Mutluluk genelindeki öğrenci yurtlarında sarsıntı ve tahliye tatbikatı yapıldı

İçişleri Bakanlığı ile Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı iş birliğinde 81 ildeki mektepli yurtlarında, afet ve müstacel durumlarda yapılması gerekenlere müteveccih “Hareket Andaç Çök-Yerleştirme-Tutun ve Tahliye Tatbikatı” düzenlendi.

Ülke genelindeki Güven ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne kapalı öğrenci yurtlarında gerçekleştirilen manevra öncesi Cebeci Site Kız Mektepli Yurdu’nda brifing toplantısı yapıldı.

Programa Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Facia ve Müstacel Boyut Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Ankara Valisi Vasip Delice ile nazır yardımcıları ve bakanlık yetkilileri katıldı.

Programda Adana, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri ve Van’bile kâin öğrenci yurtlarıyla videoteyp konuşma bağlantısı kuruldu. Buralardaki valiler, illerinde tatbikata katılacak öğrenci sayılarına ilişkin vukuf verdi.

Daha bilahare saat 21.00 itibarıyla başlatılan manevra kapsamında Soylu ve Kasapoğlu öğrencilerle beraber evvel “çök-rejim-tutun” hareketi yaptı. Binadakilerin tahliyesinin ardından belirlenen alanlarda toplanıldı.

“Amade olan benzeri Türkiye fotoğrafı çiziyoruz”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tatbikatın tamamlanmasının arkası sıra yaptığı konuşmada, Van’da 2011’de meydana gelen depremlerde 649 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, akıbet 10 yılda acun genelindeki afetlerde 4 bitirme artma olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’üstelik sonuç yıllarda yaşanan deprem, başat ve yangınlara işaret eden Aristokrat, afetlerin her an meydana gelebildiğini, bu yüzden tedarikli olunması gerektiğini vurguladı.

Aristokrat, afet öncesinde, esnasında ve sonrasında yapılabilecekler üstüne yekpare gelgel ve kuruluşlar ile vatandaşların bilgilendirilmesi üzere birçok planın hayata geçirildiğini söyleyerek, Türkiye’nin dünyada bu konuda en önde gelen ülkelerden olduğunu kaydetti.

Bakan Aristokrat, “Yalnız kendimiz üzere değil, etrafımızdaki coğrafya için üstelik amade olan, lazım kamu kuruluşları gerek sivil toplum örgütleriyle beraber hazır olan bir Türkiye fotoğrafı çiziyoruz.” dedi.

Geçen senenin “Facia Terbiye Yılı” adına belirlendiğini ve bu kapsamda 56 milyon kişiye ulaşıldığını hatırlatan Aristokrat, “Bu yıl ‘Kıran Tatbikat Yılı’. Geçen ayın sonu itibarıyla 66 bin 202 manevra yaptık. Şu ana kadar 94 bin tatbikat yaptık.” dedi.

Soylu, bunların arasında Türkiye’dahi ilk kez gerçekleştirilen tatbikatların üstelik olduğunu söyleyerek, “baraj patlaması”, “tıpkısı anda 4-5 ayrımlı noktada cuşiş çıkması” kadar senaryolar üzerinden tatbikatlar yapıldığını belirtti.

Afet simultane yapılması gerekenlerin çocukluktan itibaren öğrenildiği aynı anlayışın benimsenmesinin önemine belen eden Soylu, “Japonya kabilinden ülkeler seçme yıl, kıyamet yaşadıkları sunma nazik günlerinde devlet tatbikatı yaparlar. Tığ de ayın 12’sinde, yani Düzce depreminin sene dönümünde saat 18.57’de ayrımsız sarsıntı tatbikatı, mutluluk tatbikatı gerçekleştireceğiz.” diyerek konuştu.

Aristokrat, 81 ilde 2 bin 97 öğrenci yurdundaki kısaca 850 bin kişiyle gerçekleştirilen tatbikata imkan sağlayıcı Cahillik ve Spor Bakanlığı ile cemi katılımcılara teşekkür ederek, “Gelecek nesillere bırakabileceğimiz, gelişmiş ve modern tıpkı ülkenin genişlik oylumlu miraslarından birisi de afat karşısında nasıl davranacağımız, elbette ahali birliğiyle cereyan edeceğimizdir.” ifadesini kullandı.

“Hareket anının yönetimi haddinden fazla eleştiri”

Icra Vekili Kasapoğlu birlikte bugün yetişkin ve teferruatlı tıpkısı çalışmanın gerçekleştirildiğini söyledi.

Yurtlardaki 850 binden çok mektepli ve personelle bati tıpkısı terbiye sürecinin peşi sıra tatbikatın yapıldığını tabir fail Kasapoğlu, bu çalışmalar nedeniyle İçişleri Bakanı Aristokrat’ya teşekkür etti.

Kasapoğlu, hareket anının yönetiminin haddinden fazla nazik olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu tatbikatlardaki esas amacımız bu bilincin var olması, bu süreçlerin yönetimine müteveccih benzeri hazırlığın ve tecrübenin söz konusu olması. Alelhusus 2022 tatbikatlar yılı namına ilan edildiği için genişlik kapsamlı tatbikatı de Türkiye’nin yurtlarında akdetmek bugün olanaklı oldu. Alelhusus seferberlik anında yurtlarımızdaki öğrencilerimizin uyarı alarmıyla birlikte bire bir hazırlık süreçleri ve bu süreçlerin sonrasında yapılması gerekenlerin temas biri çokça mufassal benzeri şekilde eğitimle gerçekleşti. Hele gençlerimizin ve yurtlarımızdaki himmet arkadaşlarımızın bu konudaki bilinci ve bu süreçlere hazırlığı, hakikaten o ajanda rejim açısından eleştiri benzeri öneme haiz.”

Share: