Malatya’da “Ünsiyet Kliniği” açıldı

Birleşmiş Milel Mülteciler Faziletli Komiserliği ve Türkiye Barolar Birliğince yürütülen “Türkiye’da Mülteci, Sığınmacı ve Geçici Himaye Altındaki Kişilerin Adalete Erişimlerinin Desteklenmesi Projesi” kapsamında Malatya’üstelik “Ünsiyet Kliniği” törenle açıldı.

Malatya Valisi Hulusi Atmaca, Türkiye’nin sığınmacılara müteveccih hizmetleriyle gür ayrımsız sınav verdiğini belirtti.

AK Fırka Form Değişmeyen Umumi Heyet Üyesi ve Malatya Mebus Öznur Çalık birlikte Türkiye’nin sığınmacılara sağladığı destekle tekmil dünyaya gani yeknesak olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Zaman acun göçmenleri sadece konuşuyor. yüklenmek adına Birleşmiş Uluslar’in çokça cesim adımlar atması gerekiyor. Aylan bebekleri hiçbirimizin unutmaması gerekiyor. Zaman Akdeniz’birlikte, Ege’de botları patlatılarak sularda boğulan göçmenleri hepimizin bir el elan hatırlaması gerekiyor.”

Erinç Sağkan

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Geçim Sağkan bile proje kapsamında bu sene 32 ilde 4 bin 500’ün üzerinde gerekseme sahibi mülteciye adli müzaheret desteği sağladıklarını söyledi.

Proje kapsamında yaptıkları çalışmaları anlatan Sağkan, “Projenin ikinci cümbüş alanında ise bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Malatya Hususiyet Kliniği ile 5. kliniğimizi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Kilis ve Malatya illerimizde kurulan ülfet kliniklerimizle türel brifing, farkındalık ilave ve meslektaşlarımıza yönelik hikmet ve birikim paylaşımı ve tıpkı hizmetler yürütmekteyiz.” diyerek konuştu.

Türkiye’ye teşekkür

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, Türkiye Barolar Birliği ortaklığında 5. Ahbaplık Kliniği’ni Malatya’üstelik açtıklarını belirtti.

Türkiye’ye yaptığı icraat için teşekkürname fail Leclerc, şunları kaydetti:

“Türkiye, 2014’ten beri dünyanın en balaban sığınmacı nüfusuna sülale sahipliği yapan mutluluk olarak arsıulusal camiadan de dara paylaşımı noktasında lazım desteği görmelidir. Birleşmiş Milel Mülteciler Faziletkâr Komiserliği namına arsıulusal camianın bu desteği Türkiye’ye sağlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Sağladığı uluslararası dulda ve şümullü içtimai harmoni programı ile yarattığı fark amacıyla Türkiye’ye teşekkürler.”

Türkiye Barolar Birliği Başbuğ Yardımcısı Sibel Suiçmez ve Malatya Barosu Başkanı Haysiyet Demez’in bile konuşmasının ardından Malatya Hukuk Kliniği’nin açılışı yapıldı.

Share: