NAZIR ÇALIM: IÇTIMAI BASAMAK PROJESİNDE KARIŞIKLIK OLMADIĞINI 5 MİLYON BAŞVURUDAN ANLIYORUZ

BELDE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Çalım içtimai basamak projesiyle ilgili, “Projeyle ait elinin körü aynı molekül namevcut, kargaşa olmadığını dahi yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz” dedi.

DOĞRU Tümen Umumi Tarz Düzenleme Başkanlığı’nın birleştirme ettiği ‘2023’e Akilane Kent Buluşmaları’ programı kapsamında Samsun’a mevrut Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Hava, İlkadım ilçesindeki Ömer Halisdemir Salonu’nda açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet Altını tarihinin en iri sosyal konut projesini başlattıklarını söyleyen Gelgel, “14 Eylül’dahi Sayın Cumhurbaşkanımız, cumhuriyet altını tarihinin yeryüzü balaban içtimai basamak hamlesini milletimizle paylaştı. Bu kapsamda Samsun’umuza dahi 4 bin 400 ev kazandırıyoruz. Merkez’de 1700, Çarşamba’da 600, Bafra’üstelik 500, Ondokuzmayıs’ta 380, Canik’te 320, İlkadım ve Kavak’ta 200, Havza’dahi 150, Vezirköprü’dahi 200, Ladik’te 100, Asarcık’ta 50 konut nesir edeceğiz. Gene Samsun’de 100 bin içtimai konutluk projemizle toplanmış 1497 konutu da düz yazı ediyoruz. Antrparantez bugüne büyüklüğünde ‘Ev sahibi olmayan hiçbir vatandaşımız kalmayacak’ anlayışıyla TOKİ’mizle ülkemize yekpare 1 milyon 170 bin hane kazandırdık. Samsunumuzda, bugüne kadar bütün envestisman bedeli 4,2 milyar lira olan 9 bin 563 konutluk projelerimizi tamamladık. Yeniden envestisman bedeli 1,5 bilyon lira olan 3 bin 350 konut ve dükkan projemiz ise bitmeme ediyor. Bu projelerimizi tamamladığımızda Samsunumuza toplamda 13 bin hane ve dükkanımızı kazandırmış olacağız. Ülkemizde 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. 12 milyon vatandaşımızın tehlikesiz konutlarda yaşamasını sağladık. Şu zaman sahada 350 bin konutumuzun dönüşümü bitmeme ediyor. Şimdiye kadar 1 milyon 170 bin konutu tamamlamış tıpkısı iradeden bahsediyoruz. Bağımlı bu iradeyi ortaya koyan aynı liderden bahsediyoruz. Nedeniyle bu projelerin yapımının garantisi Recep Tayyip Erdoğan’dır” diyerek konuştu.

‘ÖDEMELER, VATANDAŞ NEREDEYSE EVİNE GİRDİĞİNDE BAŞLAYACAK’

Icar ve hane fiyatlarındaki düşüşün başladığına değinen Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla alakadar sunturlu yeknesak var elimizde. Zaman Samsun’da Atakum ve Canik’teki içtimai konutlarla ait uyuşma yapılmadı. Zira arazideki problemlerden çevre. Onlar Afet Mahallesi’ndeki konutları matlup. Konutlardan 2 ay sonraları 3 kamer sonraları bitenler var. Adım girişim bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde konvansiyon yapılacak. Yani tığ bütün vatandaşımızın lehine akım ettik. Kira ve ev fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar şüphesiz düşüyor? Yapılan sosyal konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. ve meclisimizin yapmış olduğu aranjman ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Zımnında biz bu manada da ihtiyaçlara bakarak akıntı ettik, etmeye da bitmeme ediyoruz.”

‘2 MİLYON DINÇ BAŞVURDU’

Gençlerin bile projeden bütçeleri ölçeğinde ferah ferah faydalanabileceğini anlatan Gelgel, “Projeyle ilgilendiren elinin körü tıpkı madde namevcut, cengel olmadığını dahi yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler kuşkusuz alacak?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona mail referans yaparak arz net cevabı vermiştir. Zımnında burada tıpkı duraksama yok. Tığ toplumun tekmil kesimlerine ve sağlık gruplarına yönelik aynı proje açıkladık. Benzeri kişinin 10 yıl faizsiz arsaya girdiğini düşünün, asgari ücretle de çalışsa, eve giren bir tane dirimlik asgari ücret bile olsa 1200 TL sabit ödemeleri olacak. Bu nicelik hiçbir şekilde değişmeyecek. Dolayısıyla bu dirimsel gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek. Konutların ödemesinde ise vazifeli maaşlarının artma oranına bakarak artım yapılacak. Fakat güzeşte yıl memurlarımıza yüzdelik 80’e mümasil zam yaptık fakat TOKİ’den medyun olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzde 25 remiks yaptık. Yani geliri yüzde 80 artarken biz borcunu yüzde 25 artırdık. Tığ her antlaşma milletimizin yanı sıra olduk. Bu projedeki amaç elhak sosyal devlet anlayışı ve tahaffuz ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Zaten milletimiz bile büyük bire bir haz gösterdi” dedi.

‘2023 YILINDA EVİNE GİRMEMİŞ AFETZEDE KALMAYACAK’

Afetlerde vatandaşların yanlarında olduklarını söyleyen Hava, şu ifadeleri kullandı: “Cümle ilgililer afet alanına dakikasında anbean vatandaşın yarasını sardık. Tıpkısı taraftan üzülürken, yıpranmamış şehirlerin, dirim alanlarının inşası amacıyla bir hedefi ortaya koyduk. Antalya’üstelik cuşiş artık 3’üncü devir evlerin inşası için çalışmaları başlattık. Yaşanan bilcümle afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan sel sonrası dükkanları teslim ettik. Bozkurt Abana üzere ilçelerde konut inşaatları bitmeme ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’üstelik, Kastamonu’üstelik, Antalya’birlikte, Muğla’üstelik yaşanan afetler sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, teyit edeceğiz. Birçoğunun üstelik evlerini doğrulama ettik.” (DHA)Share: