Mardin marifet: Terör örgütü PYD/YPG’nin Nusaybin’e yaptığı saldırıda martir olan 12 emanet anıldı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde, Sulh Pınarı Harekatı sırasında 3 sene evvel terör örgütü PYD/ YPG’nin yaptığı havan topu ve roket saldırısı sonucu martir olan 12 sevimli için ihtifal programı düzenlendi.

Nusaybin’deki DSİ Tesisleri’nde Kur’an-ı Ahi tilavetiyle başlayan programda, Türkçe, Arabi ve Kürtçe mevlit okutuldu, İl Müftüsü Yüksek Hayri Polat yoluyla şüheda için dualar edildi.

İçişleri Vekil Yardımcısı Mehmet Ersoy, programda, bu coğrafyada 40 yıldır geçim, beraberlik, bağlantı ve muadele mücadelesi verdiklerini söyledi.

Bu coğrafyayı, kadim medeniyetlerine, bayrı sahiplerine, mazlum insanlarına çok görenlerin bin yıldır huzura kastettiğini aktaran Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“Akıbet yıllarda ayrımsız taraftan DEAŞ aynı taraftan YPG ayrımsız taraftan FETO ve PKK’yı bilcümle tıpkı izan besledi, büyüttü bizim içimize saldı. Bu coğrafyanın bütün kimsesiz insanlarının kanını döktü. Bizi Afganistan, Irak, Suriye, Filistin, Libya, Darı fora etmek isteyenlere imanla, inançla direndik. Tabiatıyla çok ciddi bedeller ödedik. Bu coğrafyayı yurt sancımak temas zaman haddinden fazla kilolu bedeller ödemeyi çok dokunaklı maliyetlere ahşa germeyi gerektirdi.”

Bütün gelişigüzel derin acılar yaşadıklarını kaydeden Ersoy, “Binlerce kızımız, kadınımız, yüzlerce bebeğimiz zalimce katledildi. Karye meydanında toplanıp insanlar kurşuna dizildi. Kâffesi bu coğrafyanın insanlarıydı. Buna rağmen hangi pahasına olursa olsun alnına silah dayandığında üstelik doğrulama sıfır mağlup olmayı katiyen düşünmeyen, vatanına, toprağına, birliğine, bütünlüğüne ehil çıkan bu coğrafyanın alp yiğitleriyle bu günlere geldik.” ifadelerini kullandı.

Bütün şehitleri rahmetle andıklarını aktaran Ersoy, mukaddema olduğu kadar temas ve berberliğe eş çıkarak, cana, vatana, birliğe kast edenlere punt vermeyeceklerini dile getirdi.

Terör örgütünün insanları daha çok kandıramadığını tabir eden Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Evlatlarımızı kandıramıyorlar bundan sonra. Analarımız evlatlarının esmer haberini ne zaman alacağım korkusunu yaşamıyor, yaşamayacaklar. Yaylalarımız, ovalarımız bugün Türkiye’de kullanıma ilişkin tek coğrafyamız kalmadı, gidemediğimiz hiçbir yerimiz namevcut, hakimiyet sağlamadığınız tek noktamız yok. Devletimiz bu gücü, bu hakimiyeti sağladı. Bilcümle alay malay yayan bu birlikteliğimizi, gücümüzü elan birlikte takviye ederek yolumuza devam edeceğiz.”

Saldırıda yıldırı kurbanı olan Mehmet Tatlıca Çipo’in gazeteci kızı Gülay Çıpa ise o kırıcı günü hiçbir ahit unutmadıklarını dile getirdi.

Bugüne kadar kendilerini boydak bırakmayan ilkin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan girmek için herkese teşekkürname eden Çıpa, “Annemin yüreğine ızdırap bırakanlara, kız kardeşimin hayallerini yetim bırakanlara, gömleğime babamın kanını damlatanlara inat acun kız çocuklarının olduğu zaman boynumuzu bükük bırakanlara taannüt, yaramıza yarenlik edenlere selam olsun.” ifadelerini kullandı.

Programa, Ilbay Mahmut Demirtaş, Nusaybin Kaymakamı ve Uray Komutan Vekili Ercan Kayabaşı, martir yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Share: