Murat Karayalçın: “Böyle Aynı Değişmeyen Almışsa Katıksız Adına Hepimizin, Bütün CHP’nin Umumi Başkanıdır Cumhur Reisi Adayımız”

Bilgelik: ABDULLAH ÇELEBİ-Alıcı: KERİM UĞUR

Sakat SHP Umumi Başkanı, çarkıt Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Misyon Karayalçın, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olup olmayacağıyla ilişkin “art arda gelen çağrıların Cumhurbaşkanlığı seçimiyle angajmanlı olabileceği yorumu ciddilik kazanıyor. Böyle bire bir değişmeyen almışsa saf yerine hepimizin, tamam Cumhuriyet El Partisi’nin umumi başkanıdır, cumhurbaşkanı adayımız. Ayrımsız ön seçme yapılamaz. söz konusu olmaz” dedi.

Bozuk SHP Genel Başkanı, eski Dışişleri Bakanı ve Başvekil Yardımcısı Meram Karayalçın, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun partisinin İzmir Seferihisar kampındaki “Siz adi benimle alay malay misiniz? Daha Çok değişmeyen verin. Bu umum düşmanlarını bu arada yenecek miyiz, yenmeyecek miyiz?” açıklamalarını, ZÜMRÜDÜANKA Haber Ajansı’na değerlendirdi. Karayalçın, şöyle konuştu:

“Tıpkı tümen genel başkanının partinin bütününü görme ve kıymetlendirme açısından böyle tıpkı çağrıda bulunması dümdüz karşılanmalıdır. Sayın genel başkanın taktiridir. Bire Bir müddet evvel eş, evet de bu şekilde yorumlanabilecek çağrısı olmuştu. Onu de dikkate aldığımızda art arda gelen çağrıların Cumhurbaşkanlığı seçimiyle bağlantılı olabileceği istimara ciddiyet kazanıyor. Bunu ayn ardı etmemek gerekir. Esasta Cumhuriyet El Partisi’nin reisicumhur adayı çokça saf namına Cumhuriyet Altını Ahali Partisi’nin umumi başkanıdır. Tıpkı yöre seçim yapılamaz. söz konusu imkânsız. Bizim partimizin genel başkanı reisicumhur adaylığını düşünüyorsa aynı yöre intihap söz konusu değildir. Doğal yerine genel başkanımız, eğer hakeza aynı kararı varsa, ki o çağrıların bununla haddinden fazla dinç tıpkı ilişkisi olduğu anlaşılıyor. Hakeza tıpkı karar almışsa natürel adına hepimizin, bütün Cumhuriyet Altını Halk Partisi’nin umumi başkanıdır cumhurbaşkanı adayımız.”

“İTTİFAK SÖZCÜĞÜNÜN KULLANILMASINDAN YANAYIM”

Altılı Masa’nın çalışmalarını değerlendiren Karayalçın şöyle devam etti:

“Ben Ulus İttifakı demeyi tercih ediyorum. Kavim İttifakı diye niteleyerek başladık. Daha bilahare bu ifadeyi daha beş altı kullanır olduk. Onun adına iş birliği, korkulu birliği kavramları öne artık. Demin dahi bu Altılı Ganyan Masa’ya dönüştü. Bundan çok yana değilim. İttifak sözcüğünün kullanılmasının elan akıllıcasına olduğu kanısındayım. İttifak çok ateş parçası aynı deyim. Öyle aynı ortamdayız, el birliği ortamında olmalıyız. Güçlerimizi birleştirmeliyiz. O nedenle dahi yaşayan sözcükler, aktif ifadeler kullanmalıyız. Sayın Umumi Başkanımız ve diğer partilerin genel başkanlarının de şöyle benzeri yorum yaptıklarına tanık oluyoruz. Cumhurbaşkanı adayının ki olacağını belirlemeden ilk ne yapacağımızın belirlenmesi gerekiyor. Evvel yurttaşlarımıza bire bir proje sunmamız gerekiyor. Ondan sonraları cumhur reisi adayı belirlenmeli denmekte. Bana bakarak bile doğru benzeri yaklaşım. Önce yurttaşlarımıza Millet İttifakı yerine elbet bire bir hile vaat ettiğimizi, neleri getireceğimizi açıklamamız gerekiyor. Ego buna gelecek projesi diyorum. Averaj benzeri yurttaşımızın, seçmenimizin okuduğunda ‘Güzel günler benim evlatlarımı, yakınlarımı bekliyor’ diyeceği bir siyasi metne ihtiyacımız var. Benim gelecek projesi dediğim birlikte bu. Alelhusus Türkiye’yi metrukiyet etmeyi düşünen gençlerimiz için bu sağlam okuduğunda ferah ferah yaşayabilecekleri tıpkı gelecek görebilmeliler. Bu ortaya konmalı. Aslında şu temel kadar dahi konabilmeliydi.”

“SÜLALE AYINA BÜYÜKLÜĞÜNDE CUMHURBAŞKANI ADAYI BELİRLENMELİ”

Ati döneme müteveccih çalışmalarla ilgili mütekellim Erek Karayalçın şunları söyledi:

“12 Şubat’tan bu yana 7 ay geçti. Geriye dokuz ay kaldı. Bu dokuz ayı, üç ay ve şeş ay diye ikiye ayırıyorum. Ocağa kadar ati üç ayımız var. Ondan bilahare bile altı maaş bir çevrim başlıyor. O birlikte ikinci çevrim. Ocağa büyüklüğünde geçecek bu dönemde benim gelecek projesi dediğim politik dayanabilen hazırlanmalı. Reisicumhur adayı belirlenmeli. ve bunlar kadar önemlisi; aynı ortak yönetim protokolü hazırlanmalı. Benzeri ortak yönetim hükümetinde fariza yapmış çarkıt tıpkısı başvekil yardımcısı kendisine dirimsel derecede makro olduğuna inanıyorum. Türkiye elbette yönetilecek? Atamalar pekâlâ olacak? Bakanlıklara kimler gelecek, ne olacak? İsim olması gerekmiyor, hangi tümen ne yapacak bunun ortaya konması gerekiyor. Altılı Masa dediğiniz, benim Budun İttifakı diye niteleyerek adlandırmayı yeğleme ettiğim çatı sonuçta tıpkı koalisyondur. Farklı partiler tıpkısı araya geliyorlar ve Türkiye’ye yıpranmamış tıpkı dümen vaadinde bulunuyor. Bu idare şüphesiz olacak, elbet işleyecek, kimler ne sorumlulukları üstlenecek? Benim koalisyon hükûmeti protokolü dediğim üstelik bu. Üç ayda üç özdek. Bir gelecek projesi, iki cumhur reisi adayı, üç koalisyon hükûmeti protokolü. Kari ayında bunlar kamuoyuna açıklanmalı. Dümbelek artan 5-6 maaş dönemde dahi seçim güvenliği, listeler, arazi çalışmaları yapılmalı.”

ÇİĞLİ BELEDİYESİ’NE MEDIH

Çiğli Belediyesi yoluyla bugün planlı Çiğli İmar ve Site Çalıştayı’na katılan Karayalçın, çalıştayla ilişkin izlenimlerini birlikte şöyle aktardı:

“Haddinden Fazla iri ayrımsız zevkle dinledim. Sayın başkanımızın konuşması oldu. Kıvançla dinledim, övünç duydum. Dijitalleşme dedikleri teknik özdek kabil gözüküyor ama esasta hizmette verimliliği sağlıyorlar. Saydam aynı uray yapısı da ortaya koyuyor. Şeffaflık ve katılımcılık sosyal demokrat belediyeciliğin özüdür. Biz 1989’dan bu yana bunu vaat ediyoruz. Asetat ve elçi ayrımsız belediye yapısı. Bunu gördüm. Bozuk aynı şehremini namına da nazik memnuniyet duydum.”Share: