Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit’ten, ÇKS ile ilişkin izah

Malatya Ekincilik ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, 1 Ekim’den itibaren Ekinci Pusat Sistemi’ne üreticilerin e-Mehabet üzerinden pusat yaptırabileceğini söyledi.

Macit, müdürlükte gazetecilere yaptığı açıklamada, 2001 yılından bu yana ÇKS ile çiftçilerin üretiminin kayıt altına alındığını ve buna bakarak da üreticilere destekler verildiğini belirtti.

Bakanlığın çiftçilere hafif çıkarmak için ÇKS işlemlerin e-Şevket üzerinden yapılmasına olanak sağladığını dile getiren Macit, şunları kaydetti:

“23 Eylül’birlikte Resmi Gazete’da yayımlanarak yürürlüğe giren uygulama ile e-Oran kapısı üzerinden çiftçilerimiz başvurma edebilecek. Hem çiftçimizin işleri aksamayacak hem birlikte gelişim gücü kaybı önlenecek. Demincek çiftçinin beyanı makbul, muhtara gitmesine icap namevcut. Kullanılmamış aynı cümle, çiftçilerimiz belki ülkü yaşayabilir. Ekincilik ve Orman İlçe müdürlüklerindeki personelimiz bu süreçte çiftçilerimize kılavuzluk ederek, nasıl başvuracaklarını gösterecekler. Herkes 1 Ekim’den itibaren açılıyor ve 31 Aralık’a kadar sürecek.”

Macit, çiftçilerin Bakanlığın vereceği motorin ve gübre desteğinden faydalanabilmesi üzere 31 Aralık’a büyüklüğünde girişlerini yapması gerektiğine bel ederek, Tarım ve Orman İlçe müdürlüklerinin bir numara önceliğinin çiftçilere gitmek olduğuna dikkati çekti.

“Çiftçilere vereceğimiz seçme makule bakım ücretsiz. Çiftçiler gelip teknik elemanlardan yardım alabilirler.” diyen Macit, kendisinin bile çiftçilere bu konuda desteğe amade olduğunu belirtti.

Açıklamada, Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Ahmet Turan Karaca ile Nebati Istihsal ve Nebat Sağlığı Bölüm Müdürü Ilişki Köksal de hazır bulundu.

Share: