MUHSİN YAZICIOĞLU DOSYASINDAKİ BAZI VESAIK İMHA EDİLMİŞ

KAHRAMANMARAŞ Cumhuriyet Başsavcılığı Yıldırı ve Düzenleme Suçlar Sormaca Bürosu, Nazik Angajman Partisi Kurucu Umumi Başkanı rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin ölümüyle hesaplı soruşturmayı FETÖ’nün talimatıyla yönlendirdiği kanıt edilen 19 şüphelinin yargılandığı Kahramanmaraş 2’nci Dokunaklı Ceza Mahkemesi’nde gönderdiği yazıda, sanıklardan Yusuf Kahraman ile şahit Ahmet Ergeç arasındaki müzakere belgelerinin imha edildiğini bildirdi. Furkan Yazıcıoğlu’nun avukatı Veysel Aşkın, imha edilen belgelerin hem sevgili hem bile esas soruşturma üzere ana delillerden biri olduğunu belirterek, konunun yeniden araştırılmasını kâm etti.

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde 25 Mart 2009’birlikte sakıt helikopterde mevcut Muhsin Yazıcıoğlu, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, yardımcısı Yüksel Yancı, BBP Sivas Belediye Meclisi Üyesi Adayı Uğur Çetinkaya, İHA muhabiri İsmail Güneş ve Tayyareci Mustafa Kayaç İstektepe’nin hayatını kaybetmesiyle ilişik başlatılan soruşturmaya FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve örgüt yöneticilerinin talimatları doğrultusunda engelleme ederek, örgütün amaçları doğrultusunda yönlendirdikleri iddiasıyla 19 kişinin yargılandığı davanın 7’nci duruşması görüldü. Kahramanmaraş 2’nci Okkalı Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Muhsin Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer, oğlu Fatih Furkan ve ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, Milli Sefer Partisi Umumi Başkanı Remzi Çayır, tutuksuz sanıklardan Nedim Bakırhan ile taraf avukatları katıldı. Ayrıksı sanıklardan Davut Uçum, Ziyalı Özsıcak ve Yusuf Alp ise eksantrik benzeri suçtan bulundukları cezaevlerinden SEGBİS sistemiyle katıldı.

‘GÖRÜNTÜLERE BAKARAK ILÇE, METEOROLOJİK ŞARTLARDAN KAYNAKLI

Duruşmada önceki kendisine helikopterin kiralandığı Esas Havacılık’ın o dönem umumi müdürü olan Mustafa Kemal Süler tanık adına dinlendi. Helikopterin düştüğünü Trabzon’dayken öğrendiğini ve meteorolojik şartlardan kontekst tıpkı ilçe olduğunu rapor fail Süler, Tıpkısı zamanda helikopter pilotu olduğum için o dakika kim şartları incelediğimizde ve orada fariğ olan görüntüleri incelediğimizde kazanın meteorolojik şartlardan olma olasılığının yüksek olduğunu gördüm. Tayyareci gayet deneyimli tıpkısı pilottu. 9 bin saate andıran benzeri uçuşu olan haddinden fazla görmüş geçirmiş bire bir pilottu dedi. Avukat Kemal Yavuz’un neye bakarak helikopterin düşmesini kaza olarak yorumladığını sorması üstüne Süler, Rahmetli kameranın çekmiş olduğu görüntüleri ego üstelik izledim ve orada kar yağışının başladığını, ilerisinin filhakika karla kaplı olduğundan görüşün düştüğü anlaşılan oluyor. Daha sonrasında sanıyorum ki şerait elan dahi ağırlaştı ve zaten helikopterin gördüğümüz kadarıyla tırmanışta olduğunu gösteriyor diye niteleyerek konuştu.

‘SİZDE OLMAMASINA ŞAŞIRDIM’

Avukat Mehmet Cemal Erkoç, soruşturmanın arz başından beri muamma olduğunu ve dosyanın içerisinden kendilerinin de alamadıkları bilgiyi, tanığın elde ettiğini belirterek, görüntüyü kuşkusuz elde ettiğini sordu. Süler ise, görüntünün kendisine nasıl geldiğini ve nerede izlediğini cemi olarak hatırlamadığını belirterek, Rahmetli kameramanın çekmiş olduğu kaynak. Helikopterin içinden, merhum kameramanın çekmiş olduğu görüntüler olması geçişsiz evet birlikte helikopterlerin içinde olan birisinin telefonun ya de tıpkısı şeyinden. Yani görüntülerin sizde olmamasına ben da şaşırdım ifadesini kullandı.

TERÖR BÜROSU BELGELER İMHA EDİLDİ

Geçen duruşmada sanıklardan Yusuf Alp ile tanık Ahmet Ergeç ortada gerçekleşen telefon görüşmesinin tape kayıtlarına ilişik fiziksel çıktısının ve kabak halinin mahkemeye gönderilmesi amacıyla yazılan müzekkereye sunulan karşılık birlikte dosyaya girdi. Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Düzenleme Suçlar Anket Bürosunca yazılan cevapta şöyle denildi Âlem Vukuf Ajansı çalışanı Lütfi Aykurt tarafından çekilen foto ve videolar ile Malatya 3’üncü Dokunaklı Ukubet Mahkemesi’nin 4 Kasım 2011 zaman, 20112184 sınırlanmış değişmeyen ile şahit Ahmet Ergeç’in kullanımındaki numaralı hatta ilişik 10 Son Teşrin 2011 tarihinden itibaren uygulanan 3 aylık müddet ile verilen iletişin tespiti tedbiri kararına güvenerek 10 Kasım 2011-10 Şubat 2022 tarihleri arasında geçerli ve elde edilen bilgelik ve belgelerin imhasına ilişkin kendisine düzenlenen imha tutanağı yazımız ekinde gönderilmiştir.

AVUKAT AŞKIN ANNE DELİLLER

Furkan Yazıcıoğlu’nun avukatı Veysel Çok, dosyaya giren cevabi yazının belge ve bilgilerin imha edildiğine dayalı olduğunu belirterek, Telefon görüşmeleri hem bu dosya hem sormaca dosyası üzere esas delillerden biri olması gereken fotoğrafların ve videoların olmadığına dair karşılık verilmiştir. Bu hususun baştan araştırılmasını arzu ediyoruz dedi. Mahkeme böylece murafaa heyeti, Kahramanmaraş Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na müzekkere yazılarak gönderilen imha tutanaklarının tanıklıktan ricat ile ilgili olup olmadığı yahut cümle iletişimin imhasına ilişkin olup olmadığı hususunda araştırılma yapılarak mahkemeye vukuf verilmesine değişmeyen vererek, duruşmayı erteledi.

ÇAYIR FURKAN, BU KONUDA ALENIYET KESMEK İÇİN SİYASİLERİ DOLAŞIYOR

Duruşmaya katılan Milli El Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır birlikte Furkan Yazıcıoğlu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Demokrat Öğür Genel Başkanı Gültekin Uysal’ı musahabe etmesiyle ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu. Çayır, davanın suikast davası olması gerekirken hırsızlık davasına döndüğünü ve bu şekilde dosyanın sulandırıldığını belirterek, şunları söyledi Bizim Furkan, duygusal havliyle bu büyüklüğünde duyarsızlığa, bu büyüklüğünde vurdumduymazlığa ayrımsız ayaklanma olsun diye niteleyerek hep yetkilileri dolaşıyor tamam olarak ve dosyayı anlatıyor. Kamuoyunu duygun kuzuluk ifham etmek, bu konuda uzaklik bölmek üzere kendi çabasıyla siyasileri dolaşıyor, siyasileri bilgilendiriyor. Kamuoyunda bu camit ruhu yeniden diriltmek, faillerin bulunması anlamında tıpkı çabalama ve çalışma gider ediyor. Bunu dahi bu şekilde sarmak lazım, bambaşka nev uyumak lazım. (DHA)

Share: