Mersin Site Hastanesi acilinde depremzedelere hususi fasıl oluşturuldu

Mersin Ağacı Site Hastanesi acilinde depremzedelere özel devir oluşturuldu

MERSİN Kahramanmaraş’ta meydana gelen 2 balaban depremin arkası sıra yaralanan ve Sazak Kent Hastanesi’ne getirilen kestirmece 6 bin depremzede tedavi edildi. 4 binin üstünde pestil taburcu olurken, hastanede yatanların tedavilerine devam ediliyor. Başhekim Baharat Aydınlı, acilde normal hastaların yanında depremzedelere bakım isnat etmek için ayrı tıpkı göz oluşturduklarını belirterek, “Çünkü depremzedelerin kolaylıkla sağlık tesisine ulaşması ve tedavisini alacağı alanlara dağılması gerekiyor” dedi.

Sazak, eksiksiz birimleriyle deprem bölgesine ve depremzedelere bindi vermeye bitmeme ediyor. Bu desteklerin başında ise sağlık hizmetleri geliyor. Sazak’bile, ilçeler dahil tüm amme ve hususi hastaneler, önceki günden bu yana deprem bölgesinden mevrut yaralılara iflah vermek için aralıksız yoğun tempoyla çalışıyor. Kamu koordinasyonun Mersin İl Afiyet Müdürlüğü aracılığıyla yürütüldüğü çalışmalarda, iyon çok şişman bölümü Mersin Ağacı Site Yetişek ve Araştırma Hastanesinde karşılanıyor. Tedavilere ilgili yekpare planlamalar hastanede kurulan akse merkezinden yönetiliyor.

“Kısaca 6 bin depremzede başvurumuz var”

Hastanede yapılan çalışmalarla ilişik akıbet verileri paylaşan Mersin Kent Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Bahar Aydınlı, evgin serviste alışılagelen vatandaşlara hizmet verirken hareket bölgelerinden gelen hastalara bile bakım yöneltmek için ayrı bir kısım oluşturduklarını belirterek, “Çünkü depremzedelerin hızlı hızlı keyif tesisine ulaşması ve tedavisini alacağı alanlara dağılması gerekiyor. Biz bu bu tedavileri planlarken bile ivedili servis içindeki alanları ayrıştırdıktan sonra da ailelerine yönelik bile bazen planlamalar yaptık. An itibariyle kestirmece 6 bin depremzede başvurumuz var. Takkadak depremzedeleri değil aileleri de düşünmemiz gerekiyor. Bu nedenle acil servis içerisinde sülale bağlanak bürosu kurduk. Yanı Sıra bile psikososyal bindi birimimiz var. Amacımız kimlikli yada kimliksiz gelen hastalarımızın fotoğraflarını çekerek bakanlıklarımızın oluşturduğu sayfaya yükleyerek etiket eşleşmesi yapıyoruz. Aileler zayi olan yakınları için bize başvuruyorlar, bizde burada onlara yardımcı oluyoruz. Eğer ailede yer sarsıntısı kaygısı varsa psikososyal destek bile veriyoruz” şeklinde konuştu.

Ayrı bölümde bir nice branştan doktorun olduğunu kaydeden Aydınlı, “O bölümlerde bunaltıcı bakıma ayrıcalı odalarımız var. Ortopedi uzmanlarımız tamamen o bölümdeler. Plastik cerrahisi, beyin cerrahisi var. İçinde vakit kaybetmeden depremzedelerle ilgilenen radyoloji uzmanlarımız var. Ultrasonlarımız zaten orada bekliyor” diyerek konuştu.

Share: