Meral Müşavere Beştaş Bakan Karaismailoğlu’na Sordu: “Siirt Havaalanına Illet Pervaz Yapılmıyor?”

HDP Ekip Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Siirt Havalimanı’nın kullanılmamasını ve uçuşların tağyir edilmesini TBMM gündemine taşıdı. Danış Beştaş, Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, “Siirt Havaalanı bozukluk huzur sebebine uygun adına kullanılmamakta ve uçuş gerçekleştirilmemektedir?” diye sordu.

HDP Kadro Başkanvekili, Siirt Mebus Meral Müşavere Beştaş, Siirt Havalimanı’nın aktif kullanılmamasını ve uçuşların sonuç anda nakız edilerek yurttaşların kıygın edilmesini Sedir gündemine taşıdı. Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlayıp Meclis’e sunan Müşavere Beştaş, “Çoklukla uçuşa aynı saat ya bile daha az tıpkı müddet kaldığında yapılan pervaz iptallerinin, yurttaşların erişim ve yolculuk haklarını ihlal eden ve ivedi durumlarda gidecekleri yerlerde olamadıklarından dolayı afiyet özellikle girmek için iş ve eğitim bilimi süreçlerinin de aksamasına sebep olduğu tartışmasızdır” dedi.

Konuyla ilişik bağlanmış izah dahi özne Müşavere Beştaş şunları aktardı:

“PERVAZ SEFERLERİ İÇİN AKILLICA SIFIR BU HAVAALANI ETKİN KILINMAMIŞTIR”

“Siirt Havaalanı önce yerine İl Özel İdaresi vasıtasıyla 1994 yılında 1600 m uzunluğundaki tek pistiyle hizmete açılmıştır. 1994-1998 yılları ortada İl Özel İdaresi eliyle işletilen Siirt Havaalanı 1998’üstelik DHMİ Genel Müdürlüğüne devredilmiştir. 2000 yılında 1600 m olan yarışlık 200 metre uzatılarak 1800 m uzunluğa yetik; 2008 yılında ARFF Garajı hizmete girmiş; 2009 yılında Gelen ve Giden Bulaşan Salonları arasına yönetimsel yapı yapılmıştır. Arkası Sıra 2010 yılında yarışlık uzunluğu 200 m henüz artırılarak 2000 m uzunluğa erbap ağıl getirilmiştir. Ancak uçuş seferleri üzere akla yatkın olmayan bu havaalanı deli dolu kılınmamıştır. Bu sebepler Siirt halkı yer iller üzerinden gelgel ulaşımını sağlamaktadır. Bu nedenle 2014 yılında kuvvet partisinin envestisman hedefleri namına önceleme ettiği bakir havaalanın yapılması gündeme gelmişti.

“ÇOK BIRKAÇ SAYIDA UÇUŞ SEFERİ KONULAN HAVAALANINDA SATILAN BİLETLER DAHİ SON ANDA İPTAL EDİLEREK UÇUŞLAR GERÇEKLEŞTİRİLMEMİŞTİR”

Aradan sabık ant süresince Siirt Havaalanı küşade ancak tahminî 3 yılı çok ayrımsız süredir faaliyete esbak olmasına rağmen kullanılamamaktadır. Doğrusu çok biraz pervaz seferi konulan havaalanında satılan biletler üstelik serencam anda fek edilerek uçuşlar gerçekleştirilmemiştir. Çok sayıda vatandaş aldıkları biletlerin check-mağara işlemlerinin tamamlanmasının peşi sıra pervaz iptali nedeniyle kıygın olduklarını ifade etmektedir. Antrparantez kıygın olan yurttaşların uğradıkları maddi zayiat dahi giderilmemiş, mağdurlar sorunun çözümü amacıyla muhatap de bulamamışlardır. Genellikle uçuşa bir saat ya da elan beş altı benzeri müddet kaldığında yapılan pervaz iptallerinin, yurttaşların muvasala ve gezi haklarını ihlal fail ve acil durumlarda gidecekleri yerlerde olamadıklarından ötürü sağlık başta gelmek üzere hareket ve yetişek süreçlerinin dahi aksamasına illet olduğu tartışmasızdır.”

Beştaş’ın Bakan Karaismailoğlu’na yönelttiği sorular şöyle:

“Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne dek birçok pervaz gerçekleşmiştir? Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne değin birçok pervaz halel edilmiştir? Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne dek hangi illere pervaz gerçekleşmiştir? İl bazında veriler hangi şekildedir? Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne değin birçok muvakkat taşınmıştır? Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne değin elde ettiği kar oranları yıllara göre hangi şekildedir? Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne değin uğradığı beis ne kadardır, yıllara bakarak buut hangi şekildedir? Uçuşlar hangi gerekçelere dayandırarak tahrip edilmektedir? Müşterilerin genellikle check-mağara işlemi yapmasının peşi sıra yapılan iptallerin gerekçesi nedir? Hastalık henüz geçmiş yolculuklar bilgilendirilmemektedir? Yolcuların yaşadıkları mağduriyetler neden giderilmemekte, ayrımsız çözüm üretilmemektedir? Yolculara damarı bozuk hava şartları bozma gerekçesi kendisine gösterildiği durumlarda, analog albeni şartlarına sahip havaalanlarında uçuşların aksamaması nazara alındığında Siirt Havaalanının zir çatı sorunları mı vardır? Bu sorunlar nelerdir ve hastalık giderilmemektedir? Yolcular sıklıkla mağduriyetlerinin giderilmediğini ve bir muhataba ulaşamadıklarını tabir etmekte olup yolculara bindi olacak tıpkısı birim oluşturulmama sebebi nedir? Siirt Havaalanı hastalık huzur sebebine akla yatkın yerine kullanılmamakta ve uçuş gerçekleştirilmemektedir? Yolcuların gelişim, terbiye, keyif kadar mağduriyetleri sebep gözardı edilmektedir? Bugüne sincap mağduriyetlerini ileten yurttaşların zararlarının tazmini sağlanacak mıdır? Siirt Havaalanında yaşanan sorunların giderilmesi üzere ne önlemler alınacaktır? Siirt Havaalanından ahenkli ve tehlikesiz uçuşların sağlanması üzere hangi yapılacaktır? “

Share: