Motorcular Haydar Mebde Anısına Yarıştı

Türkiye Motosiklet Federasyonu’nu (TMF) eliyle düzenlenen Türkiye LIQUI MOLY Motokros Şampiyonası’nın dördüncü ayağı, Müstakil Türkiye Partisi (BTP) Kurucu Umumi Başkanı Haydar Mir anısına Balıkesir Gönen’dahi yapıldı.

TMF’nin 2022 yarışma takviminde saha kayran Türkiye LIQUI MOLY Motokros Şampiyonası’nın dördüncü ayağı, sakat BTP Umumi Başkanı Haydar Esas anısına, Şakir Şenkalaycı Motokros Parkuru’nda düzenlendi. Yarışları, BTP Genel Başkanı Hüseyin Ser birlikte izledi. Yarış etaplarından birinin startını veren Hüseyin Mebde, “Türkiye’de hobilerimizi unuttuk, koşullar zorlaştı. Dünyanın geldiği noktaya bakarak Türkiye henüz baş döndürücü bire bir pürüz yaşıyor. Bu makule fırsatlar özellikle füru üzere makro. Yeni neslin bu işe kadem uydurması geçişsiz. Bu kök organizasyonlar Türkiye’nin seçme yerinde olmalı, bunun birlikte pahal anlamda teşviklerin üstelik olması lazım” diye konuştu.

Organizasyona destek veren hareket insanı Hayri Temel ise “Merhum babam namına bu yıl ikinci posta bu organizasyonu gerçekleştiriyoruz” dedi.

TMF Başkanı Bekir Yunus Uçan da “Motokros branşının bildirme fena hâlde yapıldığı ve sporcuları yer çok geliştirici performansla yapıldığı alanlardan benzeri tanesindeyiz. Bugünü özel kılan, sporcularımızı mutlu fail bölük de yarışların bulunmaz büyüğümüz Prof. Dr. Haydar Çıban anısına yapılıyor olması” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye şampiyonasında MX1, MX2, MX2 Junior, MX, 85cc, 65cc, 50cc, Kadınlar, Senior ve Veteran sınıflarında yarışmalar yapıldı. Bergüzar törenine Hüseyin Mir, 65cc kategorisinde dereceye girenlere ödüllerini verdi ve şöyle konuştu:

“Bu domuzuna düzenleme hepimiz için hayırlar getirsin. Özellikle Türkiye Motor Sporları Federasyonu Başkanı İlyas Yunus Uçar Beyefendi’ye, Şakir Şenkalaycı Hoca’mıza ve bulunmaz ağabeyim Hayri Kafa Beyefendi’ye bu sunturlu kodifikasyon için teşekkür ediyoruz. İnşallah benim birlikte arz önemsediğim grup bu çocuklar. Bu çocukların Gönen’birlikte başlayan hikayeleri acun pistlerinde devam edecek, eskimemiş şampiyonlar Türkiye’den çıkma diye niteleyerek rüya ediyoruz. Federasyona ve çocuklarımıza başarılar diliyorum, hepinize teşekkür ediyorum.”Share: