Manisa haberi… Manisa’da hayata geçirilen proje çerçevesinde Alaşehirli muhtarlara birlikte sıhhi imdat eğitimi verildi

Manisa’dahi hayata geçirilen proje çerçevesinde Alaşehirli muhtarlara dahi ilk yardım eğitimi verildi

MANİSA Manisa Valiliği koordinesinde, Manisa İl Sağlık Müdürlüğü, Manisa 112 Ivedi Davet Merkezi ve Yunusemre Muhtarlar Derneği’nin ‘Hayat kurtarmakta tığ bile varız’ projesi tamlık hızıyla devam ediyor. Alaşehir ilçesindeki 87 mahalle muhtarına ilk yardım eğitimi verildi.

Alaşehir Kaymakamlığı derinti salonunda düzenlenen sıhhi imdat eğitimlerinde muhtarlara önce nazari bilgiler verildi arkası sıra dahi Fethi Sekin Cahillik Merkezinde kılgısal yetişek yapıldı. Muhtarlar uzmanlar marifetiyle anlatılan sıhhi imdat bilgilerini maketler ve birbirleri üzerinde uygulama yaparak, bilgilerini pekiştirdi. Bütün 2 günde 16 saat eğitim kayran muhtarlara ortaklık belgesi ikram edildi. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Umumi Müdürlüğü eliyle 2022 yılı projeleri arasında akseptans edilen ve desteklenmeye türe kazanarak Türkiye’dahi ilk kez Manisa’üstelik uygulanan ‘Maltalık kurtarmakta bizde varız’ projesinde muhtarlara eğitim veren projenin Terbiye Koordinatörü Emine Özdemir, “Hanay kurtarmakta bizde varız projesinde Alaşehir’e mecbur bilcümle muhtarlara sıhhi imdat eğitimi verdik. Toplamda iki ahit süren 16 saatlik eğitimde ana hayat desteği, tıkanıklar, kırık, fırlak, burkulma, ısıdam çarpması, yanık üzere sağlam çokça konuda teorik vukuf verdik, sonrasında kılgılı eğitimler yaparak bunları pekiştirdik.” dedi.

Eğitime katılan muhtarlardan Erenköy Muhtarı Adem Cebbar, “Asıl hayat için, boğulma, tıkanma, yaralanma üzere durumlarda bize koruyucu oldular, kılgılı ve teorik olarak bize anlattılar.” derken Esentepe Mahallesi Muhtarı İbrahim Gürer de şunları söyledi: “İlk yardım üzerine iki gündür hem kuramsal hem da kullanışlı namına icraat yaptık. Anne yaşam desteği, gark, tıkanma kadar konularda bilgilendik. Bize yardım oldu. Say güzeldi.” şeklinde konuştu. Eğitimin böylecene planlı vesika töreninde mütekellim Alaşehir Kaymakamı Alper Faruk Güngör, “Sayın Valimiz Yaşar Karadeniz önderliğinde başlatılan ‘Hanay Kurtarmakta Bizde Varız’ projesinde, bu eğitim programları hazırlandı. İlçelerimizde birlikte uygulanmaya başlandı. Amacımız ilk yardım eğitimi kayran insanlarımızın sayısını tasarruf etmek. Burada de muhtarlarımız var ve muhtarlarımız mahallenin rastgele makule sorunlarıyla ilgileniyorlar, bunlardan birisi de afiyet sorunları. Bu konuda de sizleri bilgelik sahibi açmak, eğitim bilimi almanızı tedarik etmek üzere bu çalışmaları yaptık. Ego bu eğitime katkı veren tekmil muhtarlarımıza ve ilimizden gelerek yetişek veren keyif personellerimize teşekkürname ediyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların peşi sıra eğitime katılan 87 mahalle muhtarına katılım belgesi arz edildi. Projede özelikle rustik bölgelerde vatandaşların yaşayabilecekleri herhangi bir keyif sorununda 112 ekipleri gelene kadar muhtarların hastaya evvel müdahaleyi yaparak hayata tutunmalarını nail olmak amaçlanıyor.

Share: