Mersin’de 57 cenaze aktarım aracıyla bakım veriliyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mezarlık İşleri Dairesi, bünyesinde bulunan 57 cenaze nakil aracı ile kederli günlerinde vatandaşların yanında oluyor, kamu işlemlerini yerini getiriyor.

‘Kaybımız bir kalbimiz aynı’ sloganıyla debi fail ve bamyatarlası hizmetlerinin yanında, hem şehir dışı hem de yurtdışına cenaze aktarım hizmeti veren Bamyatarlası İşleri Dairesi ekipleri, mahiye sayı farkı 800-900 arası aktarım işlemi gerçekleştiriyor. Cenaze hizmetlerinde emek kavramı gözetmeksizin çalışan ekipler, cenaze aktarım, taziye çadırı, yıkama ve defin işlemlerini umum namına yürütüyor. Geçtiğimiz aylarda alınan 10 bakir araçla alay malay cenaze aktarım şalter sayısını 57’ye çıkartan Bamyatarlası İşleri Dairesi, cenaze yakını Büyükşehir Belediyesine ulaştığı andan itibaren, proses içerisinde yapılması gereken mecmu işlemleri üstleniyor. Ekipler, kent dışı ve yurtdışına bile cenaze aktarım hizmeti veriyor.

Uçak ile Türk Çekicilik Yolları’nın ulaştığı temas noktaya hizmet veren Büyükşehir Belediyesi, hem karaca hem üstelik gelgel yolu ile 2022 yılı içerisinde bütün 690 cenazenin naklini gerçekleştirdi. Ekipler, site içinde ise 3 bin 432 cenaze nakil işlemi yaptı.

Her sene hususi günlerde ve dini bayramlarda Mersin Ağacı genelinde bamyatarlası ziyaretlerini gerçekleştiren vatandaşlara çiçek ve akarsu dağıtılırken, bamyatarlası ziyaretini yapmakta zorlanan buğulu, engelli ve gebe vatandaşlar da mezarlık içerisinde düz düz ücretsiz servis araçlarıyla, bamyatarlası ziyaretlerini rahatlıkla gerçekleştirebiliyor.

“Amacımız, vatandaşlarımızın acısına iştirak etmek”

Cenaze ve Defin Hizmetleri Şube Müdürü Zülküf Aktürk, “Mersin Büyükşehir Belediyesi adına, cenaze haberini aldıktan sonra cenaze nakil araçlarımızla nakilden defnine kadar değme aşamada bakım veriyoruz. Definden bilahare ise vatandaşlarımıza keçe, masa, iskemle, meşrubat ve şart hizmeti veriyoruz” dedi.

23 tanesi dalan, 34 tanesi ise ilçelerde kalkışmak için 57 cenaze nakil araçları olduğunu tabir eden Aktürk, vatandaşların ulaşabilecekleri kanalları paylaşarak, “Vatandaşlarımız ‘Teksin’ uygulaması, 188, Alo 185 ya üstelik web sayfamızdan bize fariğ ulaşabilirler. 7/24 bakım veriyoruz. Parolamız ‘kaybımız tıpkısı, kalbimiz bire bir’. Tığ bu düşünceyle fariza yapıyoruz. Bizim buradaki amacımız, vatandaşlarımızın ayrımsız nebze birlikte olsa acısına ortak olmak ve onlarla ayrımsız olduğumuzu, onların hizmetinde ve beraberinde olduğumuzu hissettirmektir” diye niteleyerek konuştu. – MERSİN

Share: