Misi’de hem ağızlar hem gönüller şenlendi

Misi’da hem ağızlar hem gönüller şenlendi

BURSA – Nilüfer Belediyesi marifetiyle bu sene 14. öğün planlı Misi Evcil Lezzetler Şenliği varlıklı içeriğiyle renkli anlara hayal oldu. Kemirmek tarifleri, yarışmalar, atölyeler, sokak oyunları ve konserle renklenen şenliğe katılanlar hem eğlendi hem bile yerel lezzetleri tattı.

Nilüfer Belediyesi, tarihi ve natürel güzellikleri ile öne sâdır Gümüştepe (Misi) Mahallesi’nde Misi Domestik Lezzetler Şenliği’nin bu sene 14.’sünü düzenledi. Misi’ye gelen Bursalılar, hem bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerinin tadını çıkardı, hem birlikte alay çerçevesinde planlı etkinliklerde sevinçli anlar yaşadı. Çağ boyu süren Misi Evcil Lezzetler Şenliği, Nilüfer Belediye Reisi Turgay Erdem, CHP Bursa milletvekilleri Erkan Aydınlık, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Prof. Dr. Yüksel Özkan, Nilüfer Belediyesi Başbuğ Yardımcıları, belediye divan üyeleri, muhtarların katılımıyla gerçekleşen küçümseme yürüyüşüyle başladı. Davul zurna eşliğinde gerçekleşen tutum renkli görüntülere hayal oldu.

Yürüyüşün peşi sıra şenliğin açım konuşmalarına geçildi. Gümüştepe Muhtarı Haluk Balta’nın selamlama konuşmasıyla başlayan açılış töreninde Başbuğ Toygar Yiğitlik de iki yıllık pandemi sürecinin peşi sıra yeniden buluşmanın heyecanını yaşadıklarını ifade ederek sözlerine başladı. 14 sene önce başlayan şenliğin, imdi herhangi bir yıl Bursalılar’ın beklediği bire bir kombinezon haline geldiğini ifade eden Başkan Yiğitlik, ” Osmanlı mimarisini yaşatan haddinden fazla altın tıpkısı kültürel mirasa erbap olan Misi’da, bu değerleri yaşatmak ve bu mekanlara yeni işlevler kazandırma yönündeki çabalarımız sonucunda, zaman Misi mecmu bire bir laf köyü olma önünde ilerliyor. Bu anlayışa erbap sâdır Misi halkına da teşekkürname ediyorum. Bu hanek köyüne, domestik lezzetleri yaşatan bu alay de haddinden fazla yakışıyor. Evcil lezzetlerimiz birlikte bizim kültürel mirasımızdır ve Osmanlı mutfağından bugünlere uzanan evcil lezzetleri geleceğe emmek de değerlidir. Zaman burada kızıl şeflerimizin dahi katılımıyla yerel lezzetleri yarıştıracağız, domestik ürünleri tatma olanağı bulacağız. Misi’nin devir kokan sokaklarında dolaşarak yerli üreticilerle benzeri araya geleceğiz” dedi.

Şenliğe katılan CHP Bursa Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özkan, Erkan Okumuş ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu birlikte, Misi’nin katıksız ve kültürel değerlerine ilgi çekerek, katılanlara keyifli bölüm geçirmeleri dileğinde bulundular.

Şenlik, Dağder Umum Oyunları ekipleri ve Tülay Özkahraman Fitdans Grubu’nun zumba gösterisiyle devam etti. Mahalle sakinleri ve etkinliğe katılanlar dibek taşında buğday döverek tarihi geleneği baştan yaşatırken, keşkek ikramı üstelik yapıldı.

Nilüfer Çayı üzerindeki köprüde düzenlenen husye transfer, yoğurt yeme, keşkek yiyecek, halat çekmece ve çuval yarışı kabil çıkmaz oyunları dahi düzenli anlara sahne oldu.

Şenlik doğrultusunda planlı nutuk atölyeleri dahi büyük bağ gördü. Konferans Kahvesi, İpekevi, Gökçe Yazın Müzesi Bala Kütüphanesi’nde planlı ağırlık, kantar kabağı tezhip, tezkere ayracı, hikaye kıraat atölyelerine katılan ayrıntılar ve yetişkinler değişik tıpkı birikim yaşadı.

Şenlikte büyük bent gören etkinliklerden biri birlikte Reis Eyüp Eksiksizlik Sevinç’in, anfi seyretme alanında gerçekleştirdiği Domestik Lezzetler Atölyesi oldu. Kestaneli pilav, muallak yaprağına sarılı kuzu sırtı, nar ekşisiyle karamelize edilmiş şeftali ve incirli kaygana yemeklerinin hem tarifini veren hem dahi hazırlayan Bayram, Türk mutfağından örnekler de verdi.

Misi Yerli Lezzetler Şenliği’nin bildirme kocaman etkinliklerinde biri olan yemek yarışmaları üstelik gönülden izlendi. İlk namına Misi kadınlarının yarıştığı Misi Aşındırmak Yarışması’nda yöresel lezzetler görücüye daha çok. Gastroder Başkanı- Hürriyet Gastronomi Yazarı Ramazan Başal, Kemirmek Bloger Tuğçe Aksulu, Gezi Yazarı Bloger Akif Budak, Eğitmen Lider Ayşe Doğan ve Lider Erkan Yeşil’in jüriliğini yaptığı yarışmada hoşur sandalet sefası ile Mehtap Yılmazer birinci olurken, piliç topkapı ile Betül Akçe ikinci, sefir tatlısı ile Şeniz Aristokrat üçüncü oldu.

Şef Eyüp Kemal Neşe’in da jürisinde yer aldığı ikinci kemirmek yarışması olan Nilüfer Karı Dernekleri Kemirmek Yarışması’nda üstelik 11 kemirmek yarıştı. Değerlendirmede zorlanan jürinin puanlamaları sonucu iki birinci car edildi. Çorti aşı ile Nilüfer Işıktepe Mahallesi Avrat El Birliği ve Teavün Derneği ile beğendili enginarla Çalı Kadınları Hars ve Tesanüt Derneği birinci oldu. Ayrıca, testi kebabıyla Atlas Köyü Kadınları Dayanışma Derneği ikinci, katıklı dolma ile Nilüfer Konak Altınevler Kadın El Birliği ve Hars Derneği bile üçüncü oldu. Yarışmada dereceye girenler ödüllerini Komutan Toygar Fazilet verdi.

Etkinliğin finalinde ise Türkiye ve Balkan ezgilerini hayranlarına sevdiren Sami Levi tayf aldı. Seslendirdiği şarkılarla katılanları eğlenceli anlar yaşatan Levi, manzara performasıyla de büyük alkış aldı. Gecenin böylecene Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer, Levi’ye teşekkür etti.

Share: