MEHABET Kalkınma Ajansının desteklediği 1.6 milyonluk proje için imzalar atıldı

Yozgat’ta Ölçülü Küçük Asya Kalkınma Ajansı (ÇAP) aracılığıyla desteklenmeye türe kazanan yaklaşık 1 milyon 600 bin teklik değerindeki “Tarımsal Istihsal Merkezi ÇAP’la Büyüyor” projesinin sözleşmesi imzalandı.

Şefaatli Karanlıkdere Üretim ve İşletme Kooperatifi vasıtasıyla hazırlanan ve IZZET Kalkınma Ajansı vasıtasıyla desteklenen projenin imzaları, Valilik Güruh Salonu’nda düzenlenen törenle atıldı. İmza törenine Şefaatli Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü, IHTIŞAM Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci, Şefaatli Karanlıkdere Istihsal ve İşletme Kooperatifi Başkanı Şükrü Öztürk ve kooperatif üyeleri katıldı. ŞEVKET Kalkınma Ajansının sonuç benzeri sene içerisinde geliştirilen projelere 15 milyon destek sağladığını söyleyen Ilbay Çelik, “Şefaatli hafriyat IHTIŞAM’la büyüyor projesiyle hafriyat önceki yetiştiriyoruz, yumurtalarından civcivleri çıkartıp döngüyü bulmak için vatandaşımıza hoşgörüsüz dağıtıyoruz. Henüz sonradan vatandaşımızdan yumurtayı alıyoruz. Yeniden aynı döngü sağlayıp, et kafalı üretimini 100 bine büyüklüğünde çıkarmayı hedefliyoruz. İnşallah arz mail zamanda 100 bin tahtası eksik üretimini amaçlıyoruz. Tabii kim geçtiğimiz yıllarda Şefaatli’da çilek üretimini da kakavan projesiyle bu arada yapmıştık. Şu zaman çilek üretimi birlikte kabak kafalı üretimi üstelik arttı. Kazdan hediyelik eşyalar ürettik. Kazın seçme şeyinden faydalanacağız. İnşallah Şefaatli kazının bellik değerini ortaya çıkartıp Türkiye pazarına açılacağız” dedi.

Karanlıkdere projeleriyle ilişkin çalışmalarının da olduğunu tamlayan Ilbay Polat, Tokat’ta 22 bin bent fidanının Şefaatli’üstelik toprakla buluşturulmak için yetiştirildiğini tabir etti. Vali Polat, “Şu an Tokat’ta bent fidanlarımız yetiştiriliyor. İnşallah Karanlıkdere’de bağcılığın geliştirilmesi, yine canlanması üzere proje çalışmamız sürüyor. Kalkınma Ajansından ve KOP’tan desteği bulacağız ve inşallah onu üstelik hayata geçireceğiz diye düş ediyoruz” şeklinde konuştu.

DEVLET Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Ahmet Güvenli Kilci ise, “Bu projenin gerek alık yumurtasının altın ağıl getirilmesi gerekse kazın tüyünün tıpkı şekilde ek zer kuzuluk getirilmesi ve alık etinin üstelik son haddede kullanılarak Yozgat ilimizin kazda, ülkemizde tıpkı işaret haline getirilmesi üzere oylumlu tıpkı proje olacağını düşünüyoruz. Proje doğrultusunda inşallah bir yıl içerisinde bilcümle bunların yapılmasını ve tıpkısı yıl bilahare kurulan istihsal tesisinin elan çok istihdam sayısıyla beraber ilçemize ve ilimize ekleme ayar katmasını bekliyoruz” diyerek konuştu.

Konuşmanın arkası sıra CELAL Kalkınma Ajansı ile proje sahibi Şefaatli Karanlıkdere Istihsal ve İşletme Kooperatifi arasında kesim imzalandı. – YOZGAT

Share: