömür satışının beraberinde değişik türlerde şekillenen ahşap ürünleri dahi hazırlayıp satıyor. Esnafın çoğunluğunda kış mevsimi öncesi hazırlıklar başlarken, kütük halindeki odunlar hızar makinalarında belirli boyutlarda kesilip stoklanıyor. Kış mevsimi öncesi biçilmiş odunun ton fiyatı ise 2 bin 100 liradan satışa çıktı.

Esnafta güç şita temposunun yıl sonuna kadar bitmeme edeceğini anlatım eden mahrukatçı Mualla Güngör, “Kış mevsimi hazırlıklarımız başladı odunlarımızı kesip satışa amade ağıl getiriyoruz. Genellikle ihtiyaç hallerinde ahşap familya, ahır yahut çardak kabilinden yapılarda geçer not ahşaplar da hazırlıyoruz. Ayrımsız zamanda ayrı ayrı ölçülerde, kalas satışlarımız ve kavak ve çam kadar ürünlerde satıyoruz. Hele kış mevsiminde odun satışları amacıyla ateşli çalışmamız başladı. Şuanda biçilmiş tıpkı titrem odunun 2 bin 100 teklik. Ancak fiyatlara aldırış etmiyoruz ve müşterilerin korunması hesabına fırsatçılara vadi vermemeye çalışıyoruz. Tahmini burada 150 civarında esnaf var ve bunlar da Kahramanmaraşlıların taleplerini karşılıyor” dedi.

Vatandaşların kış hazırlıkları için geç kalmamaları çağrısında kâin Musa Belletici ise, “Vatandaşların yağışlar başlamadan odunları alsın. Odunlar ıslanıyor ve şuan odunun genişlik sıska olduğu zaman” diye konuştu.Share: