Muğla’dan depremzedelere destekler sürüyor

Muğla’dahi, “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut depremlerden etkilenenler amacıyla başlatılan yardım kampanyalarına destekler devam ediyor.

Bodrum ilçesinde arkalama malzemeleri, Konacık Mahallesi’ndeki Herodot Firez ve Bodrum Gençlik merkezlerinde toplanıyor.

Ilçe ve Bodrum Belediyesi koordinasyonunda ölçülü müzaheret organizasyonuyla toplanan yardımlar, tırlarla AFAD vasıtasıyla kıyamet bölgesine gönderiliyor. Çalışmalara Kaymakamlık, Belediye, İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü izinli ve personelinin beraberinde çok sayıda fahri birlikte katkı sağlıyor.

Bodrum Bilgisizlik Merkezi’nde toplanan kıyafetler gönüllülerce ayrıştırılıp reyonlara ayrılarak ihtiyaç sahiplerinin hizmetine sunuluyor. İlçeye getirilen depremzede çocuklar, otellerde fahri berberler yoluyla tıraş ediliyor.

Bir site sakini da üstünde deprem bölgesinde gerekseme mahsus malzemelerin bağlanmış olduğu dövizi üstüne asarak trafik ışıklarında duran sürücülerin dikkatini çekmeye çalışıyor.

Bodrum’dan 124 kamyon ve tır müzaheret gönderildi

Bodrum Belediye Başbuğ Vekili İbrahim Deniz Kazı, brifing toplantısında, ilçeden hareket bölgesine haddinden fazla miktarda yardım malzemesi gönderildiğini söyledi.

Bölgede belediyeye ilişik yaşam ve afiyet ünitelerini kurduklarını belirten Deniz Kazı, buralarda afiyet ve kemirmek hizmetleri verildiğini ifade etti.

Bodrum Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Tayfun Yılmayan da zaman itibarıyla 20 bin 942 kişinin yardımda bulunduğunu, 10 ildeki noktalara bu yardımların ulaştırıldığını kaydetti.

Afet bölgelerinde üstelik belediyeye ilgilendiren birer irtibat personelinin fariza yaptığını anlatan Yılmaz, “Bu vasıtayla tırlar akıllıca noktalara ulaştırıldı. Bodrum halkının değme tereddütü olmasın. Bölgeye yardımseverlerin desteğiyle 2005 ısıtıcı, 125 bin 431 koli azık, 14 bin 622 paket bebek bezi, 637 çuval un, 4 bin 425 çağa maması, 19 bin 897 battaniye ilkin tutmak üzere 34 tip materyal gönderdik. Bunları de yegâne biricik pusat altına aldık.” diyerek konuştu.

İlçeden bölgeye şu esas büyüklüğünde 124 kamyon ve tırın gönderildiği bildirildi.

Menteşe ve Marmaris

Muğla’nın merkezi ilçesi Menteşe’da, Valiliğin ayni bergüzar ve asıl dağıtım deposuna haddinden fazla sayıda sevimli, çekicilik ve belediyenin getirdiği yardım malzemeleri ayrıştırılıp kolilere konulduktan bilahare tırlara yüklenerek, deprem bölgesine gönderildi.

Zelzele bölgesine şimdiye kadar 540 tır arkalama gönderildiği belirtildi. Bölgeye antrparantez amme, özel sektör ve sivil sosyete kuruluşlarından 462 vasıta ve 2 bin 591 personel ile gönüllünün gittiği kaydedildi.

Marmaris’te ise Ilçe Içtimai Teavün ve El Birliği Vakfının (SYD) kampanyası kapsamında Çamdibi Mahallesi’ndeki Karayolları 26. Yazıhane Şefliği Marmaris Bakımevi ambarlama alanında yardımlar akseptans edilmeye bitmeme ediliyor.

SYD ekipleri, vatandaşlar, cemiyet ve kurumlardan mevrut yardımları listeleyip tasnif yaptıktan sonraları kamyonlarla Muğla Valiliğine teslim ediyor.

Kadınlar depremin yaralarını gidermek için dikiyor

Muğla Olgunlaşma Enstitüsü ile memleket genelindeki köy hayat ve ahali eğitimi merkezlerinde çalışan dirayetli öğreticiler ve kursiyerler, afetzedelerin müstacel ihtiyaçlarını çekmek amacıyla istihsal yapıyor.

Tekâmül enstitüsünde 30 idareci belletmen dikim atölyelerinde polar kumaştan battaniye, eşofman ve panço kabil giysiler dikiyor, depremzede füru üzere belik ve pelüş oyuncaklar üretiyor.

Atölyelerde hayırseverlerin, öğretmenlerin, usta öğreticilerin bağışlarıyla tedarik edilen malzemelerden mahalle sakini adınlar gönüllü olarak kışlık üzeri dikiyor.

Share: