Muğla’dan revan ekipler 28 kişiyi enkazdan sismik akustik maşa sebebiyle kurtardı

Muğla’dan “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’a revan uray ekipleri, 28 kişiyi alıngan sismik akustik dinleme maşa sebebiyle enkazlardan salim çıkardı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, Kahramanmaraş merkezli,10 ili etkileyen iki depremin peşi sıra bölgeye vasıl Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ofis Başkanlığı ekipleri, AFAD koordinasyonunda Hatay’üstelik kontrol kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Belediyenin envanterinde kâin ve beş on kurumun ehil olduğu hassas sismik yankı bilimi dinleme cihazı de enkazlarda deli dolu taharri çalışmalarında kullanılıyor. Sismik yankı bilimi aygıt enkaz altında mütezayit canlıların tuşe, tırmalanma, vurma ve üste dem alıp ödeme sesini algılayabiliyor.

Enkazdaki boşluklarda, şaftlarda ve aralıklarda sıkışıp kalan kişilerin ürettiği sinyallerİ görüntülü ve sesli namına belirleme edebilen aygıt marifetiyle Hatay’da 28 depremzede gerileme altından kurtarıldı.

Uzayabilen kameraları sebebiyle göçük altından bilim sağlayabilen çöküntü altı görüntüleme cihazı ile sismik ve akustik dinleme cihazı, İzmir depreminden sonra Kahramanmaraş depreminde dahi etken namına kullanıldı.

Share: