Maksat Bakan’dan Polisler İçin Yapılan Yeni Promosyon Anlaşmasına Tepki: “Sunu Birkaç 50 Bin Liralık Olması Gerekir. Transparan Bir İhaleyle Yapılmalıydı”

CHP İzmir Mebus Misyon Nazır, Inanma Genel Müdürlüğü’nün (EGM) polislerin maaş promosyonu güncellemesiyle ilgilendiren “Bildirme bir iki 50 bin teklik olması gerekir. Bunun 75 bin liralık olması gerektiğini söyleyenler var. Bu Vakıfbank’ta değil, tam bankaların katıldığı belirgin bir ihale ile yapılmalıydı ve çıkma rakamı hepimiz görmeliydik amma bunu yapmaya yeğleme etmediler. Zira bunun arkasında ayrıksı kimi şeyler olduğunu düşünüyoruz” dedi.

CHP İzmir Mebus Meram Bakan, Itimat Umumi Müdürlüğü’nün polislerin maaş promosyonunun 27 bin teklik yerine güncellendiği açıklamasına reaksiyon gösterdi. Vekil, elan önce önce özendirme anlaşmasını TBMM gündemine taşımış ve düşük özendirme karşılığında Emniyet’e komütatör alımının şart koşulduğu iddiasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sormuştu. EGM ise promosyon anlaşmasına müteveccih eleştirileri “FETÖ dili” yerine nitelemişti.

Misyon Icra Vekili, bugün EGM personeline yapılan özendirme anlaşmasıyla ait şu açıklamayı yaptı:

“BU VAKIFBANK’TA DEĞİL, MECMU BANKALARIN KATILDIĞI SAYDAM BİR İHALE İLE YAPILMALIYDI VE ÇIKACAK RAKAMI HEPİMİZ GÖRMELİYDİK”

“Güven Umumi Müdürlüğü, polisin maaş promosyonu ile ilgili yapılan protokolün Vakıfbank’ta güncellendiğini ve 27 bin liraya çıktığını söyledi. Haddizatında bizim başından beri söylediğimiz, umum polislerin bunlarla ilgilendiren milyonlarca tweet attığı tıpkı anayasal doğruluk mücadelesi verdiği konunun ve benim de Divan gündemine getirdiğim, soru önergesi verdiğim konunun esasen akla yatkın aynı konu olduğunu bile kendisi teslim etmiş oldu. Bu 27 bin liranın 330 bin polis güçleri amacıyla düşünüldüğünde az olduğunu biliyoruz. Arz beş altı 50 bin lira olması gerekir. Bunun 75 bin liralık olması gerektiğini söyleyenler var. Bu Vakıfbank’ta değil, tamam bankaların katıldığı slayt tıpkı münakasa ile yapılmalıydı ve çıkacak rakamı hepimiz görmeliydik ama bunu yapmaya tercih etmediler. Zira bunun arkasında ayrıksı bazı şeyler olduğunu düşünüyoruz biz. Sonuç önergemizde sorduk, zımnında alınabilecek rakamın çok henüz azı dişi alınmış oldu. Ancak bu savaş sonuç verdi. Emeği geçen, bu doğruluk mücadelesine katkıda bulunan cümle polis arkadaşlarımı kutluyorum.

“BİZİM BİR POLİSİMİZİN GÂVUR, HEP BU PROMOSYONDAN HENÜZ DEĞERLİ”

Fakat yüreğimiz buruk. Mersin Mezitli’üstelik PKK ile girdiği çatışmada ölüme koşan, vatanı üzere şehadet şerbetini içen polis güçleri memurumuz aramızda olsaydı bari ve biz bunu konuşmuyor olsaydık. Bizim bir polisimizin canı, bilcümle bu promosyondan elan altın. Mücadelemiz bitmeme edecek. Polis hakkını alıncaya kadar, polis güçleri intiharları ile de savaşım edeceğiz, promosyonu ile de baş baskısı ile bile mobbing ile da uğraş etmeye bitmeme edeceğiz.”Share: