Mardin ekonomi haberleri… Mardin’de pekmezden üretilen ürünlerin yapımına başlandı

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde seçkin sene iri bir emekle ünlü mezrone üzümü suyu (şire) ile yapılan pekmez, bastık, akçakesme ve cevizli sucuğun üretimine başlandı.

Mazıdağı ilçesine sınırlı kırsal kesimlerde bir nice ailenin dirimlik kaynağı olan mezrone üzümü suyundan yapılan pekmez, bastık, akçakesme ve sucuk; şita aylarında Mardin bölgesinde sofraların vazgeçilmezi. Dilek üstüne Türkiye’nin bir nice iline ürünlerini gönderdiklerini söyleyen anlayışsız, bu yıl başlamadan evvel birçok ısmarlama aldıklarını belirtti.

Bağlarda sabahın er saatlerinde üzüm toplayamaya başlayan köylüler, bağbozumu zamanının gelmesiyle topladıkları üzümden pekmez, bastık, kesme ve cevizli sucuk elde ettiklerini söyleyerek, “Bağdan topladığımız üzümleri mahsere adı sunulan alanda ezerek suyunu çıkarıyoruz. Nazik bakır kazanlarda kaynatarak ve içine beyaz arazi atarak elde edilen üzüm şiresinden pekmez, pestil, kesme ve cevizli sucuk elde ediyoruz. Hazırladığımız bu ürünleri özellikle kış aylarında tüketiyoruz” dedi. – MARDİN

Share: