Motosiklet ambulansla vakalara gelişmemiş sürede ulaşılıyor

Esenlik Bakanlığı bünyesinde Amasya’üstelik hizmete verilen motosiklet cankurtaran, canlı caddelerde ve mikro sokaklardaki vakalara tahminî 3 dakika kadar bodur tıpkısı sürede ulaşılmasını sağlıyor.

Vakalara müdahale etme yönünden cümle donanımlı olan motosiklet ambulansta, tevettür aleti, stetoskop, glukometre cihazı ve entübasyon tüpleri gibi ilkyardım malzemeleri bulunuyor.

112 Ivedili Servis istasyonuna mevrut hikâye ihbarı üzerine, motor ambulans hastaya önceki müdahalenin yapılması üzere yola çıkıyor ve gelişmemiş sürede konuma ulaşarak hastaya evvel engelleme yapılıyor.

İki esenlik görevlisinin bulunduğu motosiklet cankurtaran, özellikle trafiğin yoğun olduğu cadde ve sokaklarda, ambulansların giremeyeceği güçlükle sokaklar, park yeri ve engebeli arazilerde “hayat kurtaran” tasarruf kolaylığı sunuyor.

Amasya İl Keyif Müdürü Dursun Antrenör, AA muhabirine, ilk müdahaleyi eden motosikletli ekiplerin, hastanın, olanaklı olan en mümasil bölgede hazır tutulan ambulansa götürülmesini sağladığını söyledi.

Neredeyse cemi tıbbi malzemelerin motosiklet ambulanslarda üstelik bulunduğunu anlatan Koç, “İlimizde motosiklet ambulansımız yoktu. Acil sağlık hizmetleri noktasında kıtipiyoz ülkemizin geldiği noktayı düşünürsek, havada, karada, denizde rastgele yerde varız. Amasya’bile sokaklar ancak, dolaşma çevrim trafik yoğunluğu oluyor. Turizm sezonunun etken olduğu dönemlerde çok hızlı aynı şekilde fenomen hesabına intikal etmemiz gerekiyor. Bunun için bizim açımızdan böyle tıpkısı motor ambulansın ilimize kazandırılmış olması büyük ayrımsız avantaj.” diyerek konuştu.

“Amasya’mızda motor cankurtaran çokça işe yarıyor”

Motor ambulansın sürücüsü Sakıncasız Fatih Basit ise “Amasya 112 namına bizim amacımız parasız ve kazazedelere yani vakalara en kısa sürede, sunma artağan şekilde yankılanmak. Amasya coğrafi konumu gereği sıkı sokakları olan, sokak sokakları kâin, trafiğin tehlikeli olduğu bire bir şehrimiz. Bu yüzden Amasya’mızda motosiklet cankurtaran çok işe yarıyor.” ifadelerini kullandı.

Share: