Mersin haberleri… Yenişehir çarşısına konfor geliyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, site merkezindeki tarihi çarşılarda uygulanan beğenilen bina kaplamalarının bir benzerini Yenişehir ilçesinin tarihi Balibey Çarşısı’nda hayata geçiriyor.

Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri azimli adımlarla hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, ulaşımdan çevreye, altyapıdan tarihi kültürel mirasa büyüklüğünde ilçelerde de yaşam kalitesini en son seviyeye çıkarıyor. Yenişehir ilçesine derece katacak benzeri proje daha, ilçe merkezindeki tarihi Balibey Çarşısı’nda uygulanıyor. Bursa’daki tarihi çarşılarında yapılan estetik çatı kaplamanın bir tıpkısı, Yenişehir’in tarihi çarşısını oluşturan Ahmet Koca, Arasta ve Kasaplar sokaklarında bile uygulanıyor. Çalışmaların yüzdelik 90 oranında tamamlandığı proje çervesinde çarşı bedii manzara kazanırken, vatandaşlar yaz-kış konforlu ayrımsız ortamda alışveriş ika imkanına kavuşuyor.

Tarihi çarşı canlanacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Magnezit, Yenişehir Belediye Reisi Davut Ziyalı ile alay malay tarihi çarşıyı gezip, hem çalışmaları inceledi hem üstelik esnafla arkadaşça etti. Yenişehir çarşısındaki çalışmaların müteahhit kaynaklı problemler nedeniyle geciktiğini hatırlatan Başbuğ Aktaş, yüklenicide değişim boşaltmak zorunda kaldıklarını ve çalışmaları hızlandırdıklarını söyledi. Bursa Uzun Çarşı’daki çatılar pekâlâ mahrem ise Yenişehir çarşısının de öyle olacağını dile getiren Başbuğ Magnezit, “Ahmet Mevla, Arasta ve Kasaplar sokaklarını kapsayan çarşımızın üzerini kapsayan işlemler yüzdelik 85-90 oranında tamamlandı. İstiklal Caddesi üstünde birlikte bu uygulamayı hayata geçireceğiz. Bura Yenişehir’in yer can alıcı noktalarından ayrımsız tanesi. Eğer esnafımız kendi yaptıkları gelişim ve işlemlerle alakadar revizyon yaparlarsa, burada elektrik ortaya menfaat. Sonrasında kaza belediyemiz, esnafımızla birlikte, tenvirat uygulaması kadar burayı elan cazibedar hale getirme noktasında gerçeklenmiş kıymetlendirme yapacaklardır. Burası, esnafın dahi ticari anlamda daha mutlu olduğu bir lokasyon olacak. Yaz kış konforlu aksata yapılsın, insanlar abat dolaşsın, alelhusus hanımefendiler gezerken rahat gezsinler diye niteleyerek, dayanak çalışması ve kayırıcı örtüsüyle fena hâlde bir ortam ortaya çıkarıldı. Adamakıllı olsun” dedi.

Yenişehir Şehremini Davut Işıklı üstelik ilçe merkezine ayar katacak emek dolayısıyla Başkan Magnezit ve ekibine teşekkürname etti.

Özellikle kış aylarında bazı bazı yağmur sularının dükkanlara girmesinden şikayet eden mıntıka esnafı, faaliyet ile çarşının konforlu hale geldiğini belirterek, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürname etti. – BURSA

Share: