Mansur Gösterişli, İtfaiye Erlerinin Ahit Törenine Katıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Güç, bakir göreve başlayan İtfaiye Kat Başkanlığı personeli amacıyla düzenlenen ahit törenine katıldı. Ağırbaşlı, “Sizler tıpkısı yandan halkımızın can sağlığı ve güvenliği üzere olaylara genişlik etken şekilde müdahaleyi yaparken, tıpkı yandan birlikte daha konforlu ve mutlu benzeri gelişim ortamına erbap olun istiyoruz. Halkın canını korurken, zat sağlığınız ve canınız amacıyla da en akla yatkın çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Halkımızın pahal vakalarda ve afetlerde canının sizlere gönül olduğunu çok mebzul biliyoruz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ofis Başkanlığı’nın İtfaiye Haftası kapsamında düzenlediği etkinlikler bitmeme ediyor.

Ankara İtfaiyesi İskitler Model İstasyonu’nda, göreve yıpranmamış başlayan itfaiye aracı erleri üzere ahit töreni düzenlendi. 295 itfaiye aracı eri için düzenlenen yemin törenine, ABB Başkanı Mansur Bunaltıcı, divan üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve itfaiyecilerin aileleri katıldı.

YAVAŞ: “TECRÜBELİ VE DİNAMİK BİR EKİP KURULDU”

İtfaiye Haftası’nı kutlayarak konuşmasına başlayan ABB Başkanı Mansur Okkalı, “Sizleri kimi vakit Elazığ’birlikte, zaman zaman Kastamonu’dahi, kimi zaman Marmaris’te takip ediyoruz. Benzeri kıyamet anında canınızdan geçip elbet savaş ettiğinize tanık oluyoruz. Zelzele yaşandığında yıkılan gönüllere zahir umut olduğunuzu, yeğin felaketlerinde umutsuzca bakan gözlere nasıl ışık olduğunuzu, aynı orman yangınında griye ve siyaha dönen hayatları kuşkusuz yeşile çevirdiğinizi biliyoruz” dedi.

Konuşmasında, göreve geldiklerinde şişman aynı personel ve takım açığı ile yüz yüze geldiklerini tamlayan Mansur Vahim, “704 personelimizin 400’ü tekaütlük hakkı kazanmıştı ve gözyaşı ortalaması 48’di. Bu sorunu fora etmek üzere harekete geçtik ve takkadak itfaiye aracı bölümü mezunlarından oluşan 445 faaliyet arkadaşımız liyakatle hareket başı yaptı. Yaş ortalaması 40’a düştü, bütün 1192 emek arkadaşımız ile tecrübeli ve etkili tıpkısı kadro kuruldu” diye niteleyerek konuştu.

“ÖNCELİKLERİMİZİ HAYALİ İŞLERE DEĞİL, ASLİ İHTİYAÇLARA YÖNLENDİRDİK”

1993 yılında alınan hoppadak 1 sayı köpük kulesinin yaklaşık 30 sene alternatifi olmadan bakım ettiğini söyleyen Ağır, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Biz ise önceliklerimizi hayali işlere değil, asli ihtiyaçlara yönlendirdik. 2022 yılında kullanılmamış köpük kulesi aracımız Ankara İtfaiyesi envanterine kazandırıldı. Ankara Sanayi Odası 2. Nahiye teşrikimesai ile bir köpük kulesi aracı henüz endüstri bölgeleri üzere tahsis edildi. Bunun dışında 3 sayı bakir basak uzlaştırıcı, 24 adet ‘rotfire’ adı verilen önce müdahale ara bulucu ve 55 adet hizmet uzlaştırıcı dahi filomuza karışma edildi. Köylerde ve rustik mahallelerde beklenen aynı coşkunluk anında aceleci müdahale sağlayabilmek üzere 417 nüsha önceki müdahale tankerinin dağıtımını gerçekleştirdik. Proje kapsamında 800 vatandaşımıza coşkunluk itfa eğitimi verdik. Tanker sayımızı elan birlikte artıracağız çünkü bizim belediyecilik anlayışımızda önceliğimizin âdem sağlığı ve eş canı… Kentimize yıpranmamış istasyonlar kazandırmaya birlikte devam ediyoruz. Nallıhan ve Akyurt’ta yeni istasyonlarımız faaliyete geçti. Bağlum, Tembel ve Etimesgut’ta ise istasyonlarımızın yapımını tamamladık, bodur sürede hizmete açacağız.”

“AİLELERİNİZE AĞIRBAŞLI DURUŞLARINDAN DOLAYI CANDAN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Vahim, Ankara İtfaiyesi’nin Türkiye’nin sunma deneyimli ve enerjik patika teşkilatlarından birini oluşturduğuna ilgi çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ayrımsız yandan halkımızın duygusal sağlığı ve güvenliği üzere olaylara en enerjik şekilde müdahaleyi yaparken, bire bir yandan da elan konforlu ve bahtiyar bire bir hareket ortamına topluluk olun istiyoruz. Halkın canını korurken, zat sağlığınız ve canınız üzere da bildirme makul çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Halkımızın damarlı vakalarda ve afetlerde canının sizlere sevimli olduğunu çok ongun biliyoruz.  Yiğit İtfaiyecilerimizin, merkezi hile vasıtasıyla kanunen patika yerine tanınması ve can haklarının verilmesi konusunun dahi sunma gücük sürede gerçekleşmesini istek ediyorum. Ankara İtfaiyesi, Türkiye’nin genişlik tecrübeli ve etken patika teşkilatlarından birini oluşturmaktadır. İtfaiyemizin ve yekpare itfaiye teşkilatlarının pelerinsiz kahramanlarına, yapmış olduğunuz fedakarca hizmetten hava teşekkürname ediyorum. Sizler bu it canlı görevi adına getirirken aileleriniz üstelik belki az buçuk endişeli ama bütün sabırlı ve kurumlu bir yaşam sürüyor. Onlara birlikte bu ağirbaşli duruşlarından dünya içten teşekkürname ediyorum.”

İtfaiye Kat Başkanı Salih Gururlu ise konuşmasında, Cumhuriyetin Başkenti Ankara’ya yakışır çağdaş bire bir itfaiye aracı teşkilatı olma yönünde çabucacık ilerlediklerini belirterek,“Değim dosdoğru alınan ve alanlarından çıkışlı 295 itfaiyecimiz dayanıklı aynı süreçten geçerek teşkilatımızın birer üyesi oldu. Bayila Bayila ve istekle kutsi görevimizi icra ediyoruz. Tığ itfaiyecilerin asıl amacı meydana gelen itfaiye aracı olaylarına vaktiyle makul bire bir şekilde engelleme ederek duygusal ve mal kaybını engel olmak, ayrımsız zamanda kıyamet ve yangınlarda üstüne iri ve ehlihibre personel ile bilgelik ve zihin düzeyini artırmak. Cumhuriyetimizin Başkenti Ankara’mıza reva modern aynı itfaiye aracı teşkilatı olma yönünde çabucak ilerliyoruz. Bu kutsi fariza esnasında hayatını kaybeden kül itfaiyecilerimizi rahmetle anıyor karşı terini ateşe akıtan yiğit itfaiyecilerimize başarılar diliyorum” dedi.

ANKARA İTFAİYESİ’NDEN ANLAMLI SERGİ

‘İtfaiye Haftası’ etkinlikleri kapsamında; Kızılay Yer Altı Treni İstasyonu’nda itfaiye aracı personelinin deprem, cuşiş, sel ve gayrı saf afetlerde görev yaparken; çekilen fotoğraflarından oluşan sergi, Başkentlilerle buluştu. Işporta, 1 Ekim’e büyüklüğünde musahabe edilebilecek.

“Tığ Susuyoruz Fotoğraflar Konuşuyor” ünlü serginin açılış törenine ABB Genel Sekreter Yardımcısı Payidar Kerimoğlu, İtfaiye Kat Başkanı Salih Cazibeli ile haddinden fazla sayıda itfaiye aracı personeli katıldı.

Işporta açılışının peşi sıra, protokol ve Başkentliler, K-9 Kontrol Istirdat köpekleri Boomer, Çakıl ve Rüzgar’ın düzenlediği gösteriyi izledi.

Share: