Milas Belediyesi’nden Üreticilere Fide Desteği

Sürdürülebilir kırsal kalkınma anlayışı ile projeler üretmeyi ve üreticilerin beraberinde olmayı hedefleyen Milas Belediyesi, vatandaşlara fide desteği sağladı.

Gerçekleştirilen proje kapsamında Kızılcayıkık Mahallesi’nde düzenlenen törenle, talepte mevcut ve akıllıca koşulları sağlayıcı 12 mahalleden 30 üreticiye 130 bin nüsha yüzdelik 50 hibeli kışlık sebze fidesi dağıtımı gerçekleştirildi. Mecmu mahalleleri havi proje çerçevesinde rica başvurusu yapan 12 mahalleden üreticilere beyaz zehir lahana, kırmızı dürme, brokoli ve karnabahar fidelerinin dağıtımı yapıldı.

Gerçekleştirilen törene Milas Şehremini Muhammet Tokat, Belediye Komutan Yardımcıları Mehmet Kırıcı, Halil Mutlu, Milas Ekincilik Odası Başkanı İsmail Atıcı, Kızılcayıkık Mahalle Muhtarı Cengiz Topel Gökdağ, belediye meclis üyeleri, uray birim müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Törende mütekellim Kızılcayıkık Mahalle Muhtarı Cengiz Topel Gökdağ, üretime ve üreticiye yönelik gerçekleştirilen projenin önemine aksan yaparak, emeği güzeşte herkese teşekkürname etti. muhtar Gökdağ’dan sonra hezel kayran Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ise Milas Belediyesi ile üreticiler için teşrikimesai süresince icraat gerçekleştirdiklerini anlatım ederek, fide desteğinin zer ayrımsız iş olduğunun altını çizdi.

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün kudretli çalışmalar gerçekleştirdiğini tamlayan Uray Başkan Tokat; şöyle konuştu:

“Eskimemiş kurulan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz üretimin desteklenmesi, çiftçinin yanında olunması, özellikle facia dönemlerinde üreticilerin desteklenmesi, pandemi döneminde üreticinin ürününün elinde kalmaması üzere bindi kampanyaları yürütmesi kadar büyük çalışmalar yürüttüler. Yaşadığımız teessürat bizlere şunu gösterdi ki üretmekten bambaşka çaremiz namevcut. Üretimle hezel sahibi kalkmak zorundayız. Yatırımlar nereye yönlendirilirse yönlendirilsin yaşadığımız koşullar gösterdi kim betonu, parkeyi yiyemeyeceğiz ama pekâlâ karnımızı doyurmamız ve besinleri dimdik benzeri şekilde doldurmak için üretmemiz kayıt oldu. Üretimi kesin çoğaltmak zorundayız. Üreticiye esasen tezyit şevkini fotoğraflamak zorundayız. Sezmek ati nesiller üzere kaçınılmaz zorunlu ayrımsız mühim konu bunu bilcümle alay malay nail olmak zorundayız.”

“ÜRETİMİ VE ÜRETİCİYİ DESTEKLEMEYE BITMEME EDECEĞİZ”

Üretime ve üreticiye müteveccih bindi projelerinin devam edeceğine vurgu fail Komutan Tokat, şunları rapor etti:

“Bugünkü yüzdelik 50 teberru destekli fide dağıtımımız bizim Kültür Odamız eliyle Milas’ın 132 mahallesinin tamamına tam üreticilere davet yerine açıkladığımız aynı bindi paketidir. Parafin Lahana, Al Lahana, brokoli ve karnabit fidelerini kapsıyor. Biz hep mahallelere bu anlamda çağrı yaptık ve 12 mahallemiz yanıt verdi. 130 bin fide dağıtacağız ve takribi yerine da üreticimize 75 bin liralık ayrımsız maliyet desteği sağlamış olacağız. Üreticilerimiz bizim verdiğimiz fideleri yetiştirip sattığında 1,5 milyon lira benzeri idrak şansını yakalamış olacak. Önümüzdeki proses içerisinde eş çalışmalarla teşrikimesai ile üretimi desteklemeye, üreticiyi desteklemeye devam edeceğiz. Projede emeği sabık herkese samimi teşekkür ediyorum.”

Share: