Mardin haberi… Mardin’de familya mahkemelerinde tazminat ve nafakaya yönelik değirmi masa toplantısı

Mardin’bile Türkiye Doğruluk Akademisi, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi aksiyon birliğinde ölçülü “Familya Mahkemelerinin Etkinliğinin Artırılması: Karı Üyelerinin Haklarının Henüz İyi Korunması” projesi kapsamında “Ev Mahkemelerinde Nafaka ve Tazminat Tayin Çerçevesinin İyileştirilmesine Yönelik Yemeni Masa Toplantıları”nın açılışı yapıldı.

Vali Mahmut Demirtaş, format Artuklu ilçesinde tıpkısı otelde düzenlenen programın açılışında, ailenin toplumun temelini oluşturduğunu söyledi.

Familya müessesesinin teşekkül aşamasında hangi adımların atılacağı kanunla belirlendiyse, yol ayrımında üstelik eşlerin ve çocukların durumunun yeniden kanuni çerçeveyle çizildiğini kaydeden Demirtaş, bu süreçte eşlerin nafaka ve tazminat haklarının tasdik edilmesinin bile sunu koskocaman başlıklardan birini taşıdığını belirtti.

Nafaka ödemelerinde süre sınırlaması bulunmamasının, akıbet dönemde sıkça tartışılan ve gündemi nehiy eden konulardan biri olduğunu aktaran Demirtaş, şöyle bitmeme etti:

“Bu konunun lazım adli ister siyasi çevrelerde tartışılması, toplumda da bu alanda yeni aranjman beklentisinin oluşmasına hastalık olmuştur. İşte konunun siyasi ve içtimai tartışmaları aynı yana, gerçekleştirilecek toplantılarda ele alınacağı üzere, burada olduğu kabil hukuki zeminde tartışılması beklenmedik önemlidir. Çünkü Mardin’deki yazma masa toplantılarında konuşulacak konular, Avrupa’daki dolgunca örnekleri, halihazırdaki kanunu ve içtihatlarımızı barındıracak. Buradan hareketle gelecekte yapılacak düzenlemelere yavaş aynı altyapı ve seans oluşturacak. İnanıyorum ki bu toplantılarda rapor edilecek eksiklikler ve eş çalışmalar, mağduriyetleri ortadan kaldıran ve tamlık kesimleri memnun edecek eskimemiş tıpkı düzenlemenin dahi kilometre taşlarından biri olacaktır.”

Türkiye Hak Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin esaslı oran ve adalet gelenekleri üstünde yükseldiğini söyledi.

Etkin ve artağan aynı adalet sisteminin fakat hakim, Cumhuriyet savcısı ve hâkimiyet personelinin oflaz ve donanımlı olmasıyla cins olabileceğini aktaran Özdemir, Türkiye Türe Akademisinin eğitim bilimi faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydetti.

Hukuka ve kayırıcı haklarına mecbur, yansız, hür, mutlak vicdanıyla karar veren, meslek töre bilimi ilkelerini benimseyen, toplumun türe ihtiyacına cevap verebilecek nitelikte hakim ve savcılar yetiştirmeyi hedeflediklerini aktaran Özdemir, “Bilge müddeiumumi eğitimi adaletin, yargının kaderini değişecek derecede öneme haizdir. Bu yüzden adaylıkla başlayan selis ve sürdürülebilir nitelikli eğitim felsefesine inanıyoruz.” dedi.

Karı hukukuna ilişkin sorunların çözümüne yardım arz etmek üzere projeyi Avrupa Konseyi ile iş birliği içinde başlattıklarını aktaran Özdemir, sorunlara türel çözümlerin geliştirilmesi ve karı mahkemelerinin etkinliğinin artırılmasının hedeflediği amacıyla yemeden içmeden yargı sektörünü değil kamu toplumu ilgilendirdiğini bildirdi.

Bu kapsamda ocak hukukunun arz tartışılan konusu olan geçimlik ve tazminatı değerlendireceklerini belirten Özdemir, şöyle devam etti:

“Seçme iki laf bile boşanan çiftlerin yıllara müstenit problemler yaşamalarına hastalık olmakta. Murafaa kapılarında vatandaşlar çözüm ararken, hakimlerimiz amacıyla hisse senedi yoğunluğu oluşturmakta. Projemiz, familya hukukunda problemli alanlara yönelik mevzuat ve uygulama önerisi geliştirecek. Yapılacak eğitimlerle bile sorunların en organ indirilmesini hedeflemekte.”

Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Işıklı Turhan birlikte eş birliği ve dirliğinin bozulması sonucu oluşan geçimlik ve tazminatın önemine dikkati çekti.

“Nafaka ve ödence hayatın bire bir gerçeğidir.” diyen Turhan, bireylerin maddi namına henüz çok zehir çekmemesi, mağdur olmaması amacıyla geçimlik ve tazminata ilgilendiren ahkâm getirildiğini kaydetti.

Turhan, “Ancak özellikle hacim ve müddet üstüne oluşan icraat eleştiri konusu olmaktadır. Zaman ve ferda yapılacak oturumlardaki fikir alışverişlerinin, ülkü ve önerilerin getirilmesi eleştirilerin önüne geçme hususunda katkı sunacak.” ifadelerini kullandı.

AB Türkiye Delegasyonu Bölüm Başkanı Alexander Fricke bile tıpkı istişare yaptı.

Toplantı 2 ahit sürecek.

Share: