Müslüme’nin cansız bedeninin bulunduğu yerde his fail avukatlardan eş rey: Bölgeye kişi imkanlarıyla çıkması olanaklı değil

Karaman’dan kış mevsimini kılmak amacıyla 10 Kasım 2021’dahi Gülnar ilçesinin 175 metre rakımlı Yanışlı Mahallesi’ne mevrut 7 çocuklu Yağal ailesinin 6’ncı çocuğu Müslüme, kaybolmuştu. Kontrol çalışmalarının 10’uncu gününde, ailesinin otağ kurduğu noktaya 7 kilometre uzaklıktaki Narven mevkisinde, çalılıkların ortada Müslüme’nin camit bedeni bulunmuştu.

DEDE TUTUKLANDI

Müslüme’nin cesedinin bulunduğu dönüş, güllabi ekipleri, annesi Selvi, babası Mehmet, dedesi Hasan Yağal, anneannesi, babaannesi, kardeşleri ve halasının da aralarında olduğu 9 yakınını gözaltına aldı. Anneanne Yağal, şeb ifadesinin alınmasının peşi sıra serbest bırakıldı. Gözaltında ve karakolda 3 geceleyin nâkil şüpheliler, işlemlerinin ardından 22 Kasım’dahi adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan şüphelilerden ağababa Hasan Yağal tutuklandı, 7 sülale üyesi ise müddeiumumilik marifetiyle erkin bırakıldı. Silifke Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın olayla ilişik yürüttüğü soruşturmada iddianame hazırlandı.

HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Tutuklu maznun dede Hasan Yağal, Silifke 1’inci Pahal Ukubet Mahkemesi’nde görülen geçmiş duruşmaya Diyarbakır 1 Nolu Faziletli Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’ndan getirildi. Ağababa, ‘Kendini savunamayacak andıran akrabayı benzeri suçu alalamak, delillerini ortadan örtmek için kasten katil, çocuğun kalifiye tensel istismarı, kalifiye cinsî geveze, seksüel amaçla kuvvet, yıldırma yahut alavere dalavere kullanarak çocuğu hürriyetinden yoksun kılma, suçluyu himmet suçuna azmettirme’ suçlarından yargılanıyor.

“BÖLGEYE KENDİ İMKANLARIYLA ÇIKMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Mersin Silifke 2’nci Pahal Ukubet Mahkemesi heyeti, Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı ve Sazak Barosu Yavru Hakları Merkezi avukatları, bilirkişiler, Müslüme’nin tutuklu dedesi Hasan Yağal ile tutuklanmadan sanıklar babaanne Ayşe Yağal ve annesi Servi Yağal, 19 Teşrinisani 2021’dahi Müslüme’nin cesedinin bulunduğu Yanışlı Mahallesi kırsalında bugün yapılan keşfe katıldı. Tutuksuz sanıklardan koca O.Y.’nin vadi almadığı keşifte, Müslüme Yağal’ın kâh sülale yakınları üstelik hazır bulundu. Yapılan keşifte Müslüme’nin en üst görüldüğü kesim ile cesedin bulunduğu alana olan aleniyet hesaplandı. AFAD ve güllabi ekiplerinin üstelik katıldığı keşifte, ormanlık alanın tamamında araştırmalar yapıldı. Yapılan incelemelerde, ağılın bulunduğu bekçi, otağ, hayvanların otlatıldığı bölgeler ve olay gününde ev bireylerin olduğu noktalar araç altına alındı. Ekipler Müslüme’nin cesedinin bulunduğu araziyi birlikte titizce inceledi.

Keşif ekibinin bulaşan olarak güçlükle ulaştığı mevkide yapılan incelemede, Müslüme’nin cesedinin bulunduğu bölgeye kişi imkanlarıyla çıkmasının cins olmadığı, Sazak Barosu avukatları eliyle dile getirildi. Avukatlar, bu bilginin ehlihibre raporlarına eklenmesini istek etti. Minik Müslüme’nin ölümüne ilgili davanın 2’nci duruşması ise 27 Ekim’da görülecek.

İDDİALARI REDDETTİLER

Mavera yandan suçluyu kayırma suçundan tutuksuz yargılanan anne Servi, babaanne Ayşe Yağal ile ağabey O.Y. (15) birlikte duruşmaya katıldı. Baba Mehmet, ağabeyler K., H. ile abla A.Y. (14) da duruşmada amade bulundu. Mavera yandan mahkeme heyeti, Müslüme’nin bulunduğu sırada çekilen naaş fotoğraflarını ekrana yansıtıp, maznun ve tanıkların ifadelerini vicdanlarına seslenerek vermelerini istedi. Duruşmada ev bireyleri şahit adına dinlendi. Sanık ağababa Hasan Yağal ile anne Servi Yağal, babaanne Ayşe ile ağa O.Y., haklarındaki bilcümle suçlamaları reddetti. Ana Servi Yağal, duruşmada Müslüme’nin ölümüyle ilişkin kimseden şikayetçi olmadığını söyledi.

Cet Mehmet Yağal birlikte murafaa salonunda hazır bulundu. Duruşmada önceki yerine Ayşe Yağal’ın ifadesi alındı. Ayşe Yağal, Müslüme’nin kaybolduğunu eşine kendisinin söylediğini, eşinin da böylece haberinin olduğunu ve traktörle aramaya çıktığını kaydetti. Ayşe Yağal, Hasan Yağal’ın gelinine taarruz iddiasına müteveccih ise “Selvi bizim günahsız yeğenimiz. Ego eşime güveniyorum. O anca bire bir madde yapmaz. Benim eşim suçsuz” dedi.

DEDE: ARADIK BULAMADIK

Duruşmanın devamında tutuklu maznun Hasan Yağal’ın ifadesi makbuz. Dede Hasan Yağal, olay günü küçükbaşlarla birlikte eşi Ayşe ve torunu Müslüme ile çadıra geldiklerini belirterek, “Kemirmek yedik, sonrasında torunum Selek ile ben hayvan otlatmaya gittim. Ben madun yoldan gittim, Alicenap bile art yoldan gitti. Müslüme’yi en üst saat 14.30 kadar çadırdan çıkarken görmüştüm. Efsanevi otlatmaktan geldim. Torunlar ağlıyordu, O.Y., Müslüme’nin kaybolduğunu söyleyince traktöre binip, asfalta akilane gittim. Gittiğim yerde Ayşe ve Servi’yi görünce onlar üstelik bulamadıklarını söyleyince jandarmaya bilim verdik. Herhangi Bir yerde aradık bulamadık” dedi.’

“RAPORU BİLEMEM, GELİNİMLE İLİŞKİM NAMEVCUT”

Müslüme’nin bulunduğu yere kişi başına gitmiş olabileceğini öne süren Hasan Yağal, “Yavru bu, kendi başına masraf. Seçkin gördüğümde Müslüme’yi yüzünden öperim. 9 bölüm sonradan boynundan DNA çıkması normal. Bundan cinsel tıpkı gösteri olduğu sokak. O benim torunum, bu laf bahis konusu de olanaksız” diye konuştu.Mahkeme heyeti, Hasan Yağal’a Müslüme’nin ablası gayrı torunu A.Y.’nin zat çocuğu olup, olmadığı üzerine istifham sordu. Yağal ifadesinde, “O benim torunum, raporu bilemem. Belki akrabalıktandır. Gelinim Selvi ile ayrımsız eşeysel ilişkim olmadı” ifadelerini kullandı.Share: