Nazır Fatih Dönmez son durumu açıkladı: Saf gazda bu kış ağırbaşlılık yaşamayacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla Osmaneli Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın anne atma töreninde yaptığı konuşmada, bu tesisin 160 milyon dolarlık yatırımla hayata geçeceğini bildirdi. Fabrikanın tam kapasite işletmeye geçtiğinde 1000 kişiye istihdam sağlayacağını belirten Dönmez, tesisin tasarım ve katma değeri erdemli nişane konusunda birlikte büyük tıpkısı boşluğu dolduracağını söyledi.

“TEDARİKÇİLER PROGRAMA UYDUĞU SÜRECE BU YAŞAMA SIKINTISIZ GEÇİRECEĞİZ”

Nazır Dönmez, Bilecik’in seramik ve mermer üretimiyle öne sâdır tıpkısı diyar olduğunu anlatarak, “Hele mermer rezervinde önce 10, üretiminde ilk 15 kent beyninde kayran alıyor. İnşallah bu yatırımlarla şehrimizin bu alandaki gücü ve konumu henüz birlikte pekişecek. Biliyorsunuz son dönemde Avrupa’de bire bir erke krizi yaşanıyor. Avrupa hem tedbir hem üstelik fiyatlandırma konusunda bunaltıcı bire bir darboğazdan geçiyor. Medyadan izleme ediyorsunuzdur tabii gazın tüketimiyle ilgili konularda çeşitli yaptırımlar hayata geçirdiler. Ister boru hatlarımız icap LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse de kayran altı doğal gaz ambarlama tesislerimizle bu anlamda oldukça bol tıpkısı durumdayız. gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı baskı yaşamadan geçireceğiz inşallah.” dedi.

“100 LİRALIK FATURANIN 80 LİRASINI ÇAP KARŞILIYOR”

Fiyatlar üstüne Türkiye’nin üstelik dünyadaki gelişmelerden damarı bozuk etkilendiğini dile getiren Dönmez, “Burada üstelik artışın vatandaşlarımız üzerindeki etkisini arz örgen azaltmak amacıyla sübvansiyonlarımızı, aynı apayrı deyişle vatandaşa desteğimiz artırarak devam ediyoruz. Natürel gazda yüzde 80 oranında tutma uyguluyoruz. Yani 100 lira benzeri faturanın 80 lirasını tığ cesamet adına karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: