Nazır Dönmez, Bilecik’te seramik fabrikasının temel atma töreninde konuştu Açıklaması

Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Ister boru hatlarımız lüzumlu LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse de vadi şeş gaz ambarlama tesislerimizle bu anlamda berenarı iyi bire bir durumdayız. gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı sıkıntı yaşamadan geçireceğiz inşallah.” dedi.

Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın de katılımıyla Akgün Şirketler Grubuna ilgilendiren Osmaneli Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın ana atma töreninde yaptığı konuşmada, bu tesisin 160 milyon dolarlık yatırımla hayata geçeceğini bildirdi.

Fabrikanın tam sığa işletmeye geçtiğinde 1000 kişiye istihdam sağlayacağını belirten Dönmez, tesisin tasarım ve eklenmiş değeri faziletkâr yapıt üzerine de muhteşem bire bir boşluğu dolduracağını söyledi.

Icra Vekili Dönmez, Bilecik’in seramik ve mermer üretimiyle öne sâdır ayrımsız ülke olduğunu anlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Özellikle mermer rezervinde önce 10, üretiminde önce 15 site ortada kayran alıyor. İnşallah bu yatırımlarla şehrimizin bu alandaki gücü ve konumu henüz dahi pekişecek. Biliyorsunuz akıbet dönemde Avrupa’üstelik ayrımsız erke krizi yaşanıyor. Avrupa hem hazırlık hem üstelik fiyatlandırma üstüne kısık aynı darboğazdan geçiyor. Medyadan izleme ediyorsunuzdur katıksız gazın tüketimiyle ilişkin konularda muhtelif yaptırımlar hayata geçirdiler. Lazım boru hatlarımız icap LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse da saha altı doğal gaz depolama tesislerimizle bu anlamda oldukça dolgunca tıpkısı durumdayız. doğal gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı kalın yaşamadan geçireceğiz inşallah.”

Fiyatlar üzerine Türkiye’nin dahi dünyadaki gelişmelerden hırçın etkilendiğini dile getiren Dönmez, “Burada bile artışın vatandaşlarımız üzerindeki etkisini yer organ ıskat etmek amacıyla sübvansiyonlarımızı, tıpkı eksantrik deyişle vatandaşa desteğimiz artırarak bitmeme ediyoruz. Katıksız gazda yüzdelik 80 oranında tutma uyguluyoruz. Yani 100 liralık ayrımsız faturanın 80 lirasını biz izzet kendisine karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Beyaz Zehir çeşitliliği açısından 168 mutluluk ortada 8’inci sıradayız”

Dönmez, akıbet dönemde verimliliğe ilişik düzenlemeleri hayata geçirdiklerini anımsattı.

En sonuç, hanelerde ısı yalıtımına müteveccih 50 bin lira emniyet paketi açıkladıklarını, sanayicilere enerji verimliliği üzerine motivasyon ve destekler verdiklerini kaydeden Dönmez, şunları aktardı:

“Bütün gayretimiz elimizdeki imkanları bildirme mübarek, arz canlı şekilde elde etmek. Erke ithal ettiğimiz tıpkı yayın. Petrolün neredeyse yüzde 92’sini, natürel gazın yüzdelik 99’unu ithal ediyoruz. O nedenle bu kaynakları kullanırken elan beş altı enerjiyle, daha erdemli ilerleme sağlayıcı mahsulat ve yapılar yeğleme etmeliyiz. Dünyada üretilen beyaz zehir çeşitliliği açısından 168 mevki beyninde 8’inci sıradayız. Bugün madencilik sektöründe 160 bine mail çalışanımızla akıbet 13 yılın yeryüzü erdemli istihdam rakamına ulaştık. 2022’dahi madencilik sektörü istihdamımız sabık yılın tıpkısı dönemine göre yüzdelik 5,3 artım gösterdi. Canip sektörlerle düşünüldüğünde bu ölçü 1 milyonun üstüne çıkıyor. Madencilik sektörümüzdeki istihsal ve ihracat artışına paralel istihdamın dahi artması bizleri ziyadesiyle memnun ediyor.”

Üretim tarafında dahi Kovid-19 salgını sürecindeki sağlam şartlara karşın 2020 yılında 714 milyon tona, 2021’birlikte 100 milyon titrem artışla 814 milyon tona ulaştıklarını vurgulayan Dönmez, “Akıbet 10 yıllık ortalamaya baktığımızda ise yıllık ortalama 742 milyon titrem üretim yaptığımızı görüyoruz. İhracat tarafında ise akıbet 20 yılda 10 kattan fazla tıpkısı artışla yaklaşık 6 bilyon dolar seviyesine geldik. Geçtiğimiz sene doğal taşlar, bor, trona, krom, ferro krom, feldspat ve tuz sunma çok aut tecim fazlası verdiğimiz madenlerimiz oldu.” bilgilerini verdi.

“Belde birlikte bizim madenler birlikte”

Nazır Fatih Dönmez, 2022’nin önceki 6 ayındaki ihracatta da tıpkı önceki seneye bakarak yüzdelik 19’luk artışla 3,36 milyar dolara ulaştıklarını belirtti.

Elde edilen verilerin, bu sene maden ihracatında kullanılmamış bire bir rekora imza atacaklarını gösterdiğine dikkati çeken Dönmez, “Bunu gittiğimiz seçme yerde söylüyorum. Bizim üzere madencilikte aslolan ekleme zer üretimdir. Madenlerimizi işleyerek küşayiş ve ağız yayın haline getirerek ihraç etmektir. Yoksa özge nev tığ üretiriz, diğeri amal, 1 liraya sattığımız tor maddeyi işlenmiş namına 5 liraya ferasetsiz alırız.” ifadelerine vadi verdi.

Türkiye’nin yegâne çinko eroin külçe üretimini yapacak tesisin temelini 2 yıl önceki Siirt’te attıklarını hatırlatan Dönmez, şöyle konuştu:

“Tesisimiz geçtiğimiz sene devreye girdi. Bunun birlikte bakır, alüminyum ve çipo-pelet dudak işaret odaklı entegre izabe tesisleri ile altın, gümüş ve ferro krom bütünleşmiş tesislerimizi birlikte devreye aldık. Borak cevherinde de okkalı bire bir hamle içerisindeyiz. Buradaki kent efsanelerine sonuç veriyoruz. Önümüzdeki hafta Balıkesir’birlikte ferro borak tesisimizin temelini atacağız inşallah. Ferro bor, havacılıktan demir-çelik sanayine büyüklüğünde birçok alanda kullanılıyor. Yerel teknolojinin geliştirilmesinde ciddi tıpkısı bileşen. Biz üretimiyle, ihracatıyla, teknolojisiyle, AR-GE’siyle, aksiyon güvenliği kültürüyle örnek bire bir madencilik sektörü kurmak istiyoruz. İhracatımızda lokomotif görevi görecek, maada safi milli hasılamızda mehabetli aynı paya erbap olacak, AR-GE’siyle yerli ve milli teknolojisinin gelişimine bindi olacak bire bir madencilik sektörü olacak. Bizim tarafımıza düşen ne varsa herhangi bir kalem desteği vermeye hazırız. Hususi sektörümüzün da yatırımcılarımızın de eskimemiş fırsatları değerlendireceğine inanıyorum. Tığ iddialıyız, madencilik önümüzdeki yıllarda kalitesiyle Türkiye’nin adından sunma fazla küçümseme ettireceği sektörlerden biri olacak.”

Dönmez, “çevrecilik” kisvesi altında önlerine taş koymaya çalışanların da olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin madenleri düzlük altında kaldıkça onlardan mutlusu namevcut. Türkiye’nin enerji ve beyaz zehir ithalatı arttıkça, ev dışına ödediğimiz meblağ arttıkça vazifelerini adına getirmenin gururunu yaşıyorlardır. Gittiğim her yerde, herhangi bir platformda üstüne basa basa söylüyorum: Belde birlikte bizim madenler dahi. Hangi birinden vazgeçeriz ne diğerinden. Içtima altı bizim amacıyla ne kadar değerliyse içtima üstü birlikte tıpkısı o kadar değerlidir. Biz ikisini birbirine hangi almaşık hangi bile rakip görüyoruz. Dünyada madencilik ne kurallarla, ne kaidelerle yapılıyorsa bizde bile benzeri şekilde yapılıyor. Türkiye’bile madencilik çevre karşıtı ayrımsız hisse senedi koluymuş kadar benzeri hava estirilmeye çalışılıyor. Madenciliğin nerede, şüphesiz yapılacağı kanunlarla muayyen durumda. Bölgedeki madencilik faaliyeti bittikten sonradan bölgeyi yine nasıl rehabilite edeceğiniz yine kanunlarda tek biricik yazılmış. Birileri havanda akarsu dövmeye, birilerinin değirmenine su taşımaya devam etsin. Biz milletimizin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğiz.”Share: