Nazır Kirişci, Kahramanmaraş’ta biber hasadına katıldı Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Vekâlet namına şehir tarımına ehemmiyet verdiklerini belirterek, “Burada lüzumlu açıkta üretim gerekse antik şeş serada üretim teşviklerimiz beyninde olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize temas soy destekler sonuna kadar realizasyon edilecektir.” dedi.

Icra Vekili Kirişci, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde biber hasadına katıldı. Biber hasadı da eden Kirişci, işçilerle dostane etti.

Üreticilerin yer bahtiyar günlerinin hasat dönemi olduğunu dile getiren Kirişci, illerin ihtiyaç mahsus gıda maddelerini tezyit üzerine bir egemenlik ortaya koyması gerektiğini belirtti.

Kirişci, ürünlerin tazeliğinin kaybolmaması, lojistik maliyetlerinin azaltılması, üretim yapılması ve ürünlerin katettiği yolu kısaltıp susturucu emisyonunu azaltmanın oylumlu olduğunu aktararak şöyle devam etti:

“Kent tarımına Vekillik adına ehemmiyet veriyoruz ve bu konuda inşallah kampanya başlatıyoruz. Burada ister açıkta üretim gerekse çarliston marka şeş serada istihsal teşviklerimiz arasında olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize seçkin cins destekler sonuna büyüklüğünde realizasyon edilecektir. Buradaki hassaslık gösterdiğimiz, önceliğimiz konu, eğer jeotermal varsa bu bizim üzere önceki sırada vadi takanak. Zira jeotermalle tığ yılın az daha 11 kocaoğlan üretim yapabilme imkanımız olacaktır. Biz bunun ilkini İzmir Dikili’da temelini attık orada aynı camekân OSB mensur ediyoruz. Henüz sonradan Nevşehir Kozaklı üzere muktezi belgeleri, olurları verdik, imzaladık ve geçtiğimiz günlerde Dert Diyadin’da eksiklik 35 dereceyi gören tıpkısı yerde jeotermalle ısıtılan seraların asıl atma törenine katıldık. İnşallah bilcümle Türkiye genelinde olduğu kabil Kahramanmaraşımız’de da özellikle jeotermal olan bölgeler karışma almak amacıyla çarliston marka altı yetiştiriciliğini, serada üretimi destekliyor olacağız.”

“Hassasiyetimizi sürdürüyoruz”

Nazır Kirişci, çocukluk yıllarındaki biber kurutma yönteminin geride kaldığını, olabildiğince hıfzıssıhha kurallarına özen edilmesi gerektiğini anlatarak şunları kaydetti:

“Banko biz azık güvenilirliği adına bu konulardaki hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Tarım üretiyor ama gıdaya dönüştürülürken arada bir endüstri var. Biberle ilgilendiren sanayide bir atıl kapasite olduğunu biliyorum bu konularda da ya bizim üretimi artırıyor olmamız geçişsiz yahut bu alanda faaliyet gösterenleri, istihsal yapanları değiştiriyor ve dönüştürüyor olmamız lazım. Hakeza tıpkısı riskin olduğunu da izhar etmek istiyorum. Memleketimiz kendi adıyla anılan bu iyicene biberle ait bile inşallah biberin değme türlüsünü yetiştiren bir toprak kendisine anılacak.”

Bakan Kirişci henüz sonra Kahramanmaraş Tecim Borsasını ülfet etti.Share: