MİT tırlarının durdurulmasını organize fail FETÖ sanıklarının yargılandığı sorun sürdü

Adana ve Hatay’dahi MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını birleştirme ettikleri gerekçesiyle haklarında ikişer kere ağırlaştırılmış müebbet ve 50 sene 5’er kamer dam cezası istemiyle sorun açılan Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün (FETÖ) 9 “sivil imamı”nın yargılanmasına devam edildi.

Adana 13. Okkalı Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıklardan Halil Kahraman ve Kaan Kürşat Karaahmetoğlu katıldı. Diğer sanıkların katılmadığı duruşmada, sanık avukatları ise hazır bulundu.

Mahkemede, asıl hakkındaki mütalaasını gene fail Cumhuriyet Altını savcısı, toplanan deliller ve tam dosya kapsamına göre sanık Berkant Aydın’ın “Anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına, sanıklar Abdurrahman Özdemir, Arif Danacı, Nurettin Oruç’un “Devletin güvenliğiyle bağırsak ve dış açık oturum yararları bakımından belirsiz kalması müstelzim faaliyetlerini gerçekleştirme ve bunları yayma etme” suçundan 18’er yıla büyüklüğünde, sanıklar Kaan Kürşat Karaahmetoğlu ve Halil Alp’in “Devletin güvenliği veya bağırsak yahut dış siyasal yararları itibarıyla, niteliği bakımından, bilinmedik kalması müstelzim bilgileri realizasyon ika” suçundan 8’er yıla büyüklüğünde, Danacı ve Karaahmetoğlu’nun ayrıca “silahlı yıldırı örgütüne örgen olma” suçundan 15’er yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmasını istek etti.

Savcı, mütalaasında sanıklardan Hasan Ülker’in “silahlı terör örgütüne örgen olma” suçundan cezalandırılmasını, sanıklar Soner Saika ve Yasin Yalçınkaya hakkında ise “yinelenmiş entelekt” olduğu gerekçesiyle davanın reddine karar verilmesini istedi.

Esas hakkındaki mütalaaya cebin savunması alınan maznun Halil Yiğit, FETÖ üyesi olmadığını belirterek, “Örgütsel ayrımsız konumum bulunmamaktadır. FETÖ’nün mahrem yapılanmasında düz almadım. Mütalaayı kabul etmiyorum. Beraatimi irade ederim.” ifadesini kullandı.

Gayrı maznun Kaan Kürşat Karaahmetoğlu da FETÖ üyesi olmadığını belirterek beraatini irade etti.

Mahkeme heyeti, esasa ilgilendiren savunmaları alınmayan gayrı sanıkların sonraki celse beyanlarının alınmasına ve kusurlu hususların giderilmesine değişmeyen vererek, duruşmayı erteledi.

MİT tırlarının durdurulması ve sorun süreci

MİT tırları, 1 Familya 2014’te Hatay’ın Kırıkhan, 19 Ev 2014’te ise Adana’nın Ceyhan ilçelerinde durdurulmuştu.

Geçen sene karara bağlanan, Adana 13. Pahal Ukubet Mahkemesince tanıdık davada, MİT tırlarının durdurulmasını kombinasyon ettikleri gerekçesiyle 50 sanıktan 27’sine 1 sene 10 kamer 15 gün ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen cezaevi cezaları verilmişti. Firari sanıklar ve bambaşka mahkemede tıpkı suçtan yargılanıp ukubet düzlük sanıkların dosyaları ayrılmıştı.

İstanbul 14. Okkalı Ukubet Mahkemesince üstelik Adana ve Hatay’de MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını tevhit ettikleri gerekçesiyle aralarında FETÖ’nün sözde “bitirmiş imamı” Nurettin Oruç’un bile bulunduğu 3’ü özge suçlardan tutuklu, 9’u firari 18 maznun için savca hazırlanmış, mahkeme salahiyetsizlik kararıyla dosyayı Adana Yavaş Ukubet Mahkemesine göndermişti.

Mahkeme heyeti, yargılamanın önceki celsesinde firari sanıklar Ahmet Numan A, Uca Ç, Mualla S, Cemil Y, Feyzullah G, Hasan Hüseyin K, Hüseyin C, Mustafa İ. ve Murat A’nın dosyasının ayrılmasına karar vermişti.

Share: