Milli sporcu yüzmeden sonra halterde dahi bariyer tanımıyor

– Milli sporcu yüzmeden sonra halterde da bariyer tanımıyor

YALOVA – Yüzmede arsıulusal turnuvalarda majör başarılar elde fail anadan doğma mânialı milli sporcu Gaye Yumuk, bu kere servet halterde başarıdan başarıya koşmaya başladı. Yuvarlak, para halterde elde ettiği Avrupa ikinciliği sonrası bu sefer gözünü acun şampiyonasına dikti.

Yalova Büyüklük Hastanesi Hikmet İşlem Bölümü’nde etkin, evli ve aynı kız yavru babası Meram Yumuk, yüzmede elde ettiği başarıları bu el mülk halter branşında sürdürüyor. 15 yaşında sporla ile tanışan 34 yaşındaki milli sportmen, Siirt’te yüzmeye başladıktan sonra İstanbul’bile spor hayatını sürdürdü. Yüzmede, Akdeniz Oyunları’nda üçüncülüğü bulunan Tulum, bu branşta toplamda 4 arsıulusal turnuvada 2 ikincilik, 2 da üçüncülük elde etti. Türkiye şampiyonalarında 14 birinciliği, 8 bile ikinciliği olan liyakatli sportmen, deminden bu başarısına dünyalık halterde bitmeme ediyor.

Yalova’dahi yüzme amacıyla havuz bulamayınca haltere başladı

Yüzmede 2011 yılında ABD’deki bir turnuvaya nida üzerine revan Tombul, burada 3 altın madalya aldı. Amerika’daki fizyoterapistlerin muayenesinde milli sporcuya halter branşına elan yatkın olduğu söylendi. Sonrasında Türkiye’ye dönen ve 2012 yılında ailesiyle Yalova’ya taşınan Yuvarlak, kentte havuzun olmaması zımnında yüzmeden 2 sene uzak kaldığını belirterek, “2 sene boyunca yüzemedim. Bırakma noktasına geldim zaten. 2 sene sonradan ilişkin yüzme havuzu yapıldığında Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile görüştüğümde benim amacıyla uygun aynı saat ve kulvar verilemeyeceği söylendi, ayarlanamadı yani. Ego dahi 2014 yılında halter branşına başladım” dedi.

Hevesi kırıldı spora 3 yıl duruluk verdi

2015 yılında dünyalık halterde katıldığı Türkiye şampiyonasında başarısız çekmesi sonrasında spora uzaklık veren Yuvarlak, “Hevesim kırılmıştı. Yüzmeyi bile imkansızlıklar yüzünden yapmadım. 2018 yılında halter sporunu yapmaya yine değişmeyen verdim. Çünkü bir engellinin sporsuz hayata bağlanması biraz zor. Sporla bağdaşmasını düşünüyorum biraz ego. 2018’den bilahare 2 sene hazırlandım. Koronavirüs patlak verince ara vermek zorunda kaldım. 2 tane Türkiye şampiyonası geçirdim. 2019-2020 yılında Türkiye şampiyonu oldum servet halterde. 2022 yılında bu misil ben koronavirüse yakalandım ve Türkiye şampiyonasına katılamayarak acun şampiyonası kampına seçilemedim” diyerek konuştu.

Para halterde Avrupa ikinciliğine

Avrupa Şampiyonası’na akmak için fitness eğitmeni kardeşi Mustafa Delice Yumuk ile çalışmalara başlayan Kasıt Yoğun, saatlerce hastanedeki işinde çalıştıktan sonra spor salonuna giderek korkulu tıpkısı tempoda antrenman yaptı. Milli mal halterci çalışması sonucunda elde ettiği başarıyı şöyle anlattı:

“8’den 5’e kadar çalıştıktan bilahare akşam ezanı 3 saat da spor yapıyorum. Geceleyin eve gittiğimde saat 11.00 oluyordu. Güzeşte sene mart ayında Türkiye şampiyonasında 175 kilogram kaldırarak Türkiye şampiyonu oldum ve milli takıma seçildim. Haziran ayında milli mızıka kampına alındım. 4 kamer süresince milli takım kampında çalıştık. 28 eylülde 174 kilo kaldırarak 72 kiloda Avrupa ikincisi oldum.”

Maksat acun ve olimpiyat şampiyonluğu

Halterdeki evvel arsıulusal yarışmada sükse ile dönmesinin hedefinin büyüttüğünü anlatan Yuvarlak, kendisine müteveccih dahi beklentileri arttırdığını ifade etti. Haziran 2023’te dünya şampiyonasına hazırlandığını tabir eden muvaffakiyetli sportmen, “Dünya olimpiyat sıralamasında kısaca 400 sportmen ortamında ilk 10 içindeyim. Olimpiyata gitme hakkı düzlük sporcular arasındayım. Dünya şampiyonasında önce 3’e girmeyi hedefliyoruz. 6 kamer hazırlanma sürecimiz var. Bu 6 kamer hem iş hem sporu tıpkısı anda yapacağız maalesef ama yapacağız tıpkı şekilde. Acun şampiyonasında önceki üçe girme hedefim var. Ondan bilahare da filhakika arz büyük hayalim olimpiyat. Olimpiyatlara katılarak oradan madalya lütfetmek istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

Ağabeyine antrenörlük yapan Mustafa Atmaca Yuvarlak ise daha mebzul şartlarda daha gür başarılar elde edilebileceğini söyledi.

Share: