Malatya iktisat haberleri… Doğuyu Malatya ısıtacak

Malatya’da doğru kış öncesi tarihi bakırcılar çarşısında tamiratı yapılan yüzlerce ikinci ahali soba, kışın ayrıntılı ve sevimsiz geçtiği maşrık illerine gönderiliyor. Yeni soba fiyatlarının efdal olması nedeniyle vatandaşların ikinci el sobalara yöneldiğini belirten ustalar, ikinci umum soba satışlarının artarak bitmeme ettiğini söyledi.

Malatya’nın tarihi mekanlarından Bakırcılar Çarşısı’nda doğru kış mevsimi zımnında etken günler yaşanırken, ikinci el sobalara olan bağlam ise esnafın yüzünü güldürüyor. Şarki Rum Bölgesi’nde düzlük kayran Ağrı, Bingöl ve Van ilkin koyulmak için bir nice kente ikinci el soba satışı özne ustalar; yeni tıpkısı sobanın üç ila ilkokul bin TL, ikinci ahali bir sobanın ise bin ila bin beş yüz TL dolayında satışa sunulduğunu rapor ediyor.

Tarihi çarşıda babasından öğrendiği sobacılık mesleğini 50 yıldır sürdüren Nihat Ersoy, onarım işlerinde kükremek yaşadıklarını kaydederek, “Ata mesleği olan sobacılığı 1970 yılından bu yana bitmeme ettiriyoruz. İkinci ahali sobaların tamiratını hem yapıyor hem satıyoruz. İkinci ahali soba fiyatları güzeşte yıla bakarak efdal olmasına karşın talepler domuzuna. Yıpranmamış aynı soba fiyatı üç ila ilkokul bin TL dolayında, ikinci ahali bir soba fiyatı ise bin ila bin ilkokul beniz TL aralığında değişiyor. Fiyatları akla yatkın olan ikinci ahali sobalara özellikle mekân iller talebin aşkın olduğunu rapor fail Ersoy, “Benzeri zamanda 20 yıldır şark illerine bile soba gönderiyoruz. Vatandaşların eskittikten sonradan bizlere sattığı sobaları tamirat ederek Van, Muş, Hakkari ve Veca’ya büyüklüğünde gönderiyoruz. Çokça andıran zamanda Bingöl’e 100 sayı ikinci el soba gönderdik” ifadelerini kullandı.

Çarşı esnafından Aydın Emlek bile ikinci halk soba satışlarının, yıpranmamış soba satışlarından çok olduğunu aktararak, “Tahminî 30 yıldır sobacılık yapıyorum. Benzeyen kışla gelişigüzel soba satışlarında ayrımsız hayatiyet var amma tercihler artık ikinci umum sobalara müteveccih. Yıpranmamış soba fiyatlarını soran vatandaşlar ikinci el sobalara yöneliyor. İlerleyen günlerde eskimemiş sobalarda talebin artmasını bekliyoruz” diyerek konuştu. – MALATYA

Share: