Mardin haberi | Mardin’de “Akademi-Medrese Buluşmaları Teoriden Pratiğe Karşılaşmalar” çalıştayı başladı

Mardin’birlikte “Akademi-Medrese Buluşmaları Teoriden Pratiğe Karşılaşmalar” çalıştayı başladı.

Vali Mahmut Demirtaş, Mardin Artuklu Üniversitesi, Kadim Akademi, Arsıulusal Mütedeyyin Alimler El Birliği Derneği (UMAD), Fakülte Alimleri Vakfı (MEDAV) ve Cihannüma Derneği iş birliğinde Atatürk Hars Merkezinde planlı çalıştayın açılışında, anlamlı ve eke bir etkinliğe sülale sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Milletlerin tarihinde o milletlerin kaderini etkileyen oylumlu dönüm noktaları bulunduğunu kaydeden Demirtaş, “Milletimizin yönünü ve istikametini etkileyen en oylumlu hadiselerden biri ve belki dahi yeryüzü önemlisi İslam’la müşerref olmasıdır. Bu genişlik öylesine mühim ve ehemmiyetlidir kim geçmiş andan bugüne, bu milletin her bir ferdinin kimliğini ve kişiliğini belirlemektedir.” dedi.

Medrese ve akademinin birbirine rakip değil, paydaş olduğu kanaatinin artık birlik kesimlerce kabul edilmesi gerektiğini dile getiren Demirtaş şöyle devam etti:

“Ki kim bunların rakip olduğu iddiasıyla ortaya çıkıyorsa biliniz ki o, ne bu dinin ne üstelik bu seçilmiş milletin yanında duran biri değildir. Unutmayınız Dindar düşüncesiz, ufku ve idraki degaje, dünyayı ongun okuyan kişidir. O sebeple eke dinimiz İslam’ı kişi zatî emelleri üzere kullanmaya kalkışanlara karşı dahi uyanık atılmak durumundayız. Milletimiz bunun en üst ve çığlık örneğini FETÖ yıldırı örgütüyle ve 15 Temmuz rezil darbe girişimiyle yeryüzü kırıcı bir biçimde yaşadı. Hamdolsun ki kırk yıl devletimize ve milletimize sirayet eden sinsi bina Rabb’imizin yardımı ve milletimizin cesaretiyle genişlik ağır sıklet cevabı aldı. İşte eş durumları tıpkı henüz deneyim etmemek için dinimizin topluluk gönül ve kurumlar yoluyla insanımıza en iyice şekliyle anlatılması, öğretilmesi balaban ehemmiyet taşıyor. Medreseye üstelik akademiye birlikte bu hususta şişman görev düşüyor.”

Medrese ve akademinin umum ele vererek bu görevi gereğince adına getireceğine ve dini menfaatlerine aygıt edenlerin kurduğu oyunları bozacağına inandığını aktaran Demirtaş, bu iş birliği sayesinde milletin baştan koca tarihindeki başarılara yenilerini ekleyeceğini, kıyamete arbede bu topraklarda irtibat beraberlik içerisinde var olmaya bitmeme edeceğini vurguladı.

Programda çalıştay düzenleme kurulu hesabına Doç. Dr. Fikret Özçelik, Kadim Akademi Başkanı Doç. Dr. Temiz Polat, UMAD Başkanı Abdülvahab Fellah, MEDAV Başkanı Tayyip Katılımcı, Kule Derneği Genel Başkanı Meram Yorulmaz da konuştu.

Daha sonraları Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar konuşma verdi.

Çalıştay 2 dolaşma sürecek.

Share: