Matbuat İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç’tan dezenformasyon açıklaması Açıklaması

Matbuat İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, dezenformasyonun basını itibarsızlaştırdığını, imdi basının tıpkı silah kendisine kullanılmaya başlandığını söyledi.

Erkılınç, Konya’bile ayrımsız otelde planlı Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Havza Toplantısı’nda, iletişim araçları ve Matbuat İlan Kurumu’nun birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini, medyayı, basın kuruluşlarını birer aksiyon ortağı kadar gördüklerini dile getirdi.

Matbuat İlan Kurumu’nun ilgili kanunla belirlenmiş fal görevini yerine getirirken kâh kesimlerce eleştirildiğini nâkil Erkılınç, “Bizim bu denetimleri yapmamamız cürüm. Zira bize ‘Denetleyin. Kontrol Etmek zorundasın. Ben sana kamunun malını, parasını doğrulama etmişim. Sen bunu dağıtmakla yükümlüsün ve dolayısıyla denetlemeyi bile düzgün yapmalısın’ deniliyor.” ifadesini kullandı.

Temel Mahkemesi kararlarına uygun şekilde “Matbuat Aktöre Esasları” konusunda kararlar aldıklarını, kendilerine mevrut şikayetler doğrultusunda değerlendirmeler yaptıklarını anlatan Erkılınç, gelen şikayetlerin yüzde 90’ından fazlasını reddettiklerini ancak matbuat ahlakı açısından ağırbaşlı şekilde “haysiyet suikastı”, “dezenformasyon” sayılabilecek konularda muktezi kararları verdiklerini vurguladı.

Buna karşın Basın İlan Kurumu’nun aldığı gâh kararların politik zemine çekildiğine, kurumun kasıt haline getirildiğine değinen Erkılınç, Basın İlan Kurumu’nun denetleme hakkının Temel Mahkemesince da belirtildiğini, adil ayrımsız şekilde görevlerini yapmaya devam edeceklerini söyledi.

“Basına bindi” mücadelesi verdiklerini, vermeye birlikte bitmeme edeceklerine belen eden Erkılınç, kanuncu düzenlemeler sürecinde bile gazetelerin, matbuat kuruluşlarının ayakta kalabilmesi amacıyla ellerini taşın altına koyduklarını kaydetti.

“Basına aynı nitelik gelmeli”

Erkılınç, bu mücadele sırasında kitleleri kusurlu yönlendiren haberlerle, kamuoyuna sunulan kusurlu bilgilerle bile karşılaştıklarını belirterek, “Dezenformasyon basını kalitesizleştiriyor, itibarsızlaştırıyor. Imdi basın aynı silah adına kullanılmaya başlandı. Yerel yöneticilere alın, talih iktidarına yahut muhalefetine cebin on paralık ayırt etmiyor.” dedi.

Dezenformasyon örneği namına son dönemde yaşanan ” Kız Kulesi’ndeki yenileme çalışmaları”na ve ” İstanbul’daki metrobüs kazası”na ait yanlış iddialardan bahseden Erkılınç, “Bu asıl şeyler basınımızı gösterişli ayrımsız şekilde itibarsızlaştırıyor. Buna bir hal bulmamız lazım. Esasen, bir vakitler olduğu gibi basın, gerek evcil icap ulusal mecralarda güvenilirliğini kazanmalı. Yani matbuat bir madde diyorsa, kıymetlendirme değişik kabil, ihtilaf yahut destekleyici amaçlı mümkün ama dolma malumat olmamalı. Basına tıpkı nitelik gelmeli.” diyerek konuştu.

Erkılınç konuşmasının ardından Konya, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta ve Karaman’dan gelen ceride sahipleri ve temsilcilerinin sorularını yanıtladı, domestik gazetelerin sorunlarını dinledi.

Matbuat İlan Kurumu Konya Bölüm Müdürü Büyük Magnezit da toplantıya aile sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gazetelerin ve matbuat kuruluşlarının yanı sıra düzlük almaya devam edeceklerini belirtti.Share: