Mardin haberi! Mardin Valisi Demirtaş: “Uyuşturucunun kökünü kazıyacağız”

Mardin Valisi Demirtaş: “Uyuşturucunun kökünü kazıyacağız”

MARDİN – Mardin’üstelik bağımlılıkla savaşım çerçevesinde, kurumlar arası koordinasyonu temin etmek ve özellik bağımlılığı ile savaşım konusunda yapılacak faaliyetleri tespit etmek için Bağımlılıkla Mücadele İl Eş Güdüm Oturmuş Toplantısı gerçekleştirildi.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın, başkanlığında yapılan “Bağımlılıkla Savaş İl Koordinasyon Yerleşmiş Toplantısı” İl Esenlik Müdürlüğü Güruh salonunda düzenlendi.

Toplantıda ilişik kurumlar marifetiyle dokuncalı alışkanlıklarla savaş ve toplumu bilinçlendirme konusundaki faaliyetler için brifing sunumlarıyla başladı.

Ilbay Mahmut Demirtaş, toplantıda yaptığı konuşmasında; bağımlıkla savaş konusunda herkesin haddinden fazla duygun debi etmesi gerektiğini ve vakit kaybetmeden güvenlik güçlerinin değil ailelerin dahi buna dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Mardin’birlikte uyuşturucu özellik yararlanma oranın sair illere göre az olduğunu vurgulayan Demirtaş, bağımlıkla mücadelede bilinçlendirilmenin önemine değinerek, uyuşturucunun sınır ötesi aynı olay olduğunu kaydetti.

Uyuşturucunun kökünü kazınmasında azimli olduklarını, maden kullanılan metruk yapı bırakmamayı hedeflediklerini dile getiren Demirtaş, “Göreve geldiğimiz günden beri metruk binalarla ilgilendiren tıpkısı çalışmamız var. Kullanılmayan binalarla ait ilçebay arkadaşlarımızla ayda bir kesin derinti yapıyoruz. Yarısını yıktık, inşallah andıran zamanda tamamını yıkmayı düşünüyoruz. Bizim üzere devir algı kayran sit alanı dediğimiz eski Mardin. Orada ağır anlamda işimiz var. Bilcümle alay malay ahali ele vereceğiz, bunun kökünü kazıyana kadar mücadelemize bitmeme edeceğiz” dedi.

“Burada vatandaşlarımıza çokça öz düşüyor” diyen Ilbay Demirtaş, “Bu işi hemen polise ve jandarmaya bırakarak bizim bu problemin üstesinden gelmemiz olabilir değil. Vatandaşlarımızın birlikte sunu bir iki bir polis ve cingöz büyüklüğünde duyarlı olması lazım. Zaman dünyada terör örgütlerinin gelir kaynaklarının yer önemlisi uyuşturucudan elde ettikleri sağlık. Geçer uyuşturucun yıldırı örgütüne gittiğinin bilinmesi geçişsiz. Bu işin üstesinden geleceğimize ilgiyle inanıyorum. Zaman dünyada terör örgütlerinin sağlık kaynaklarının yer önemlisi uyuşturucudan elde ettikleri gelir. Kullanılan uyuşturucun yıldırı örgütüne gittiğinin bilinmesi geçişsiz. Hep alay malay bu işin mücadelesini vereceğiz. Burada hoppadak uyuşturucundan bahsetmemek geçişsiz. Bağımlılığın türleri haddinden fazla aşkın. Teknolojik bağımlılığın çocuklarımızda anbean arttığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

Uyuşturucu bap, etil alkol ve kötü bağımlılığı ile ilişik değil, geriz ve teknolojik bağımlılıkla ilgilendiren dahi icraat yapıldığını belirten İl Esenlik Müdürü Temizlik Yavuz ise dijitalleşmenin artmasıyla gelişigüzel bala psikiyatrisine başvuruların arttığına ilgi çekti.

Toplantıya; İl Kurnaz Komutanı Tugay İdris Tataroğlu Vali Yardımcısı Ozan Bozçalı, İl Güven Müdürü Mahmut Sıkıntı, kamu çalım ve kuruluşlarının yetkilileri, sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri ile asamble üyeleri katıldı.

Share: