Meydan bilimcilerin yol uğrağı noktası: “Kederli Büyüklük”

AHMET SARAKA/KAMİL ALTIPARMAK – Antik çağ coğrafyacısı Strabon’un “Üzüntülü Devlet” namına tanımladığı Manisa’daki Kula- Salihli UNESCO Toptan Jeoparkı, meydan bilimcilerin tetkik ve araştırma gezilerine eş sahipliği yapıyor.

Kula ve Salihli ilçeleri arasındaki jeoparkı, yılda averaj 30 bin gönül ziyaret ediyor. Ziyaretçilerin cesim bölümünü araştırmacılar ve öğrenciler oluşturuyor.

Turistik amaçla ziyarete gelenlere doğada reviş fırsatı sunan 2 bin 320 kilometrekarelik jeopark, düz bilimcilere bile ilmî faaliyet etme olanağı sağlıyor.

Jeoparkta yanardağ konileri ve sönmüş lav kalıntılarını inceleyen öğrenciler ve bilim insanları, bölgeden taş örnekleri da toplayabiliyor.

Sandal Divlit Volkan Konisi, selen insanlarının rabıta odağı

Son adına 12 bin yıl ilk canlı olduğu belirtilen Sandal Divlit Volkan Konisi, arziyat alanında çalışan akademisyen ve öğrencilerin bildirme çokça mesafe geçirdiği noktaların başında geliyor.

Zirvesine 750 metrelik yürüyüş aracılığıyla ulaşılabilen Sandal Divlit Volkan Konisi’nin binlerce yıldır özelliklerini koruması nedeniyle arziyat açısından şişman öneme eş olduğu belirtiliyor.

Bilimsel toplantılara dahi karı sahipliği işleyen jeopark, son yerine 6-8 Ekim’üstelik planlı Uluslararası Jeomorfoloji Sempozyumu’nda 72 veri insanını ağırladı.

“Volkanın bittabi oluştuğu 7’den 70’e herkese anlatılabiliyor”

Manisa Büyükşehir, Kula ve Salihli belediyelerince kurulan Jeopark Belediyeler Birliği, bölgede akademik himmet açmak talip malumat insanlarına konaklama, erişim ve kösemenlik desteği verip, jeopark sahasının Avrupa ve UNESCO Jeoparklar Ağı standartlarına akla yatkın biçimde hareketlilik göstermesi üzere mukteza yatırımları yapıp, finansal ve geri hizmet desteği sağlıyor.

Jeopark Belediyeler Birliği Müdürü Jeofizik Mühendisi Yiğit Karakuzu, AA muhabirine, yer bilimleriyle ilgilenenlerin, binlerce yıldır yapısı bozulmayan bölgedeki kayaları ve püskürtü kalıntılarını inceleme fırsatı bulduğunu söyledi.

Yer bilimleri açısından bölgenin önemini vurgulayan Karakuzu, şunları kaydetti:

“Burası yanardağ konisinin özelliklerini 7’den 70’e tamlık ziyaretçilerimize anlatabildiğimiz tıpkısı kesim olduğu için hem selen hem turizm hem üstelik yetişek açısından çok mefret ayrımsız toprak. Bu kapsamda ERASMUS, TÜBİTAK, AB projeleri yürütüyoruz. Dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden vadi bilimleriyle alakalı, coğrafyayla müntesip ya de hoppadak turizm gayeli buraya gelenler, ayrımsız volkanın zahir oluştuğunu, neler yaşayıp bu arkaç geldiğini görüp, anlayabiliyor.”

“Burada almak çalkantı donör”

Polonya’dan jeoparka gelen ecnebi öğrencilerden Aleksandra Stafiet, volkanik araziyi “fantastik” bulduğunu belirterek, “Türkiye’birlikte ilk kez bulunuyorum ama Türkiye’ye aşıramento oldum. Bu ülkenin bu kadar pir olacağını görüntü etmemiştik. Çoluk Çocuk ve taze öğrenciler için basit emniyetsiz tıpkı punt bu.” dedi.

Kuzey Makedon Ivana Tosevska bile “Bir Nice tarihi abide ve yerleri ülfet ettik. Buradaki tecrübelerim berenarı ongun. Volkanik toprak enerjik olmamasına rağmen ışık çektirmek için emniyetsiz bir yer ve birçok ışık çektik. Buranın saf güzelliği var, bu yüzden burada görünmek kasırga donör.” diyerek konuştu.

Salihli Haber Laf Merkezi Felsefe Öğretmeni Burak Aydoğan da ERASMUS projesi kapsamında Manisa’da ağırladıkları öğrencileri jeoparka getirdiklerini belirterek, “Projeye katılan ülkelerden öğrencilerimizle yer ve ansız tahavvül aktiviteleri yapıyoruz. Özge yandan andıran yerlerde bulunan fena hâlde yerlere gidiyoruz. İlk geldiğimiz kayran Sandal Divlit Volkan Konisi oldu.” ifadelerini kullandı.

Share: