Muş bilgelik… Ekincilik ve Orman Vekil Yardımcısı Pakdil, Muş’ta günâşık hasadı yaptı Açıklaması

Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Nihat Pakdil, Muş’ta nüfusun yüzde 50’sinin üzerindeki kesimin kırsalda tarımla uğraştığını belirterek, “Bu nüfusun kırsalda yaşaması noktasında gençlerimize ve kadınlara müteveccih programlarımız ve projelerimiz var.” dedi.

Programlara süzülmek için geldiği Muş’ta, beraberindeki heyetle Ilbay İlker Gündüzöz’ü ülfet eden Pakdil, ardından Valilik Toplantı Salonunda ilgilendiren kurumlardan çalışmalar üzerine bilgelik aldı.

Daha sonradan Nasip Alparslan Ekincilik İşletmesi’nde düzenlenen “Ekincilik Haset” programına katılan Pakdil, tarım açısından teknoloji ve bilimin haddinden fazla oylumlu olduğunu söyledi.

Bakanlık kendisine bu işi haddinden fazla önemsediklerini ve önceki ele aldıkları konuların başında dijitalleşme çalışmalarının geldiğini nâkil Pakdil, şöyle konuştu:

“Bunun tıpkı örneği, bu ayın başında Dikici Taşıt Sisteminde attığımız adım. Bu noktada artık çiftçilerimiz bizim teşkilatlarımıza gelerek, ahit kaybederek, masraf ederek bir müracaatta bulunmayacaklar. Heves ettikleri takdirde bulundukları tıpkısı ortamda bilgisayar ve telefonlarıyla bu müracaatlarını yapabilecekler. Bu tıpkısı başlangıçtır. Bunun peşi sıra başka adımlarımız ati. İnşallah ‘Ekincilik Cepte’ programını yılbaşına yetiştireceğiz. Sözleşmeli üretimle hem çiftçimizi hem üstelik dünyalık alıcısı olan hareket insanların halklarını koruyan, alanda hakkının kaybolmayacağı yapının oluşturulması amacıyla çalışıyoruz.”

Kırsal alanın kendileri amacıyla haddinden fazla yüce olduğunu vurgulayan Pakdil, şunları kaydetti:

“Muş’ta nüfusun yüzdelik 50’sinin üzerindeki kavil kırsalda tarımla uğraşıyor. Bu nüfusun kırsalda yaşaması noktasında gençlerimize ve hanımlara müteveccih programlarımız ve projelerimiz var. İnsanlarımız artık şehre gitmekten vazgeçecekler ve oturdukları yerden mutlu bire bir şekilde kırsal faaliyetlerine ekimlerine devam edecekler. Muş, ovasıyla, akarsu kaynaklarıyla makro benzeri vilayet. İnşallah bu bereketli topraklarda henüz fazla im çekmek üzere bütün alay malay hız içerisinde olacağız. Salgın süreci, peşinden yaşanan komşu mutluluk savaşı, bizim çekişme alanımız olan tarımın önemini bir misil daha bize hatırlattı. Bu eşsiz topraklardan haddinden fazla henüz çok yapıt elde etme imkanımız var. Bu toprakları sulayarak bunu sağlayacağız. Hemen kendimizi değil apayrı ülkelerin ihtiyacını karşılayacak benzeri noktaya geleceğiz.”

“Çiftçilerimiz eksinler ki büyüklük güçlensin”

AK Tümen Muş Mebus Mehmet Güvenli Parıltı ise çok çoğalan bir yıl yaşadıklarını belirtti.

Muş’ta kısaca 400 bin titrem buğday ve 97 bin ton arpa elde edildiğini, Tiryaki Holding’in bile haddinden fazla şişman desteğinin olduğunu rapor fail Şimşek, şunları belirtti:

“Rabbim çiftçilerimize arıza vermesin. Çiftçilerimiz eksinler kim büyüklük güçlensin. Pandemi süreci tarımın önemini gösterdi. Muş Ovası’nın 1. etabı olan 176 bin dönüm alanın sulama ihalesini bu yıl içre yapımı sözleşmeye bağlayıp gücük sürede kazmayı vuracağız. Görklü hayır olsun inşallah. İçme suyu bizim üzere çok elzemdi. Geçen yıl ihalesini yapmıştık. Arıtma ve içmece suyunun ihale edilen kısmının tahminî maliyeti 1,5-2 milyar lira civarında. Bire Bir zaman önce Muş’umuza, elan içilebilir, masrafsız suyun gelmesi konusunda Sayın Bakanımız desteğini esirgemedi.”

Muş Şehremini Feyat Asya de ekincilik ve hayvancılık ili olan Muş’ta, Ekincilik ve Orman Vekil Yardımcısı Pakdil ve ekibini ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

En büyük hayallerinden biri olan “Muş İçme Suyu Gerçekleştirme Projesi”nde Reisicumhur Erdoğan’ın talimatıyla proje sürecini tamamladıklarını ve çalışmalara başladıklarını anlatan Asya, “78 bin hektar alanı havi ilişkin sulama sistemi projesinde de ihale aşamasına gelmenin mutluluğunu bize yaşattınız. Muş halkı namına sizlere teşekkürname ederiz. Hasat döneminin şehrimize ve ülkemize müfit ve bereket getirmesini diliyorum.” dedi.

Tiryaki Holding Umumi Heyet Başkanı Ahmet Tiryakioğlu bile AR-GE faaliyetleri kapsamında 18 garip periferi melez ayçiçeğinin ekimini yaptıklarını söyledi.

Ana Ortaklık yerine 4 kıta ve 11 ülkede elektrik gösteren bire bir azık ve tarım şirketi olduklarını nâkil Tiryakioğlu, şöyle konuştu:

“Ayrımlı coğrafyalarda 6 milyon dekarlık ekincilik arazisi işletiyoruz. 5 milyon tonluk hacme ve 2,5 milyar dolarlık ciroya eş bir firmayız. Acun genelinde 6 binden fazla çalışanımız var. 7 lokasyonda da 25 istihsal tesisimiz var. Zaman de geniş ovasıyla Türkiye’nin önde gelen ekincilik şehirlerinden birindeyiz. Muş, Türkiye’da dirlik gösterdiğimiz sunma mefret yerlerin başında geliyor. Burada yaklaşık 60 bin dekar alanı Yıldız Alparslan Ekincilik İşletmesi yerine işliyor, yetiştirdiğimiz ürünlerle hem Muş hem büyüklük ekonomisine katkı sağlıyoruz. 2018 yılında TİGEM’den işletmesini devraldığımız bu kıymetli topraklarda tohumluk buğday, ayçiçeği ve şeker pancarı üretiyoruz. Bulunan fiilî 85 çalışanımıza ilişik yerine 700 kişiye da ek istihdam sağlıyoruz. Tam yatırımlarımız tamamlandığında çalışan sayımızın 5 hatim artmasını öngörüyoruz.”

Darülfünun-endüstri aksiyon birliğini Muş Alparslan Üniversitesi ile gerçekleştirdiklerini nâkil Tiryakioğlu, “Sayın rektörümüze teşekkürname ediyorum. Ayrımsız müjdeyi, hocamızın de izniyle tavzih etmek istiyorum. Geçenlerde Tiryaki-Dikici Akademisi’ni kuruyoruz. Böyle bire bir modelin tamam Türkiye’üstelik uygulanmasıyla hem çiftçilerimiz hem sektörümüz hem üstelik ülkemiz kazanacaktır. Hasadımızın hepimiz için fazlalaşan olmasını ve bu bereketin mecmu ülkemize yayılmasını temenni ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Yardımcısı Pakdil, konuşmaların arkası sıra biçerdöverle günâşık hasadı yaptı.

Share: