Mardin’de terör örgütü PKK’nın katlettiği 26 dirilik anıldı

Mardin’in Midyat ilçesinde, 29 sene evvel PKK’lı teröristlerin yola tuzakladıkları ahali yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu hayatını kaybeden 8’i bala 26 hayat amacıyla yâd töreni düzenlendi.

Kaymakamlıkça Kayalıpınar Mahallesi’ndeki mezarlıkta gerçekleştirilen merasim, Kur’an-ı Ahi tilaveti ile başladı.

İlçe Müftüsü Ergün Bulunmaz’ın okuduğu duanın arkası sıra mütekellim Kaymakam Ahmet Solmaz, terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

Solmaz, “Devletimizin, hükümetimizin ve milletimizin idareci duruşu yardımıyla daha çok tek desteği bulamıyorlar. Şu anda örgüte iştirak bulunmayan denecek büyüklüğünde bir iki.” dedi.

Saldırıda yakınlarını kaybeden vatandaşlardan İzzettin Ağırman bile teröre tepkisini dile getirerek, terör saldırısı ve sonrasında yaşadıkları acıları paylaştı.

Murat Ağırman ise saldırıda annesini, babasını, amcasını, yengesini, babaannesini, dayısının oğlunu kaybettiğini belirterek, “O ant 17 yaşındaydım. 8 kardeştik, bildirme büyükleri bendim. Bugüne büyüklüğünde çokça şiddetli çektik. Terörü lanetliyorum.” ifadelerini kullandı.

Törene, Midyat Belediye Başbuğ Vekili Hasan Özmen, Cumhuriyet Başsavcısı Aydınlık Burak Gürgah, Midyat Ciddi Ukubet Mahkemesi ve Doğruluk Komisyonu Başkanı Uca İhsan Sepici, İlçe Bitirmiş Komutanı Binbaşı Ehlidil Savaş Ünal, İlçe Güven Müdürü Orhan Çalıştırıcı, YANLIŞSIZ Fırka İlçe Başkan Vekili Abdulvahap Arbağ ve vatandaşlar katıldı.

Daha sonra köydeki taziyeevine sabık Ilçebay Solmaz, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Solmaz, terör saldırısında 2 oğlunu, 4 torununu ve gelinini kaybeden 96 yaşındaki Mence Ağırman’ı dahi evinde görüşme etti.

Share: