Maşrık Anadolu’daki 7 ilde “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” etkinliği yapıldı

Doğu Küçük Asya’daki 7 ilde, İçişleri Bakanlığınca devlet genelinde “Yayalara evleviyet duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında etkinlikler düzenlendi.

Erzurum’un Palandöken ilçesindeki Polis Emmi İlköğretim Okulu önünde yapılan pratikte, Vali Okay Memiş, İl Güven Müdürü Levent Tuncer, İl Bitirmiş Komutanı Miralay İlker Şimşek, Palandöken Şehremini Muhammet Sunar ve öğrenciler yolcu geçidini kırmızıya boyadı.

Etkinliğe katılan öğrencilerle ahbapça eden Memiş, gidiş geliş kurallarının önemine belen ederek öğrencilerle yoldan sabık sürücülere bu kuralların düz aldığı risale verdi.

???????Memiş, burada yaptığı açıklamada, sürücülerin muvakkat önceliği uygulamasına bazı bazı uyma etmediğini gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu kurala uymamız gerekiyor ama ne eyvah yeterince uymadığımızı görüyoruz. arada bir bulaşıcı geçidinde durarak yayaya el veren araçlara arkadan mevrut başka ayrımsız otomobilin çarptığı anları bile gördük. Bu farkındalığın artması üzere yapılan izlence haddinden fazla durumunda tıpkısı aplikasyon. Bu farkındalığı beş çağındaki evlatlarımıza vermeye çalışıyoruz.”

Ardahan

Ardahan’daki program, Kazım Karabekir Caddesi’nde 23 Küçük Ay İlkokulu uğrunda yapıldı.

Programda gelgeç geçitlerini öğrencilerle boyayan Vali Hüseyin Öner, “Kampanyamız ‘Yayalara evleviyet duruşu, hayata saygı duruşu’. Tığ da bunu uygulamak ve bu farkındalığı tasarlamak için buradayız.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılanlara teşekkürname eden Öner, öğrencilerle kardeş kardeş yazar çikolata izzetüikram etti.

Öner, sürücülere ise trafikte sâri önceliğine ait farkındalık oluşturmak için bazı broşürler dağıttı.

Tunceli

Tunceli’dahi de Vali Mehmet Şanlı Özkan’ın katılımıyla Atatürk Mahallesi’ndeki 15 Temmuz Bulvarı’nda bulaşıcı geçidi pentür etkinliği düzenlendi.

Uygulama kapsamında kentteki temel arterler ve caddeler ile meslek çevrelerindeki sâri geçitlerinde kırmızı çizgiler çizildi.

Ilbay Özkan, trafikte palyatif önceliğinin oluşturulması üzere sürücülerle sohbet ederek, onlara değişik hediyeler verdi.

Kars

Kars’ta birlikte Ilbay ve Belediye Başkanvekili Türker Bikes’ün katılımıyla Cumhuriyet Meydanı’nda aktiflik gerçekleştirildi.

Kimsesiz, beraberindeki İl Itimat Müdürü Ağır Sağdıç, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Hıdır Ayçiçek ile sürücülere kurallara uymaları konusunda uyarılarda bulunarak broşür dağıttı.

Yoldaki sâri geçitlerini öğrencilerle kırmızıya boyayan Sahipsiz, trafikte yayalara evleviyet tanınmasını istedi.

Iğdır

Iğdır’bile da Vali ve Şehremaneti Başkanvekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, İl Açıkgöz Komutanı Albay Nejdet Esmer, İl Emniyet Müdürü Oğuzhan Yonca, Milli Eğitim Bilimi Müdürü Dünyalık Enerjik ve öğrencilerin katılımıyla etkinlik düzenlendi.

Kurtuluş İlkokulu önündeki etkinlikte öğrenciler ellerindeki Türk Bayrağı ve türlü dövizlerle okullarının önündeki bulaşan geçidine yürüdü.

Etkinlikte öğrenciler ve katılımcılar geçici geçidinin evvel şeridini kırmızıya boyadı.

Sarıibrahim, öğrencilerle dostça yazar gidiş geliş kurallarının önemine bel etti.

Ağrı

Ağrı’daki etkinlik ise Şemsi Türkmen Rum Lisesi uğrunda mevcut arızi geçidinde yapıldı.

Vali Osman Varol, İl Emniyet Müdürü Nihat Dikkat ve İl Milli Yetişek Müdürü Hasan Kökrek ile ellerinde Türk bayrakları olan beş öğrencilerine gidiş geliş kurallarıyla ait çeşitli broşürler dağıttı.

Etkinlikte öğrencilerle geçici geçidini boyayan Varol, yayaların trafikte önceliği olduğunu ve özellikle okul bölgelerinde sürücülerin elan tetik olması gerektiğini söyledi.

Polis ekipleri bile çocuklara düdük hediye etti.

Erzincan

Erzincan’bile ise Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Şehit Bitirmiş Uzman Çavuş Fırat Kılıç İlkokulu önünde meydan alan sâri geçidinde aktiflik yapıldı.

Ilbay Mehmet Arak, etkinlikte öğrencilerle bir süre gidiş geliş kurallarına ait kardeşçe ederek, muvakkat geçidini boyadı.

Etkinlikte polis ve bitirmiş ekipleri birlikte öğrencilere boyama kitabı ödül etti.

Share: