Mardin haberleri! Mardin’de Ulusal MTB Cup Zehir Bisikleti yarışları düzenlenecek

Mardin’de Millî MTB Cup Izdırap Bisikleti yarışları gerçekleştirilecek.

Valilik himayelerinde Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Derrace Federasyonu eliyle 22 Ekim’de tarihi Mardin sokaklarında “Eski Mardin Sokakları Ateş Bisikleti Kupası” ile 23 Ekim’de Oğuz Mahallesi’nde meydan alan Denge Antika Kentinde “1. Mardin Yük Antika Kenti Keskin Bisikleti Kupası” yarışları düzenlenecek.

Vali ve Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekili Mahmut Demirtaş, Atatürk Firez Merkezinde, yarışmaların lansmanında yaptığı konuşmada, “Pedallar Medeniyetlerin Beşiği Mardin’de” sloganıyla düzenlenecek yarışmalarla kebir ayrımsız spor organizasyonuna ocak sahipliği yapacaklarını söyledi.

Kültürlerin kesişim noktası Mardin’in bozuk sokakları ve Dara Antik Kenti’ndeki yarışmalara Türkiye’nin ciharıyek köşesinden mevrut çiftteker sevdalılarının, iki tekerle yolculuğa çıkmanın keyfine varacağını kaydeden Demirtaş, değme iki yarışmada ter dökecek sporculara başarılar diledi.

Yarışmalarda derrace tutkunlarının kentin benzersiz güzelliklerine şahitlik edeceğini nâkil Demirtaş, şöyle konuştu:

“Sporcularımız, oluşturulan rotalarda ayaklık çevirirken Mardin’in gizemci tarihine çerağ tutan görsellerin adeta benzeri parçası olacak. Denge, Mezopotamya’nın sunma eski iskân alanlarının başında geliyor. Kaya içine oyulan yapıları, kilisesi, çok kıvrım galeri mezarları, çarşısı, zindanı, sarnıcıyla kıymetli konuklarımızı tarihte yolculuğa çıkaracak ve bu yolculuk, Mardin Denge Antika Kenti Kötü Bisikleti Şampiyonasıyla çabucak bir pedal uzağımızda olacak. Herkesi bu yarışmalara davet ediyorum.”

Serencam iki yılda koskocaman spor etkinliklerine imza attıklarını kaydeden Demirtaş, artık da spor turizminin canlandırılması yönündeki çalışmalara sürat kesmeden devam edeceklerini anlattı.

Türkiye Çiftteker Federasyonu Asbaşkanı Mehmet Samsa de kentin tarihini, kültürünü, medeniyetlere yaptığı aile sahipliğini yarışlarla bütün dünyaya tanıtacaklarını kaydetti.

Samsa, “Sezonun sonuç MTB yarışı olması zımnında haddinden fazla sayıda sportmen, çalıştırıcı ve kulübü ağırlayacağız. Federasyon namına Mardin’de düzenlediğimiz bu yarışa çok balaban destek verdik.” dedi.

Daha bilahare yarışmaların programları için hikmet verildi.

Share: