Malatya’da cidar kalınlığı 1 metre olan asırlık evleri görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

Akçadağ ilçesinde kısaca 300 kişinin yaşadığı 80 haneden oluşan Küçükkürne Mahallesi’nde kestirmece 100 yıl önce zar kalınlığı 1 metre olarak kerpiçten ve tek odalı namına mensur edilen evlerin pencerelerini gören şaşkınlığını gizleyemiyor. Mahallede günümüze ulaşmayı başaran 3 evde tavan seviyesinde ve kamu yerine oluşturulan pencereler, meydan alıyor. Mahalle birlikte mevcut üç eş yapındaki evlerden birinde yaşayan İsmail Arslan atalarından kalma yapıları koruyarak bakir nesillere bırakıt tasarruf etmek istediklerini belirterek evin yıkılmaması için geçtiğimiz yıllarda çatı yaptırdıklarını söyledi.

“YENİ NESİLLERE MİRAS BIRAKMAK İSTİYORUZ”

Biricik odalı, zar kalınlığı kısaca 1 metre olan evlerde halen yaşamaya bitmeme ettiklerini anlatım eden Aslan, “Bu karı dedemizden kalma. Bölgede analog üç aile daha var. Geçtiğimiz yıllarda çökmemesi amacıyla çatı yaptırdık ve halen burada yaşamaya devam ediyoruz. 10 çocuğumuz de bu evde büyüdü. Evin kullanılmamış nesillere bırakıt kalması için elimizden mevrut gayreti gösteriyoruz” dedi

KIŞIN SICAK, YAZIN SERİN TUTUYOR

Evlerin kışın ısıdam yazın ise serin tutması için kerpiçten mensur edildiğini kaydeden Arslan, “Pencerelerin yüksekte ve yoz olmasının nedeni daha eski yıllarda bölgede eşkıyalar camlara elem açarmış. Pencereler faziletli ve hoşur yapılarak benzer aynı olayda evde yaşayanların uymazlık görmemesi hedeflenmiş” diye konuştu.

KENDİ İMKANLARIYLA RESTORE ETTİLER

10 çocuğunu büyüttüğü evde eşiyle gelişigüzel yaşadığını söyleyen Fadime Arslan ise gitgide nakız olan habbe bir kısmını zat imkanları ile restore ettiklerini söyledi.

İşte görenleri şaşkına uğratan o evler;

Share: